Autor Tema: zanimljivi članci o jeziku  (Posjeta: 9532 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Srbin ili Srbijanac?
« Odgovori #15 : 01 Lipanj 2011, 15:30:37 poslijepodne »
Rekao sam ti , DOSLEDNOST!! , oću da vidim Rusijance i rusijanskog predsednika da izgovore na HRT-u i onda ću reći svaka čast Pavičiću i celokupna hrvatska jezička kulturo u pravu si!!

Evo predloga da se nađemo na sredini ;) , pošto vi stanovnike Belgije na HRT-u(barem) zovete Belgijcima a mi Belgijancima , onda možda stanovnike Srbije da zovete Srbijcima , baš čudno i nekako lepo čak zvuči! ;D
srbijci? ma može kako hoćeš. ja bih još i razumio da si protestira jer srbe hrvatima zovemo (kao što sad novi madžarski ustav sve državljane madžarske naziva madžarima) ali da te toliko smeta srbin-srbijanac ne kontam. evo, imaš ruse i rusine ali to su (za razliku od srba i srbijanaca) pripadnici različitih naroda. bolja je paralela: bosanac i bošnjak. bosanac je stanovnik bosne a bošnjak narodnost. tako je srbin narodnost a srbijanac stanovnik srbije. eto.
« Zadnja izmjena: 01 Lipanj 2011, 15:32:16 poslijepodne Potjeh »

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: Srbin ili Srbijanac?
« Odgovori #16 : 01 Lipanj 2011, 15:42:55 poslijepodne »
srbijci? ma može kako hoćeš. ja bih još i razumio da si protestira jer srbe hrvatima zovemo (kao što sad novi madžarski ustav sve državljane madžarske naziva madžarima) ali da te toliko smeta srbin-srbijanac ne kontam. evo, imaš ruse i rusine ali to su (za razliku od srba i srbijanaca) pripadnici različitih naroda. bolja je paralela: bosanac i bošnjak. bosanac je stanovnik bosne a bošnjak narodnost. tako je srbin narodnost a srbijanac stanovnik srbije. eto.

Rekao sam da mi ne smeta i da mislim da je i logično , ali mi smeta nedoslednost kad taj Pavičić trubi o jezičkoj hrvatskoj kulturi i njenoj posebnosti!
Jer da taj lik išta zna ne bi ovako lupetao vodeći se nekim iz Srbije što im smeta , a tim iz Srbije smeta iz drugih razloga nego meni , ja sam objasnio šta je meni problematično.

Offline golozlo

Odg: zanimljivi članci o jeziku
« Odgovori #17 : 01 Lipanj 2011, 19:03:34 poslijepodne »
E ovaj mladi čovek zna pristupiti jeziku kako treba , nadam se da će ovakvi ljudi neopterećeni hrvatski jezik omiliti Hrvatima još više a i ostalim koji ga razumeju.

http://globus.jutarnji.hr/kultura/ne-nasjedajte/part/1

...Jezična sloboda, kao i sloboda u društvu, nešto je od čega se ne smije odustati i što se ne smije zanemariti.
« Zadnja izmjena: 01 Lipanj 2011, 19:05:30 poslijepodne golozlo »

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
piše blekavski, pa veli, da piše srbski
« Odgovori #18 : 01 Lipanj 2011, 19:20:19 poslijepodne »
Gde je taj srbski jezik? Ja vas opet pitam! Kajkavština nije, čakavština nije, nebi li bila možda štokavština? Ali je to, kako vam rokh, čedo kajkavacah i čakavacah. Pokažite jedan glas, jednu formu štokavacah, koju nebi čakavci ali kajkavci imali. I ja sam štokavac. Ko je taj štokavski jezik skovao? Hervatski narod gospodo, i stotine hervatskih pisacah, Kako Dalmacia malo po malo prima štokavštinu, može se videti iz njezinih spisateljah, ali se i svoje čakavštine derži na toliko, da n. p. Gundulić, Gjorgjić, Palmotić i ost. sasvim u čakavštini plivaju. — Ovo stoji ne samo o Dalmatincih nego i Ličanih, n. p. o Došenu i Kermpotiću, o Slavoncih, n. p. Relkovićih i Katančiću, o Bošnjacih, n. p. Margetiću i Divkoviću. Ovaj poslednji piše blekavski, pa veli, da piše srbski, t. j. Divković veli: ako ja pomešam Petrov pir s Pavlovom zobju — ono je onda moj karišik. Ja nisam tako parne-tan, da bi mogao tu premudrost dokučiti. Koje li je taj srbski jezik? Je li onaj, kojime se hervatski pisci — na koliko znamo — od šeststo godinah služe — onaj kojime narod hervatski govori? Tako je, gospodo, vi tako hoćete, tako vi i iztočnu veru zovete srbskom verom, tako hervatsko-gerčko-latinska slova zovete srbskima, tako gerčku kapu srbskim fesom, orientalske dimlie srbskim dimliam, hervatski ćurak ili šubac srbskom haljinom, pesme naroda hervatskoga srbskim pjesmam, itd. itd. Vi medju se, ako hoćete, i s g. Šafafikom radite i odsele tako, ali znajte, da drugi ljudi znadu da te stvari drugačie stoje, nego li vi mislite.

Ante Starčević

Offline golozlo

« Odgovori #19 : 01 Lipanj 2011, 19:22:54 poslijepodne »
razgovorni jezik a standardni drugo. dobro pišeš. nije, međutim, problem primjetiti da standardni jezik oblikuje razgovorni. to ima svoje dobre i loše strane: dobra je da se onda može utjecati na jezik koji narod priča i to se osjeća. prije stvaranja hrvatske čuti da netko od hrvata kaže npr. 'časnik' bilo je nemoguće a čovjek je i u zatvoru završio jer je umjesto 'oficir' napisao 'časnik'. mediji danas utječu na svakoga na svjesnoj i nesvjesnoj razini i ljudi polako usvajaju fraze koje čuju. to je tako. ono što ne valja kod toga što standardni jezik oblikuje razgovorni je da se gubi zavičajni govor. kod toga se onda događa jedan paradoks, reći ću na primjeru splita gdje je čakavština gotovo izumrla, nestala. ovdje se čakavicom trude govoriti uglavnom talijanaši, autonomaši ili jugoslaveni ali ne zbog ljubavi prema narječju nego zbog 'otpora zagrebu'. većina puka usvaja jezik medija kao nešto poželjno i 'hrvatski' zaboravljajući da je standard jedno a razgovorni jezik nešto drugo i da jednako treba brinuti o jednome i o drugome. ma sve je to još složenije jerbo standard se trudi uvesti hrvatske riječi gdje ih ima a razgovorni jezik ovdje recimo obiluje talijanizmima i onda se u svemu tome lako pogubit.

Evo stavio sam link za tekst intervjua mladog hrvatskog lingviste Mata Kapovića koji govori o štetnosti na insistiranju na standardu u smislu večnog ispravljanja i brižništva koje je uvek inspirisano politikom a ne naukom lingvističkom.

Standardni jezik ubija lokal dijalekte ako se insistira na njemu u svakom segmentu , i naročito ako se nameće!

Nekada je sva zapadna Srbija pa do srednje Srbije bila ijekavska , čak i sa enklavama ikavaca , ali danas izumiru i govore kao sa PINK televizije ali sa zadržanim akcentima!

Tzv.hrvatske reči se trebaju ubaciti ali ako se uvreže spontano , ili baš na vreme intereveniše neki lingvista pre velike upotrebe određene tuđice!
Sve drugo je nametanje i purizam i postaje besmisleno jer zadovoljava sujete lingvista i političke klike.

Pošto sam iz grada Vrbasa u Vojvodini , u zadnjih 10-15 godina nekome pametnom je palo napamet da se ne kaže "Vrbaški" već "Vrbaski" što je moje sugrađane dovelo do ludila da se neko za*ebava nečim o čemu pojma nema pa makar bio najveći ligvista.
Taj neki dotični koji je to odjednom uveo u medije nije uvideo osnov gde greši , a to je da postiji staro prezime "Vrbaški" a ne "Vrbaski"!
Tako da sam mog poznanika petra Vrbaškog cimao da se preziva Vrbaski , na čega je ovaj goreo koliko ga je to živciralo.

Uglavnom htedoh reći da budalisanje tih lingvista samo smeta i pravi nepotrebnu famu , a ona ne postoji niti može postojati , sve je to izmišljeno da imaju ti isfristrirani likovi šta da rade!

Offline golozlo

Odg: piše blekavski, pa veli, da piše srbski
« Odgovori #20 : 01 Lipanj 2011, 19:26:11 poslijepodne »
Gde je taj srbski jezik? Ja vas opet pitam! Kajkavština nije, čakavština nije, nebi li bila možda štokavština? Ali je to, kako vam rokh, čedo kajkavacah i čakavacah. Pokažite jedan glas, jednu formu štokavacah, koju nebi čakavci ali kajkavci imali. I ja sam štokavac. Ko je taj štokavski jezik skovao? Hervatski narod gospodo, i stotine hervatskih pisacah, Kako Dalmacia malo po malo prima štokavštinu, može se videti iz njezinih spisateljah, ali se i svoje čakavštine derži na toliko, da n. p. Gundulić, Gjorgjić, Palmotić i ost. sasvim u čakavštini plivaju. — Ovo stoji ne samo o Dalmatincih nego i Ličanih, n. p. o Došenu i Kermpotiću, o Slavoncih, n. p. Relkovićih i Katančiću, o Bošnjacih, n. p. Margetiću i Divkoviću. Ovaj poslednji piše blekavski, pa veli, da piše srbski, t. j. Divković veli: ako ja pomešam Petrov pir s Pavlovom zobju — ono je onda moj karišik. Ja nisam tako parne-tan, da bi mogao tu premudrost dokučiti. Koje li je taj srbski jezik? Je li onaj, kojime se hervatski pisci — na koliko znamo — od šeststo godinah služe — onaj kojime narod hervatski govori? Tako je, gospodo, vi tako hoćete, tako vi i iztočnu veru zovete srbskom verom, tako hervatsko-gerčko-latinska slova zovete srbskima, tako gerčku kapu srbskim fesom, orientalske dimlie srbskim dimliam, hervatski ćurak ili šubac srbskom haljinom, pesme naroda hervatskoga srbskim pjesmam, itd. itd. Vi medju se, ako hoćete, i s g. Šafafikom radite i odsele tako, ali znajte, da drugi ljudi znadu da te stvari drugačie stoje, nego li vi mislite.

Ante Starčević

Nu der , izvini možeš ponoviti tekst i staviti ga ponovo , nisam ga pažljivo čitao!! :)

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #21 : 01 Lipanj 2011, 19:32:09 poslijepodne »
Ne mogu ponavljati, nemam vrimena. 8)

• Gožđeno pero foruma
Odg: piše blekavski, pa veli, da piše srbski
« Odgovori #22 : 01 Lipanj 2011, 19:33:38 poslijepodne »
Nu der , izvini možeš ponoviti tekst i staviti ga ponovo , nisam ga pažljivo čitao!! :)

Nu der, vrati se niže pa čitaj.
Vidi der kako je Otac domovine jasan i duhovit! :lopta:

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #23 : 01 Lipanj 2011, 23:57:34 poslijepodne »
...dobra je da se onda može utjecati na jezik koji narod priča i to se osjeća. ...

Ako tjemo vech o jeziku, onda se pricse pricsaju, a jezik se govori.

Ah, da. Tezskotja je za nieke shto ne poznaju hrv. standard podrobnije, pa im ne ide u glavu da postoje ricshi "Srbin" i "Srbijanac" u istome, pri csemu je "Srbijanac" samo podskupa skupa "Srbin" ako je o narodu rics. E sad bi nietko da je to nepravilno jer i u inim slucsajevima nije tako. Zashto ne postoje Talijani i Talijanci, po Bogu brate! E pa ne postoje, pa ga trebi. Standard je zeznuta stvar. U standardu se csovik cseshe, jer cseshe sebe, a i sere se, ali ne sere sebe. Mozsda ponekad druge.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #24 : 02 Lipanj 2011, 09:12:52 prijepodne »
Srbijanac i srbijanski nisu nikakve novokovanice nego stare riči koje se koristi oduvik i uvik znače isto, čovika iz Srbije tj. nešto što se odnosi na Srbiju. S tim da je u Imockome uz rič Srbijanac bijo i podrugljivi sinonim Gedžo. Srbijanci su isto imali posebnu rič i za stanovnika Srbije (Srbijanac) i za stanovnika Hrvatske (Hrvaćanin). Zašto Hrvaćanin ne koriste danas pojma nemam. Niti bi me imalo diralo da koriste taj naziv.

Brže, braćo, amo, amo,
Da se skupa poigramo!
Srbijanče, ognju zivi,
Ko se tebi još ne divi!
Hrvaćane, ne od lane,
Od uvek si ti bez mane!
Oj Bosanče, stara slavo,
Tvrdo srce, tvrda glavo,
Tvrd si kao kremen kamen
Gde stanuje živi plamen!
Ao, Ero, tvrda vero,
Ko je tebe jošte ter'o?
Ti si ka'no hitra munja,
što nikada ne pokunja.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #25 : 02 Lipanj 2011, 09:39:26 prijepodne »
Zapravo Branko Radičević nije bio tadašnji Srbijanac, ali je ovo pisma pisana posve u duhu V.S.Karadžića i onoga što je postalo srpskim standardom.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #26 : 02 Lipanj 2011, 09:43:37 prijepodne »
...Jezična sloboda, kao i sloboda u društvu, nešto je od čega se ne smije odustati i što se ne smije zanemariti.
predloženi ću članak pročitati kad stignem ali ovu ću rečenicu komentirati odmah. ona se, po meni, može prodati nekoj djevojčici od 14-15 godina ali ozbiljan čovjek na trli-brli priče o slobodi samo zakoluta očima. svime se upravlja, i društvom i jezikom a priče o slobodi su pri tome dimna zavjesa za naivne. kapović itekako ima svoje interese koje gura i pri tom baca dimne bombe. spustimo se, dakle, na zemlju.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #27 : 02 Lipanj 2011, 09:46:54 prijepodne »
Nekada je sva zapadna Srbija pa do srednje Srbije bila ijekavska , čak i sa enklavama ikavaca , ali danas izumiru i govore kao sa PINK televizije ali sa zadržanim akcentima!
o pripadnicima kojeg naroda je riječ? srbima ili hrvatima?

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #28 : 02 Lipanj 2011, 10:21:42 prijepodne »
Rič je o Srbima i Bošnjacima koji su uglavnom doselili iz BiH i Crne Gore još za vrime Turaka. Inače je sridnje Podrinje prije ti seoba bilo jekavsko, ali staroštokavsko.

Offline golozlo

« Odgovori #29 : 02 Lipanj 2011, 13:53:19 poslijepodne »
predloženi ću članak pročitati kad stignem ali ovu ću rečenicu komentirati odmah. ona se, po meni, može prodati nekoj djevojčici od 14-15 godina ali ozbiljan čovjek na trli-brli priče o slobodi samo zakoluta očima. svime se upravlja, i društvom i jezikom a priče o slobodi su pri tome dimna zavjesa za naivne. kapović itekako ima svoje interese koje gura i pri tom baca dimne bombe. spustimo se, dakle, na zemlju.

Aj ti pročitaj prvo pa onda sudi! , a ja sam stavio samo zadnju rečenicu u tekstu!

Odmah si rekao da je neka zavera od strane tog Kapovića i da uspunjava neke i nečije interese u vezi jezika!
Pa jbt šta je vama ljudi?! , pa jel moguće da je ovaj mladi lingvista plaćenik i da i on hoće da "uništi" hrvatski jezik?!

Zbilja da te pitam?! , jel ti uživaš u tim lingvistima koji te ispravljaju non-stop?! ,  i to  sa glupostima tipa boginja i božica , i još te ucenjuje sa nacijom i politkom kroz to budalisanje?!

Još nabacuju paranoje i mitove tipa "kapad na hrvatski jezik" ," krađa hrvatskog jezika" , "posrbljivanja hrvatskog jezika",....bla,bla,bla..