Autor Tema: Popravljanje gitare  (Posjeta: 14566 )

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Popravljanje gitare
« : 09 Ožujak 2010, 17:15:44 poslijepodne »
Ima tomu par godina. jedan dobar prijatelj koji svira gitaru ponudi mi da sviram i čuvam njegova fendera squire strat, made in china kopiju, crno-bijelu. Njemu je ona odradila posa, višestruko vratila uloženih, koliko je reka - 400 maraka, u svatovima i ostalim prigodama. On sebi kupio neku dobru, nabrijanu, ne znam koji model, ali došla je s onim tvrdim kuverom, to je znak da vridi, da je osjetljiva i da je triba dobro čuvati od suša i poplava koje su napale ove naše sredozemne krajeve. Gitara je tada imala tri očita kvara, mogli bi reći samo jedan: nevalja. Ali, budimo precizni:
Kako su žice na gitari napete, tako one potežu stalno vrat za sobom pa je vrat gledan sa strane više sličio na mostarski most nego na ravnu liniju. Drugi kvar, vezan uz ovi je to da su mu željezni pragovi koji služe za tonsku visinu, na mistima omiljenih pisama u svatovima duboko urizali, a stradali su i na drugim pismama koje prijatelj voli za svoju dušu. Polja koja koristi zoki iz majki su bila isto u vrlo lošemu stanju. Treći kvar bio je u elektronici. Ima onaj prekidač ispod žica koji je gubio signal, a kolutići za pojačavanje i čišćenje tona su šušketali. Drža sam je za ukras jer izgleda baš rokerski, ali kad bi uzeo svirati, žice na ona moja tri četiri akorda, G D  Am i C nekako zuje, udaraju o prag iza i nemaju čist ton. Šta sam sve mora napraviti da dobijem dobru gitaru ispripovidit ću u kratkim crtama, a sad evo jedna slika koja sliči na ovu gitaru. Komfjuter mi nema plavi zub, a mobitel ima neke nadivije utičnice pa ću internet-zamjenske slike:

ovo je original model, isti ko ovaj o kojemu pričam, naoko, samo je moj gori oko ključeva nešto uže oblikovan
Dosta parola.

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
Odg: Popravljanje gitare
« Odgovori #1 : 09 Ožujak 2010, 20:27:03 poslijepodne »
A što najbolje sviraš?

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #2 : 09 Ožujak 2010, 21:41:17 poslijepodne »
najbolje sviram ovo: GDAm-GDC, to me strizibuba naučio hvatat još u prošlom stoljeću negdi u zagrebu. Nemam sad volje pisat, ima na youtubeu uputa o popravcima koliko oćeš, tu sam dobar dio znanja i naučio. Sutra ću pisat šta sam učinio. :-\

Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Kiropraktika gitare
« Odgovori #3 : 10 Ožujak 2010, 14:59:09 poslijepodne »
Najprije je gitari valjalo ispraviti vrat kojega je savila tenzija žica. Kad je vrat zakrivljen, tonovi na pragovima šuškaju, zveckaju jer dodiruju malko i druge pragove. Većina električnih i neke akustične gitare u vratu imaju sakrivenu čeličnu ili prokrom šipku koja ide cijelom dužinom vrata. Zatezanjem te šipke vrat se ravna, ispravlja. Šipka završava imbus ključom koji se na ovoj fenderici nalazi na vrhu vrata. Žice treba spustiti bar pola tona od točnoga štima a onda imbusom okrenuti pola kruga ili više da bi se vrat izravnao. To sam i učinio. Vrat je bio poravnat, ali potrošeni pragovi i dalje se stvarali buku, trebalo ih je sve zamijeniti. Oprez kojim treba prilazizi gitari ili singerici potreban je, on znači respekt i saznanje kako se ne radi o oranici na polju, nego o fino ugođeno stroju koji ima i svoju estetiku. Estetika instrumenta uzrokovana je funkcijom, što zna tek onaj tko svira ili popravlja.

Dosta parola.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #4 : 10 Ožujak 2010, 15:19:34 poslijepodne »
za slovakove majstorije, ko i dosad, imam samo riječi hvale. ko bi reka da si vako osoban i sposoban.  :vidak

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #5 : 10 Ožujak 2010, 16:15:23 poslijepodne »
Zađen u jedan lipi kafić u Imotskomu, naručim kavu, kad tamo u kutu mala gitarica, akustična, zahrđalih žica čami. Pitam konobara, čija je ono. Ma, veli, bio strizibuba s nekom ekipom prije godinu dana, malo pili zapivali i on je ovde ostavio. Tragovi učitelja po cijelom gradu. Pogledam sažalno zaboravljenu gitaru znajući da učiteljeva nakana puno dublja. Ostavio mi je sakrivenu poruku, znao sam da čuvar praga nadzemaljski lijepe harmonije vreba, da zadatak treba izvršiti i da će učitelj biti zadovoljan. Priđem gitari, preletim palcom po žicama i osjetim da štima. međutim, pri dnu vrata, na mjestu gdje je njegovo ojačanje uz rezonantno tijelo, drvo rascijepljeno, vrat se doslovno klima, malo zategnutije žice bi ga skroz odvalile. Pitam konobara: mogu li je popraviti, vratit ću je? Ma, nosi, samo je vrati ako se ponovo pojavi strizbuba. Tako je i bilo, artefakt učitelja donio sam tu večer kući. Sutradan sam u čepu od kole zamiješao malo epoksida, premazao raspukotinu i ostavio gitaru pritisnutu. Sutradan, kad sam napeo i uštimao žice, valjalo je udiljati konjića, nije ga bilo. Od komada plastike oblikujem nagib i visinu konjića. Evo, sad je još tu, uza me dok ovo pišem. Sjeća me na učiteljev genij i još dokučujem poruku koju mi je ostavio. Mislim kako poruka počinje s Am.
Posvećeno striziju, mom učitelji i potjehovu prijatelju, čovjeku čija veličina nije velika, ali on je sitan i pametan kao čip.
« Zadnja izmjena: 10 Ožujak 2010, 16:17:32 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #6 : 10 Ožujak 2010, 19:27:18 poslijepodne »
Posvećeno striziju, mom učitelji i potjehovu prijatelju, čovjeku čija veličina nije velika, ali on je sitan i pametan kao čip.

:laugh:

Kad Strizi vidi! ;)

Ovo je lako odsvirati...

Offline kamenizg

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #7 : 10 Ožujak 2010, 20:09:15 poslijepodne »
...Pitam konobara: mogu li je popraviti, vratit ću je? Ma, nosi, samo je vrati ako se ponovo pojavi strizbuba. .
Dragi moj Slovak fala ti na lipoj ideji. Eto mene na veliki petak s mojom gitarom. Malo je bolesna, a s obzirom da boluje od sličnih bolesti kao gore navedena siguran sam da ćeš se znati i snjon snaći!!! p.s. ne moraš žuriti da je izličiš iman rezervnu!!!
O TEMPORA, O MORES!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #8 : 10 Ožujak 2010, 20:41:24 poslijepodne »
Dragi moj Slovak fala ti na lipoj ideji. Eto mene na veliki petak s mojom gitarom. Malo je bolesna, a s obzirom da boluje od sličnih bolesti kao gore navedena siguran sam da ćeš se znati i snjon snaći!!! p.s. ne moraš žuriti da je izličiš iman rezervnu!!!
Ovo zadnje mi je vrlo drago čuti, jer osim što ću popraviti gitaru, imat ću je neko vrijeme pod prstima. A gitara je ko žena, kad je jedna zavoliš je, ali neka sa strane dobro dođe. Kameni, rado ću se prihvatiti posla ako tako procijenim.
Dosta parola.

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
Prag i gitare
« Odgovori #9 : 10 Ožujak 2010, 20:53:08 poslijepodne »
Električna gitara ima 22 praga, 22 tonska polja, računajuć praznu žicu 23. Dakle, na jednoj žici su pokrivene dvije oktave, a oktava je 7+5.
Od žuljanja žice, prag se vremenom na tom mjestu udubi, kao i svaki metal. zato sam ja na ovoj fenderici morao izmijeniti sve pragove, moglo bi proći i s prvih 12, ali to se ne radi, čim ih je više potrošeno mijenja se čitava garnitura jer se tako lakše dobije pravilna linija pragova bez brušenja.
Otišli smo s Ivičinim golfom u Ljubuški, u music shopu brothers kupili 2 žice za krojiti pragove, stare pragove sam izvadio, nove nabio, obrusio i gotovo. Ima sve na youtubeu i na mreži, šta ću ja sad tu trpat redudancije.
problem je kad se iskrivi vrat gitare koja u sebi nema čeličnu šipku. Tada najčešće triba skinuti sve pragove i brusiti vrat do ravne linije brusnim papirom pazeći da se očuva poprečna zakrivljenost vrata, a onda se pragovi vraćaju nazad u utore. Pritom je najbolje i zamijeniti ih novima, jer jednom smotan prag prilikom vađenja zadaje nevolje pri vraćanju u utor. Tu je i prilagođavanje visine konjića i udaljenosti na svakoj žici od njezina konjića itd.
Dosta parola.

Offline kamenizg

Odg: Prag i gitare
« Odgovori #10 : 10 Ožujak 2010, 21:06:14 poslijepodne »
eto ovo je elektro akustična i lipo je zvučala kad sam je milova prstima,ali nažalost posudio sam je i dobio ej nazad slomljenu i bolesnu.  A pošto ti tako si spretan s prstima mislim da ćeš znati riješiti njene bolove
O TEMPORA, O MORES!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #11 : 10 Ožujak 2010, 21:11:40 poslijepodne »
Bilo bi lijepo kad bi ti ovdje postavio nekoliko fotki te gitare, u gro planu pa puknuti dio, pa pragove u lošijem stanju itd. Da najprije promeditiram riječima situaciju, stvorim u glavi sliku popravka i svih njegovih etapa, pa ćemo unda bit sigurni. UU! elektroakustična, to bi volio zasvirit! Ajde!
Dosta parola.

Offline kamenizg

« Odgovori #12 : 10 Ožujak 2010, 21:14:53 poslijepodne »
Bilo bi lijepo kad bi ti ovdje postavio nekoliko fotki te gitare, u gro planu pa puknuti dio, pa pragove u lošijem stanju itd. Da najprije promeditiram riječima situaciju, stvorim u glavi sliku popravka i svih njegovih etapa, pa ćemo unda bit sigurni. UU! elektroakustična, to bi volio zasvirit! Ajde!
Lipo pogledaš zglob šake live ili desne ruke, i lom je s vanjske strane točno na zglobu. Pragove triba prominit i to bi moga i kupit u zagrebu tko da nemaš problema s rezervnim dijelovima
O TEMPORA, O MORES!!!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #13 : 10 Ožujak 2010, 22:41:29 poslijepodne »
Pri kupnji pragova moraš paziti na njihovu visinu iširinu, dubinu gaza kojim ulaze u utor u drvu. Najeftinije i najbolje je kupiti  pragove u već u luk savinutoj žici. Ovo o mjestu loma nisam razumio. Najčešće gitara puca na mjestu gdje vrat lovi tijelo. Udri sliku, da vidimo i postavimo dijagnozu, ako ti je gitara pri ruci. što je s elektronikom, ima lipick up mic. ili magnet, di je, ispod žica ili dublje u tijelu? krče li potenciometri? Što guta? Veliku bananu? Koje je marke, koliko je stara?
Dosta parola.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 10 Ožujak 2010, 23:13:03 poslijepodne »
Zađen u jedan lipi kafić u Imotskomu, naručim kavu, kad tamo u kutu mala gitarica, akustična, zahrđalih žica čami. Pitam konobara, čija je ono. Ma, veli, bio strizibuba s nekom ekipom prije godinu dana, malo pili zapivali i on je ovde ostavio. Tragovi učitelja po cijelom gradu. Pogledam sažalno zaboravljenu gitaru znajući da učiteljeva nakana puno dublja. Ostavio mi je sakrivenu poruku, znao sam da čuvar praga nadzemaljski lijepe harmonije vreba, da zadatak treba izvršiti i da će učitelj biti zadovoljan. Priđem gitari, preletim palcom po žicama i osjetim da štima. međutim, pri dnu vrata, na mjestu gdje je njegovo ojačanje uz rezonantno tijelo, drvo rascijepljeno, vrat se doslovno klima, malo zategnutije žice bi ga skroz odvalile. Pitam konobara: mogu li je popraviti, vratit ću je? Ma, nosi, samo je vrati ako se ponovo pojavi strizbuba. Tako je i bilo, artefakt učitelja donio sam tu večer kući. Sutradan sam u čepu od kole zamiješao malo epoksida, premazao raspukotinu i ostavio gitaru pritisnutu. Sutradan, kad sam napeo i uštimao žice, valjalo je udiljati konjića, nije ga bilo. Od komada plastike oblikujem nagib i visinu konjića. Evo, sad je još tu, uza me dok ovo pišem. Sjeća me na učiteljev genij i još dokučujem poruku koju mi je ostavio. Mislim kako poruka počinje s Am.
tragovi učitelja po cijelom gradu. strizi guru, ne voli slaninu i puru. e, kad smo već kod ove teme, u mene je posudio svoju prvu gitaru ima brat-bratu 23 godine i još mi je nije vratio ter ovom prilikom skromno zamoljevam je li.  ;D
sitan i pametan ko čip. nema pajdo, siti me se samo kad mu triban. više se i ne sićan kad san zadnji put čuo kako mu gitara nježno cvili. a zva me je kad mu je tribalo u petak dotrat niki čip isplita.  :'(