Autor Tema: Popravljanje gitare  (Posjeta: 14568 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Opravljanje gitare
« Odgovori #30 : 25 Ožujak 2010, 20:49:04 poslijepodne »
more, stavi sliku cile, kvara, vrata, ključeva, i opet cile s druge strane, pa ćemo je uredit ako bude u moći.
Dosta parola.

Offline kamenizg

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: Popravljanje gitare
« Odgovori #31 : 25 Ožujak 2010, 22:59:56 poslijepodne »
e sad je moran i slikat, ajd sutra ću je slikati pa ti pošaljem slike
O TEMPORA, O MORES!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #32 : 26 Ožujak 2010, 21:32:26 poslijepodne »
e sad je moran i slikat, ajd sutra ću je slikati pa ti pošaljem slike

obavezno, ja ću ih komentirati kad ih uploadam na forum
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
samick gitara
« Odgovori #33 : 30 Rujan 2010, 22:46:39 poslijepodne »
Dobio sam na popravak elektroakustičnu gitaru tipa samick artist tm. Uočeni problemi na gitari su:
- uzdužno napuknuće dijela vrata gdje stoje ključevi gitare
- opušteni šarafi koji stežu ključeva za drvo i šarafi samih ključeva, s tim da vrh jednog ključa fali
- napuknuće pri dnu tijela gitare koje razdvaja dno tijela gitare od oboda
- do kraja izlizana prva tri-četiri praga na tri donje žice koji ukazuju da su na njoj aktivno korišteni akordi vrha vrata, a-mol, d-dur, f- dur i slični nebare akordi
- zaprljan vrat i pod donjim žicama na prva tri praga dijelom izlizano drvo vrata gitare koje je nastalo uslijed potrošnje pragova i učestalosti već navedenih akorada i jake, da ne kažem izvježbane ruke svirača
- napuknuće plastične kobilice koje bi moglo, osim što izgleda loše, moglo narušiti točnost oktave na donjoj e žici

Obavljeni rad: skidanje žica, skidanje svih ključeva, skidanje poklopca koji zakriva šipku u vratu, kompletno čišćenje gitare.
Potrebni dijelovi iz music shopa: nova kobilica (ili izrađivanje iste od roga), nove žice, novi dio ključa, šipka istog profila od koje ću iskrojiti 4 praga
Potreban materijal:epoksidna smola, autokit, cijanofiks, crna boja
Potreban alat: dvije žlice za kavu, dvije šprice s iglama, oštra kliješta, turpije, stegači, ključevi, šarafcigeri
Vrijeme završetka radova ovisi o mnogo faktora, ali garantiram da će gitara biti potpuno točna, lijepa i bogatog zvuka (elektroniku treba raditi na kraju)
Dosta parola.

Offline kamenizg

« Odgovori #34 : 01 Listopad 2010, 02:02:36 prijepodne »
Dobio sam na popravak elektroakustičnu gitaru tipa samick artist tm. Uočeni problemi na gitari su:
- uzdužno napuknuće dijela vrata gdje stoje ključevi gitare
- opušteni šarafi koji stežu ključeva za drvo i šarafi samih ključeva, s tim da vrh jednog ključa fali
- napuknuće pri dnu tijela gitare koje razdvaja dno tijela gitare od oboda
- do kraja izlizana prva tri-četiri praga na tri donje žice koji ukazuju da su na njoj aktivno korišteni akordi vrha vrata, a-mol, d-dur, f- dur i slični nebare akordi
- zaprljan vrat i pod donjim žicama na prva tri praga dijelom izlizano drvo vrata gitare koje je nastalo uslijed potrošnje pragova i učestalosti već navedenih akorada i jake, da ne kažem izvježbane ruke svirača
- napuknuće plastične kobilice koje bi moglo, osim što izgleda loše, moglo narušiti točnost oktave na donjoj e žici

Obavljeni rad: skidanje žica, skidanje svih ključeva, skidanje poklopca koji zakriva šipku u vratu, kompletno čišćenje gitare.
Potrebni dijelovi iz music shopa: nova kobilica (ili izrađivanje iste od roga), nove žice, novi dio ključa, šipka istog profila od koje ću iskrojiti 4 praga
Potreban materijal:epoksidna smola, autokit, cijanofiks, crna boja
Potreban alat: dvije žlice za kavu, dvije šprice s iglama, oštra kliješta, turpije, stegači, ključevi, šarafcigeri
Vrijeme završetka radova ovisi o mnogo faktora, ali garantiram da će gitara biti potpuno točna, lijepa i bogatog zvuka (elektroniku treba raditi na kraju)
samo sam čekao kad ćeš detektirati  tragove pršuta i kapule na pragovima, ali očito da ti je taj dio promakao  :P :kameni

O TEMPORA, O MORES!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #35 : 15 Listopad 2010, 00:23:18 prijepodne »

problem 1: gornja kobila
Plastika koju sam kupio (4km) u izvrsnom music shopu u ljubuškom za 1 mm je duža od originalne, oštećene, odgovarajuće je debljine, visine i zakrivljenosti, ali nema urezanu poziciju žica. U 1.om koraku plastiku gornje kobile ću s dvije strane paralelno skratiti na dužinu originalne pomoću sljedeće mašinice:
tako da markerom 0,1 obilježim rubove originala po novoj plastici. Sljedeći korak je urezivanje pozicija za žice, s tim da se utor od najdeblje prema najtanjoj žici proporcionalno smanjuje. Kobilu je također potrebno na vrhu zaobliti kako bi žice sjedale točno na rub kobile prema vratu.
« Zadnja izmjena: 15 Listopad 2010, 00:29:53 prijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Popravljanje rok gitare
« Odgovori #36 : 18 Listopad 2010, 23:29:28 poslijepodne »

Ovo je epoksidno ljepilo s kojim se ostala ljepila teško mogu mjeriti. Ovime vragu možete zalijepiti rep za par godina i mirno ga promatrati dok smišlja novi naučni grijeh. Cijena je 40 kn, u imotskoj krajini ga nema, tek us splitu se može kupiti. Njime ću zalijepiti napuklu glavu gitare i napuklo dno tijela, zapravo će biti tako dobro zalijepljeno da se neće moći reći da je lijepljeno. A tek u kombinaciji s dvokomponetnim autokitom, može se rekonstrirati vršiuca igle šivaćeg sstroja za tvrde tkanine. Treba paziti da je teperatura u sobi kad se lijepi i suši što viša.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #37 : 20 Listopad 2010, 19:05:36 poslijepodne »
Pukotina na dnu rezonantne kutije je popravljena. Epoksid koji prodaju u dućanima, ovaj od 40 ml univerzalni ima jednu osobinu: gust je. Što znači da izvrsno sluši za rekonstrukciju oštećenog dijela i njegovo lijepljenje, nešto slično kitu, međutim vrlo je nepodesan za lijepljenje uskih i dubokih pukotina jer neće da teče. Onaj s kojim sam navikao raditi je nešto rjeđi od meda, ovaj se ponaša kao gust gel za kosu. Zato lijepljenju čivije moram pristupiti krajnje oprezno, koristeći se tankim, elastičnim plastičnim "špahtlicama", zapravo žličicama od espresa skinute glave kao big epoksidnu masu nagurao duboko u prostor rascijepa. Taj zahvat je u pripremi. Svaki pokret treba unaprijed dobro vizualizirati kako ne bi došlo od bilo kakvih nespretnosti. Ako ne ide, najbolje je pričekati dok ne sjedne...
Kobila je udubljena na 6 mjesta prema orginalnoj, lijepi se na kraju. Pragovi su zadnji stupanj, za to treba nabaviti žicu od koje će se odrezati 4 praga.
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #38 : 20 Listopad 2010, 20:13:57 poslijepodne »
Zato lijepljenju čivije moram pristupiti krajnje oprezno, koristeći se tankim, elastičnim plastičnim "špahtlicama", zapravo žličicama od espresa skinute glave kao big epoksidnu masu nagurao duboko u prostor rascijepa. Taj zahvat je u pripremi. Svaki pokret treba unaprijed dobro vizualizirati kako ne bi došlo od bilo kakvih nespretnosti. Ako ne ide, najbolje je pričekati dok ne sjedne...
Vizualizirati? Oprobati? A da oprobaš oće li ljepilo raztopit plastiku od žlice žličice. Bìralo me to u slučaju žličica napravljenih u Kablićima kod Livna i jednog (ne ću reklamirat) ljepila. Pritom se u deklaraciji ljepila nije nalazilo ništa što bi upućivalo na takvu mogućnost, naprotiv.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #39 : 20 Listopad 2010, 22:59:34 poslijepodne »
Vizualizirati? Oprobati? A da oprobaš oće li ljepilo raztopit plastiku od žlice žličice. Bìralo me to u slučaju žličica napravljenih u Kablićima kod Livna i jednog (ne ću reklamirat) ljepila. Pritom se u deklaraciji ljepila nije nalazilo ništa što bi upućivalo na takvu mogućnost, naprotiv.

epoksid tako ne reagira, samo što ne lijepi neke plastične mase. jedenje plastike je karakteristika svih brzih ljepila. vizualizacija je moguća kad su svi parametri do kraja jasni. nejasnoće se moraju označiti sa x, onda izvršiti pokus i x uklopiti u cijelu sliku-film.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
opravljanje gitare
« Odgovori #40 : 26 Listopad 2010, 00:12:26 prijepodne »
Uspio sam. Samo mi je došlo. onako popodne dok su tu neke žene pile kavu. bio sam u dnevnom boravku i tumačio im kako je kultura grijanja na jugu niska, kako se s primitivnog, niskog komina prešlo na šporet i na tome se ostalo. Obejasnio sam im naziv "zidani šporet" i obeća da ću nakon njihove smrti nazidat jedan takav sebi. Zatim sam otpio gutljaj crne i naglo ustao, ušao u radnu sobu, zamiješao epoksida, nabio ga u raspuklinu gitare kašikicom, stegao stegu, ocijedio višak istisnutog materijala i njime polijepio neki luster od školjaka, stakalce za kontrolno svjetlo na gorenjevoj veš-mašini. gitaru sa stegama digao sam visoko da joj bude što toplije do sutra. eto. nema tu filozofije.
Dosta parola.

Offline boboim

• ništa ne zna, ništa ne čita...
« Odgovori #41 : 27 Listopad 2010, 23:48:11 poslijepodne »
Slovak, a di je moja gitara???!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Zgotovljanje gitare
« Odgovori #42 : 28 Listopad 2010, 01:01:37 prijepodne »
Slovak, a di je moja gitara???!!!
tvoja gitara je prošla proces brušenja vrata, tj. njegova ravnanja. trenutno je kod maloga rodijaka koji uči svirat, gotovo je nadohvat ruke...

na samickicu sam stavio žice. mislim da se neću upuštati u mijenjanje pragova jer ne brecaju žice na njima. za d žicu ću staviti svoj ključ, sa svoje gitare, dok mi vlasnik poštom potom ne pošalje ključ da ga, brajo, namontiran.a, undan, elektoakustične svirke. će selo da breca!
« Zadnja izmjena: 28 Listopad 2010, 01:49:12 prijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #43 : 28 Listopad 2010, 21:29:42 poslijepodne »
Svirako luda! Prošetao sam ključ s donje e na d koji fali i svira i uštekana. Triba joj još zategnut vrat jer na pola vrata pragovi ne dodiruju žice. Mrak!Ne vraćam je dok žice ne prime onu zelenkastu ruzinu od seljačkih ruku...
Dosta parola.

Offline boboim

• ništa ne zna, ništa ne čita...
« Odgovori #44 : 30 Listopad 2010, 19:11:27 poslijepodne »
Neka samo rodijak uči  :)