Autor Tema: korizmena promišljanja  (Posjeta: 16473 )

Offline SpiDom

• Gožđeno pero foruma
Odg: korizmena promišljanja
« Odgovori #75 : 11 Ožujak 2010, 17:20:13 poslijepodne »
imaš li što napisano o ovome?

Kad nađem, poslat ću.
Teolozi bibličari tako kažu, a znaš da oni proučavaju stare spise u Rimu i Jeruzalemu.
Ta mi nismo gospodari vaše vjere, nego suradnici vaše radosti. (2 Kor 1,24)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #76 : 11 Ožujak 2010, 19:28:13 poslijepodne »
Pitanja vjere su jednostavna. Duhovna skromnost svima bi malko dobro došla, na ovom forumu. Apstinencija od nebitnih stvari, tko je kome obrisao znoj u bibliji i koliko je isus imao prstiju...možeš brojiti 20 godina ako misliš da je za te toliko važno, dragi filozof. Ali hobi je hobi, eno ja se bavim gitarama. Odreknite se propovijedanja vjere ovih dana korizme, pustite eto, mene, to bi bilo fer. Sve ću raditi po nauku crkve. Dogovoreno?!
Dosta parola.

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #77 : 11 Ožujak 2010, 20:04:48 poslijepodne »
Vidi, vidi raspoloženja kod Slovaka! Pa hobi je i duhovno čitanje i učenje, a i s tim se znanjima može jako puno dobra i koristi napraviti drugima pa ako politika može bit strast, religija može biti - prva ljubav.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #78 : 11 Ožujak 2010, 20:16:34 poslijepodne »

Deseta postaja: Isusa svlače

Isus je dao sve od sebe. On je u svakom svom djelu bio osobno nazočan, osobno se zalagao, svim srcem. Koliko puta u Evanđelju čitamo Isusov “Ja sam!”: svjetlo, život, vrata, kruh, dobri pastir… Sada mu doslovno sve oduzimaju, svlače ga.

Večer prije toga sastao se sa svojim najbližim prijateljima. Gorljivo je želio blagovati Pashu s njima. Tamo je rekao: “Ovo je moje tijelo”. Sada on to svoje tijelo predaje. Tu je njegovo tijelo bez ikakve maske i bez obrane, bez ikakva sjajnog ukrasa, bez ikakva svetog znaka i ljudskog odlikovanja, obnaženo – golo tijelo. “Evo: čovjek!” rekao je prije Pilat.

Bože, Stvoritelju duha i materije! Ti si oblikovao tijelo čovjekovo i udahnuo u nj dah života. U svom tijelu imam svoj život. Moja želja za ugodnošću i zadovoljstvom ponekad me zbunjuje i muči pa osjećam svoju slabost i nemoć. Potrebna mi je pomoć drugih ljudi. Ne smijem se zatvoriti u svoju sebičnost.

Ljudsko tijelo često je izvor nerazumijevanja i optuživanja, nepravde i prezira, izrabljivanja i poigravanja sudbinom drugih ljudi. Čuvaj nas i daj nam pravi stav prema svim darovima koje si Ti stvorio i nama povjerio na upravljanje.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #79 : 11 Ožujak 2010, 20:52:04 poslijepodne »
Koliko smo skloni zlouporabiti materijalne i duhovne darove (kroz nas same i kroz druge ljude) koje nam Bog daje?!

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #80 : 11 Ožujak 2010, 23:15:39 poslijepodne »
Pitanja vjere su jednostavna. Duhovna skromnost svima bi malko dobro došla, na ovom forumu. Apstinencija od nebitnih stvari, tko je kome obrisao znoj u bibliji i koliko je isus imao prstiju...možeš brojiti 20 godina ako misliš da je za te toliko važno, dragi filozof. Ali hobi je hobi, eno ja se bavim gitarama. Odreknite se propovijedanja vjere ovih dana korizme, pustite eto, mene, to bi bilo fer. Sve ću raditi po nauku crkve. Dogovoreno?!
ti ćeš pajdo teško forumsku lomaču izbjeć ali podnesi prijavu...možda ti i uspije al teško. ladna zima a nestalo drva.  ;)

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
uzdanje
« Odgovori #81 : 12 Ožujak 2010, 10:10:59 prijepodne »
"U Boga se uzdam i neću se bojati:
što mi može učiniti čovjek?" (Ps. 56, 12)
"...bit će svega samo nas ne će..."

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #82 : 12 Ožujak 2010, 20:22:52 poslijepodne »

Jedanaesta postaja: Isusa pribijaju na križ

Nije to sud i pravda – ovdje se smišljena nepravda izvršuje. Riječ ima nasilje, mučila, vojska, čekić i čavli. Koliko puta u povijesti Bog koji je ljubav postaje žrtvom ljudske lažne, razaračke pravde?

Isusu Kristu, Sinu Božjem, razrušili su ugled, opovrgli svako njegovo ljudsko pravo, sad mu mučitelji oduzimlju i posljednju slobodu. Pribijaju ga. Gotovo je. Isus mora ostaviti svoj posao pomaganja ljudima, mora odustati od velikog projekta naviještanja Božje ljubavi – obješen, razdiran najstrašnijim bolima. Kad je čovjek razapet na križ onda sve izgleda besmisleno, kao da je Bog daleko.

Bože, Stvoritelju moj! U meni se može javiti prikriveni, duboki strah da ću se potpuno izgubiti, strah da bi me nešto moglo uništiti. U mojim osjećajima živi tjeskobna sumnja – kao da sam ja zaključni gospodar svoje zbiljnosti.

Kad sebe doživim kao pravu opasnost, oslobodi me od te tjeskobe, ne dopusti da je u sebi skrivam kao razornu moć koja me plaši i uznemiruje. Pokaži mi svjetlom svoga Duha Istine da nema nijedne sile u cijelom stvorenom svijetu koja bi mogla zaustaviti ili prekinuti Tvoju ljubav prema meni kojom mi Ti – svojom slobodnom Odlukom – daješ da ja postojim i osobno živim.

Offline SpiDom

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #83 : 13 Ožujak 2010, 18:07:33 poslijepodne »

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
dok zlo ne umine
« Odgovori #84 : 15 Ožujak 2010, 06:52:01 prijepodne »
"...Smiluj se meni, Bože, smiluj se meni, jer se u tebe uzda duša moja; u sjenu krila tvojih ja ću se skriti, dok zlo ne umine!..."

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
zašto ljudi viču
« Odgovori #85 : 16 Ožujak 2010, 13:42:15 poslijepodne »
opet sam dobio e-poruku zanimljiva sadržaja pod imenom 'zašto ljudi viču'.
ovako kaže...u kratkim crtama...

kad su ljudi ljuti srca im se udalje a oni kako bi pokrili tu udaljenost moraju vikati da bi se čuli. što su ljući to jače viču.
kad se ljudi vole tad ne viču jedno na drugo jer su njihova srca blizu.
kad se još više vole tada šapuću i još se više približe.
na kraju ne trebaju više šaputati...samo se gledaju.

eto, romantični moji, nadam se da ne vičete na svoje žene,i vi žene na svoje muževe, nego da im šapućete ili se samo gledate...puštajući da srca sama pričaju. ne zaboravite voljenoj osobi nekad donijeti cvijet. on govori sam za sebe.

Offline SpiDom

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #86 : 16 Ožujak 2010, 14:00:52 poslijepodne »
Korizma je vrijeme tišine i šutnje.
Korizma je vrijeme izčekivanja.
Posluhni ...

Kako čuti ljubav srca kad su bučna usta?

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
šutio sam...
« Odgovori #87 : 17 Ožujak 2010, 23:32:54 poslijepodne »
kad su nacisti odvodili komuniste, šutio sam.
   nisam bio komunist.
kad su hapsili socijaldemokrate, šutio sam.
   nisam bio socijaldemokrat.
kad su odvodili sindikaliste, šutio sam.
   jer nisam bio sindikalist.
kad su hapsili židove, šutio sam,
   jer nisam bio židov.

kad su mene odvodili, nije više bilo nikoga da se pobuni.

Martin Niemöller, evangelički pastor i teolog

sionu za ljubav ne ću šutjeti (izaija 62,1)
« Zadnja izmjena: 17 Ožujak 2010, 23:35:04 poslijepodne Potjeh »

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
od zlotvora što na me nasrću
« Odgovori #88 : 18 Ožujak 2010, 18:07:59 poslijepodne »
«Zazivam te, Bože, ti ćeš me uslišit:
prikloni mi uho i čuj riječi moje.
Proslavi na meni dobrotu svoju
ti koji od dušmana izbavljaš
one što se uječu desnici tvojoj.
Čuvaj me ko zjenicu oka,
sakrij me u sjenu krila svojih
od zlotvora što na me nasrću»
(Ps. 17, 6-9)

• Gožđeno pero foruma
12. postaja
« Odgovori #89 : 19 Ožujak 2010, 22:19:13 poslijepodne »

Dvanaesta postaja: Isus umire na križu

Neprijatelj Božji, napadač životvorne ljubavi, veliki protivnik koji je već davno, nakon krštenja na Jordanu, u samoći divljine, ušao u Isusov život da razori njegov put i da ga uništi – slavi sada svoju pobjedu. Nije Isus Krist zbog neke mračne svemirske sile morao umrijeti na križu, nego smo mi ljudi donijeli tu presudu. Terorizam i mučenja, ubojstva i ratovi – ne nastaju sami od sebe.

Prije nego je izdahnuo, Isus je molio i vapio, izgovarao je riječi oproštenja. Zadnjom snagom predao se u ruke Očeve. Prošao je put tolikih koji umiru u mukama, osuđeni da su hulili na Boga, zlostavljeni i izvrijeđani kao da ih je Bog odbacio. Izjednačio se s onima koje mi držimo prokletima. Kad vojnici vidješe da je mrtav, jedan od njih kopljem probode njegovo Srce koje je bilo gorjelo od ljubavi prema Bogu i ljudima i cijelom svijetu.

Bože, Oče nebeski, Ispunjenje moga života! Daj mi da naučim što jasnije razlikovati između onoga što ja u svom slabom znanju nazivam grijehom i onoga što je zbilja pravi grijeh u Tvojim očima. Oslobodi me krivih strahova i daruj mi zdravu moć prosuđivanja da gledam na sebe i na svijet onako kako Ti gledaš.

Tvoje je volja za mene da izgrađujem ispravan osjećaj vlastite vrijednosti i samopouzdanje i da živim. I u svom srcu – kad bolje pogledam – nalazim veliku vatru ljubavi za Tebe i za svaku ljudsku osobu. Pomozi mi da je na pravi način iskoristim.