Autor Tema: korizmena promišljanja  (Posjeta: 16707 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: korizmena promišljanja
« Odgovori #165 : 26 Ožujak 2014, 20:34:40 poslijepodne »
Vršio i druge učio. Teže je vršit nego druge učit, a eto ne valja ni kad bi vršio i muča držeć samo za se. Sebično bi to bilo.
Nu, ja se ovi dana pitam o razlici između fine počešljane buržujske vire: od nedilje do nedilje izbrijan u odijelu u prvon klupi u crkvi, sve iđe ko po loju, plaća uredna, dica ki po špagi, petkon riba, remeti platijo...i one druge, pune sumnje, kad te križ svom silinom pritisne o zemljicu i stenješ li stenješ, pa tražiš Šimuna Cirenca i kakvu Veroniku i sve ti djeluje da je Bog negdi uteka. Kako je samo teško prihvatiti da je vjera ipak ovo drugo, a ono prvo obična društvena igra.

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
« Odgovori #166 : 27 Ožujak 2014, 06:54:57 prijepodne »
Potjeh, misliš na nešto kao:
http://www.wallpaperup.com/uploads/wallpapers/2012/08/04/8327/big_thumb_49aff88154245db4fbc0d0d581abb455.jpg
Današnja MISAO IZ EVANĐELJA DANA:
Tko nije sa mnom, protiv mene je!
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #167 : 30 Ožujak 2014, 09:20:39 prijepodne »
Potjeh, misliš na nešto kao:
http://www.wallpaperup.com/uploads/wallpapers/2012/08/04/8327/big_thumb_49aff88154245db4fbc0d0d581abb455.jpg
I da i ne. Da u smislu da neke stvari činimo samo iz navike, ali ipak ne zbog toga što je suštinski dobro biti svake nedjelje uredno sređen na misi, pa ako je to i iz navike, a ne 'to impress the God we say we love'.  :)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #168 : 08 Travanj 2014, 20:49:03 poslijepodne »
Imade još šanse da se popravimo na ultimu. Amo kampanjci!  :clap

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #169 : 15 Travanj 2014, 20:21:50 poslijepodne »
Iđe kraju korizma. Ko je promislio promislio. Čisto sumnjan da se još dade čemu dositit. Znaš šta je gadno: kad digod pomisliš nek više prođe Uskrs i gužve u crkvi da mogu u miru živit viru brez tišme. Križni put na Veliki petak obavezno u Imotski. Kad oden u Zmijavce to se tijo ne tijo pritvori u šetnju i gledanje ko je poveza loze, a ko nije. Osan kilometara odat, past s noga a zadžabe. Ako je u Zmijavce unda najbolje priskočit križni put i doć lipo na obred poslije. Nema tišme, jer se većina raziđe. Ostane ko i iđe u crkvu.

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #170 : 16 Travanj 2014, 00:38:25 prijepodne »
Ima li u vas onaj divni pripiv na svakome stajalishchu: Sveta Majko, men' uslishi / u srcu mi ranu pishi / Spasitelja Isusa.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
« Odgovori #171 : 20 Travanj 2014, 09:10:46 prijepodne »
...do dogodine, pa opet vidit di smo zapeli...
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #172 : 04 Ožujak 2015, 21:26:51 poslijepodne »
Rengenski snimak stanja duše...
Teško mi se natrat molit. Zamršen je to krug: moliti Boga da mi dade milost da mogu molit. Ali samo tako može i nikako drugačije. Tješim se na riječi psalma da Bog svojim miljenicima daje u snu. Opravdavam vlastitu duhovnu lijenost i tromost i još se mećen Božjim miljenikom. Previše akcije, premalo kontemplacije. Ima još korizme, pa se možda popravim. Uredan u izvršavanju staleških dužnosti. Učinim koje dobro djelce.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
The Glas
« Odgovori #173 : 22 Ožujak 2015, 10:17:35 prijepodne »
U korizmi nam je ponuđen medijski spektakl 'The Voice'. Termin baš za popevke. Hrvatska mladež koja ima lipe glasove i lipo piva. Uglavnom se pivaju engleske i meričke, a manje naše pisme. Ništa loše naizgled, ali ipak tu ima jedna mala kvaka. Smisao svega jest zabava, ali čemu se u konačnici uči naša mlađarija? Šalje joj se poruka da ako budu dobri i uspješni pjevači da će biti poput voditelja njihovih timova: Žaka s fino njegovanom bradicom i još finije njegovanim trbuščićem; Indire za koju nisi siguran ima li u gaćan ćuću ili ćućka, a nekoliko brakova iza sebe pouzdano ima; Tonija visokoskičećeg, burne ovisničke i bračne prošlosti. Četvrti je Ivan Dečak. On se čini uredan, što ne znači da i jest. Ne znaš što je gore, da nam mladi gledaju nogomet ili ove pivaljke. Kako im u ovim uvjetima dati svetce za uzor. Vrlo teško.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #174 : 23 Veljača 2016, 12:17:24 poslijepodne »
O vjeri Viničana:

„Takva je njihova vjera i pobožnost da za vrijeme svećeničkog pranja ruku u misi svi žele uhvatiti onu vodu i sretnim se smatra svaki onaj, koji je dobije, i onda je ćuva za svoje potrebe, osobito bolesti.” (Makarski biskup Nikola Bijanković)

Divljenja vrijedno, ali i nameće neka pitanja. Je li baš 'ćuva' ili je tipfeler? Je li pisa Glonge? Bitnije, kako je izgledala liturgija kod koje su vjernici mogli uhvatiti vodu od svećeničkog pranja ruku, znajući da je u dobra stara vrimena svećenički prostor bio strogo odijeljen. Je li se isto događalo kod misa na otvorenome za vrime kad je biskup Nikola bio u vižiti?
Najstarija crkva u Zapadnoj Hercegovini. To mi je novo, jer sam mislio da je to ona u Gorici (sv.Stipana).
Oklen 8 ostalih? Jugoslaveni? Marsovci? I do Vinice dobaciše.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #175 : 23 Veljača 2016, 13:03:36 poslijepodne »
Ne mogu ja sad tu držat predavanja o Lišnjiću i narednim makarskim biskupima ter njihovim izvješćima u Rim. Pogotovo jer je korizma.
Nu istina oslobađa. Uz Karla Jurišića i Slavka Kovačića, evo ti nešto od pra Bazilija (jednom si tražio štogod od njega) za čitanje kroz korizmu e da bi shvatio koje su sve bizarne sličice sastavljači izvještaja koristili u svrhu koja je jasna - proširenje biskupije na sjever.
http://documents.tips/download/link/1977b-nova-et-vetera-27-marijan-lisnjic-makarski-biskup-16091686
Možda su se mogli nadat da će netko u Rimu i prihvatit bizarne detalje iz njihovih izvješća, nu na ovom forumu smo vidili kako će i netko tko npr. poznaje Roško polje ko svoj džep prihvatiti opis puta  jednog od tih biskupa od utvrde turske u Roškom Polju do zadnjih kuća na zapadnom rubu sela.
Ne ću sad tražit, ali čini mi se da je Lišnjić (u knjizi Jurišićevoj triba vidit) izvještavao i kako je puk u jednom selu (ne ćemo ni to selo imentovat) toliko zapušten da nezakonito rođenu djecu ne krsti već baca psima.
Oću reć, pola baci u more, a ostalo kritički proštij imajuć u vidu ciljeve tih izvješća.

Našlo se. Je Lišnjić. Str. 59.-60. u:
Karlo Jurišić. Katolička crkva na biokovsko-neretvanskom području u doba turske vladavine. KS. Zagreb. 1972.

Jurišić ne precizira selo, vjerojatno se to odnosi na čitavu župu koju je Lišnjić 1667. pohodio. Pritom treba reć kako župa ima župnika, fratra iz Imotskog samostana koji fratar je starac od 81 godine. A Lišnjić je 'de Imota' po vokaciji, a tako o pastoralnom djelovanju 'svojih' i svog samostana i rezultatima njihova rada. Narod podivljao za župnikovanja samo toga župnika? Mislim, ono, nije bilo ni u Rimu lako čitat ovakva izvješća. To je i dovelo do tablica i tabelarnih izvješća - upiši brojeve u gotovu tablicu, a ne piši literarni esej.
« Zadnja izmjena: 23 Veljača 2016, 14:04:47 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #176 : 23 Veljača 2016, 16:54:50 poslijepodne »

Bazilije Pandžić. Marijan Lišnjić makarski biskup (1609-1686). Nova et vetera. 27. 1977.

Jest da je članak objavljen u Nova et Vetera (preimenovani časopis Dobri pastir) nu Pandžić na str. 36. rada o istom župniku i župi iz Lišnjićeva izvještaja prenosi:

"Lišnjić je vizitirao ovu župu god. 1667. Nikada prije biskup je nije vizitirao. Pače, svijet i nije znao šta je biskup. Župa je imala oko 1560 duša, a biskup ih je krizmao oko 1.000. U njoj je našao župnika fra Ivana Lalića, iz imotskog samostana. Premda je imao 81 godinu, kršćani su ga voljeli. Bio je također u dobrim odnosima s muslimanima, jer im je znao dati po koji dar."

S jedne strane su župljani voljeli svoga župnika, a s druge strane su bili zapušteni i podivljali. Što zaključiti? Kako Lišnjić provlači zaključak da je ovim navodno divljim i zapušćanim župljanima drag takav župnik koji ih zapušća, pače im dopušća biti divljima i zapušćanima?

I Pandžić i Jurišić prenose podatak iz Lišnjićeva izvješće o tome kako tu župu nije posjećivao biskup. Što time hoće reć? Evo, ja sam ih obišao, i opet ću ih obilazit - dajte mi tu župu jer ju biskup koji ju pastorizira niti ne obilazi, pače župljani i ne znadoše značenje riječi - biskup, sve dok se ja ne ukazah na župi.

Uzput, ima tamo u članjku i Lišnjićevo mišljenje o Opačcu (zapravo Roškom polju), malo starije od raspre † fra Vjeke i fra karla, te bilješki u Liber achivalis — fra Šimuna Gudelja.
Moga bi ti Potješe pomaknut u samostanu u Imackom ovjavljivanje preslika i prijevoda makar dijela Libera Arcivalis 22. Ovo od — pra Šime:
Fra Šimun Gudelj (1724.?—†1804.). Le memorie archivali molto utili e necessarie per la storia. Liber archivalis 22. Arhiv Franjevačkog samostana u Imotskom.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #177 : 25 Veljača 2016, 08:24:53 prijepodne »
Moga bi ti Potješe pomaknut u samostanu u Imackom ovjavljivanje preslika i prijevoda makar dijela Libera Arcivalis 22. Ovo od — pra Šime:
Fra Šimun Gudelj (1724.?—†1804.). Le memorie archivali molto utili e necessarie per la storia. Liber archivalis 22. Arhiv Franjevačkog samostana u Imotskom.

Nađavla i Lišnjić.
Vidit ću vidit. Obetajen da ću vidit. Ako uspijen doć ćeš na predstavljanje.