Autor Tema: kakvo je vrime u imockon?  (Posjeta: 12130 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: kakvo je vrime u imockon?
« Odgovori #60 : 07 Lipanj 2010, 13:18:52 poslijepodne »
nije mi se dalo pajdo. samo san se pribaciva od stola do kreveta i nazad. naglo ugrijalo. baš nezdravo. ispeka sam kil srdele i zalijo crnjakon pa u krpe. neka vrta čeka.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #61 : 07 Lipanj 2010, 15:38:24 poslijepodne »
nije mi se dalo pajdo. samo san se pribaciva od stola do kreveta i nazad. naglo ugrijalo. baš nezdravo. ispeka sam kil srdele i zalijo crnjakon pa u krpe. neka vrta čeka.

Je brajo, neće nigdi uteć.

:zivili
:starac

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
ljudi moji je li to moguće
« Odgovori #62 : 16 Lipanj 2010, 09:39:22 prijepodne »

ne moš virovat. dvi godine s prijateljima dogovaran da me posjete u zmijavcin i napokon uglavimo sad u nedilju, i štaš vidit. ma nije moguće. ne mere bit.
šta ću sad.
iđen vidit šta borg kaže.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #63 : 16 Lipanj 2010, 09:45:10 prijepodne »

ne da se ni on.  :(
eto ti ga sad.

batakljun

• Gost
« Odgovori #64 : 16 Lipanj 2010, 13:19:32 poslijepodne »
ma gledaj to s pozitivne strane, možda ciklona okasni, a prijatelj urani...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #65 : 16 Lipanj 2010, 14:05:29 poslijepodne »
ma gledaj to s pozitivne strane, možda ciklona okasni, a prijatelj urani...
da je jedan bato ni po jada. triba doć cila ekipa.

batakljun

• Gost
« Odgovori #66 : 16 Lipanj 2010, 14:33:25 poslijepodne »
unda tu već ima potencijala za puvat kontra ciklone, more bit da je i otpušu na koji sat - samo za to se triba dobro pokripit.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #67 : 16 Lipanj 2010, 22:12:25 poslijepodne »
da je jedan bato ni po jada. triba doć cila ekipa.

Brajo, pripremi konobu ili dimnu kužinu. ;D
Meščini ništa od picnick-a.

Ali nebrini, izišće oni sve i u zavorenom ;D

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #68 : 22 Rujan 2010, 09:06:03 prijepodne »

as ti srca, ništa od trgačine u subotu  :wow

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
« Odgovori #69 : 22 Rujan 2010, 10:32:52 prijepodne »
Nekada, prije otkupljivanja grožđa i vinarije, znalo se kako nema trgačine prije svetog Mijovila a zadnji desetljeća trgačina počima i završi znatno ranije, nažalost...
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #70 : 22 Rujan 2010, 11:49:23 prijepodne »
Nekada, prije otkupljivanja grožđa i vinarije, znalo se kako nema trgačine prije svetog Mijovila a zadnji desetljeća trgačina počima i završi znatno ranije, nažalost...
Ne znam što kažu stručnjaci o fenofazama kujundžuše i vranca.
Odnos cijene i kvalitete domaćih vina je takav da ja to ne želim financirat. Nikakava ideološka huškanja me ne će odbit od francuskih vina prihvatjive cijene pa ni kad se radi o pristupačnoj skupini Rotschildovih vina — Cadet.
Ta ranija berba mi se čini, iako ne mora tako bit, da su domaći vidili po mise o vrancuskoj berbi pa i oni digli nogu. Radi se o određivanju vremena berbe po boji špîca, a glede sadržaja tanina.
Dostupni šturi sadržaji online su uglavnom na vrancuskom. To ti u današnjim (ko i u jučešnjim) uvjetima konkurentnosti zalazi u područja poslovnih tajni i industrijske špijunaže. Ima nešto i na rvackom, nu upitno je koliko je to dobro i točno.
Npr.:
"Od subjektivnih metoda koristimo se “karakterističnom” tvrdoćom i bojom pokožice ploda za svaku sortu, bojom lišća (koja u zadnje vrijeme ima sve manji značaj) te intenzitetom obojenosti sjemenke smeđim tonovima. Ta posljednja metoda prilično je udomaćena kod velikog broja vinara Francuske (nakon što je i analitički grožđe zrelo), a od nedavno koriste je i neki naši vinari. Zapravo, nakon što smo ispoštovali sve zakonske (gore navedene) odredbe izvršivši analitiku mošta, ipak glavnu riječ (ako od svoga mošta ne fermentiramo vino sami za sebe te tada sami određujemo vrijeme berbe) pri određivanju berbe za svaku mikro-lokaciju imaju otkupne kuće. To mogu biti veliki podrumi ili “mali” i srednje veliki privatni vinari. Upravo baš iz iskustava jednog od njih, pokušat ćemo objasniti način ocjene “zrelosti” i spremnosti grožđa za berbu temeljem obojenosti sjemenke. Svaka bobica ima od jedne do 5 sjemenki (najčešće ipak 2-3). Ako pogledamo sjemenku u vrijeme “šare” grožđa, vidjet će se da je ona sva u žućaksto-zelenkastim tonovima. Samo kod vrlo ranih sorata (u vrijeme šare) bazalni (tupi) dio sjemenke može imati i nešto svjetlo smeđih tonova. Daljnjim dozrijevanjem, tijekom tri do 4 tjedna nakon šare grožđa, znatno se povećava površina sa smeđim, kestenjastim tonovima. Navodno da ako se bere grožđe kada je još znatan dio sjemenke zelen ili zelenkast, u budućem vinu osjećat će se primjese nepoželjnih okusa na “grube tanine” ili neharmoničnost u sadržaju kiselina, naročito kod crnih sorata. Stoga se, nakon što je sva analitika “rekla” pozitivno o mogućnosti za berbu, samo čeka da ujednačenost smeđih tonova na sjemenki pokrije gotovo cijelu sjemenku. Izuzetak je tek termalni (vršni, zašiljeni) dio sjemenke, koji može imati tragove svjetlijih (nikako zelenih) tonova. "
http://batmanrw.bloger.hr/post/berba-grozdja/1727206.aspx

Ono što lokalni vinari i vinogradari navode u prilog berbe u prvoj polovici rujna u Imoti je statistika DHMZ za zadnjih dvadesetak godina. Druga polovica rujna i prva polovica listopada bijahu u Imoti kišna sezona sa svim lošim posljedicama po grozd u vinogradu. Ne znam je li tko oprobao ostavit koji red loze za predikatnu berbu da vidi stvaran učinak kiša jesenjih na vranac i kujundžušu. Ako i je, me š čini da nije spreman podijelit spoznaje o tomu.
Malo je online štiva na tu temu, a da je vrijedno čitanja:
http://www.practicalwinery.com/julaug01p32.htm
« Zadnja izmjena: 22 Rujan 2010, 12:02:36 poslijepodne glonga »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #71 : 22 Rujan 2010, 16:57:33 poslijepodne »
as ti srca, ništa od trgačine u subotu  :wow

Ma to oni namjerno... :spidom

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #72 : 23 Rujan 2010, 17:18:02 poslijepodne »
Ma to oni namjerno... :spidom

Šta bi tek da triba nigdi oko Slunja povadit kumpire? Da vidiš tamo padalina, oborina…
http://www.radio-mreznica.hr/vijesti/23-9-2010/zeni-ozljedjena-nadlaktica-spasavaju-ruku

Sudeć po slikama
http://www.radio-mreznica.hr/multimedia/imagecache/tekst-fotografija/foto/pad_aviona_1.jpg
oni tamo još ni poželi nisu.
Nu jim šenice, ko dobar ječim. Ili no je ljûlj?
« Zadnja izmjena: 23 Rujan 2010, 17:21:33 poslijepodne glonga »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #73 : 23 Rujan 2010, 18:07:08 poslijepodne »
Pazi što je jadna žena radila:

"U nesreći MIG-ova ozlijeđena žena koja je brala krumpir "

Offline Potjeh

• Pravednik