Autor Tema: korizmena promišljanja  (Posjeta: 16477 )

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Dr. Hale, do you pray for the Senate?
« Odgovori #120 : 22 Veljača 2013, 03:39:35 prijepodne »
»…
Edward Everett Hale (1822-1909) wrote several books, including memoirs and Franklin in France, a lively account od Benjamin Franklin's years as our ambassador in Paris. But he is best remembered for his short story, "The Man without a Country". Hale, a Unitarian minister, was chaplain of the Senate from 1903 to 1909. He was asked, "Dr. Hale, do you pray for the Senate?" "No," replied Hale. "I look at the Senate and pray for the People."
…«

Edith Nalle Schafer. Literary Circles of Washington. Applewood Books. 2008. pp 37

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: korizmena promišljanja
« Odgovori #121 : 22 Veljača 2013, 09:01:10 prijepodne »
S jedne strane, da je sto korizmama…
Z druge strane… a pokore…

Eto šta današnjemu čouku znači korizma. Da i je sto...Dok ja slušan gregorijanske korale (pobrisa one s aleluja) dotlen se niki zabljavljaju s Ingrid style. I ko je unda na forumu dežurni virnik. Ja ili on? Rozmislite. Pa ja naravno.  ;D
I od čemen ćemo unda? Večernjak posta ki Jutarnji. Guzice i sise. Don Ivan podilazi esdepeu i odma ga vratilo na naslovnice. Jadan ti je koga je on učijo dotrinu.
a pokore... u značenju 'neš ti pokore ne slušat glazbu u korizmi'. Je brajo, ali rvatski je čouk zemanile zna red, a sadaker: nu pokore!? Sve mu malo. Rođen je samo za velika djela. Boško Buha. Boris Maruna.   

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Dr. Hale, do you pray for the Senate?
« Odgovori #122 : 22 Veljača 2013, 09:07:29 prijepodne »
He was asked, "Dr. Hale, do you pray for the Senate?" "No," replied Hale. "I look at the Senate and pray for the People."

Krivo brajo, krivo. Ovo ti je isto ki da rekneš da ne blagoslivlješ kuće nega samo čeljad. A svećenik dođe blagoslovit i jedno i drugo. Sva je materija Bogova i sve će bit priobraženo.
Škroni ti zeru i po kući, posveti i samovoz a ne samo čouka. Blagoslovi Bože i nas i ove darove što ćemo i sada tvojom darežljivošću blagovat. Kad govori da je sto korizama, biće da je danaske na pečenon?! Đava će ga znat. More bit da je i prominijo viru pa je na namazu (od mermelade).

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #123 : 22 Veljača 2013, 12:19:02 poslijepodne »

a pokore... u značenju 'neš ti pokore ne slušat glazbu u korizmi'. Je brajo, ali rvatski je čouk zemanile zna red, a sadaker: nu pokore!?

Sve je mučno. Svakom je danu dosta njegove muke. Muka i pokora je ovo slušat i gledat.

… A svećenik dođe blagoslovit i jedno i drugo.
Svaka je vlast od Boga. Svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje. Svejedno je mi(e)sni ridikul upa župniku u misu dok je ovaj prošle nedilje pridvodijo molitvu viernika. Valjda mu se učinilo da svećenik malo dobro jače škropi jedne Božije tvari i bića od drugih i da i njemu i drugim to baš nije baš uslišno. Pa je iskreno i malodušno napravio nešto što je lišpe opisa Andrić u likovima Jokića i popa Jove u svom monumentu "Most na odrini".

»Za vreme letnjih suša koje često upropaste celu žetvu, pop Jovan je redovno uzalud izvodio litiju i čitao molitvu za kišu, jer je posle toga obično nailazila još veća suša i pripeka. A kad je posle tako sušnog leta jedne jeseni stala ovako da nadolazi Drina i da preti opšta poplava, iziđe pop Jovan na obalu, sakupi ljude i poče da čita molitvu da kiša stane i voda odstupi. Tada mu neki Jokić, pijanica i besposličar, računajući da bog šalje obično obrnuto od onoga što pop Jovan moli, vikne glasno:

— Nemoj tu, oče popo, nego onu letošnju, kišnu, pa ja, da pomogne da ova voda presuši.«

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #124 : 22 Veljača 2013, 14:51:19 poslijepodne »
Svejedno je mi(e)sni ridikul upa župniku u misu dok je ovaj prošle nedilje pridvodijo molitvu viernika. Valjda mu se učinilo da svećenik malo dobro jače škropi jedne Božije tvari i bića od drugih i da i njemu i drugim to baš nije baš uslišno. Pa je iskreno i malodušno napravio nešto što je lišpe opisa Andrić u likovima Jokića i popa Jove u svom monumentu "Most na odrini".

»Za vreme letnjih suša koje često upropaste celu žetvu, pop Jovan je redovno uzalud izvodio litiju i čitao molitvu za kišu, jer je posle toga obično nailazila još veća suša i pripeka. A kad je posle tako sušnog leta jedne jeseni stala ovako da nadolazi Drina i da preti opšta poplava, iziđe pop Jovan na obalu, sakupi ljude i poče da čita molitvu da kiša stane i voda odstupi. Tada mu neki Jokić, pijanica i besposličar, računajući da bog šalje obično obrnuto od onoga što pop Jovan moli, vikne glasno:

— Nemoj tu, oče popo, nego onu letošnju, kišnu, pa ja, da pomogne da ova voda presuši.«
Andrić masončina na lukav način izruguje molitvu jer mu izmiče njezin smisao, a on nikad nije neprihvaćanje Božje volje. Mi molimo, a Bog što dade.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #125 : 22 Veljača 2013, 17:28:54 poslijepodne »
Andrić masončina na lukav način izruguje molitvu jer mu izmiče njezin smisao, a on nikad nije neprihvaćanje Božje volje. Mi molimo, a Bog što dade.
Božije davanje. Pa to ti je. Božije davanje je i da u biografiji primirice pokojnog pra Bariše Drmića jedva moš nać podatke o solidnoj naobrazbi iz biologije, a u svizi drugizi su i tečajevi popisani. A kažu da niko nije uslišnije od njeg molijo suprotiva gusina u kupusu, i znamo što je kupus značijo na području rimske provincije Dalmacije.

»Borami san kašnje molijo avazile ko pra Bariša Drmić kad je molijo i zaklinja gusine, mušice, zavijače, svezače i ostalu gamizajuću gamad da izađu iz kupusa.«^

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #126 : 23 Veljača 2013, 23:55:33 poslijepodne »
… Boris Maruna. …
» …
Gatalo je otvorio druženje kazavši da je u mladosti smatrao da je slušanje poezije spajanje neugodnog s beskorisnim.

"Kasnije sam shvatio da poezija ima svoje prednosti, jer ako čovjek treba da zapiše broj telefona lako može iz zbirke poezije otkinuti komad papira, što je s prozom teško jer knjigu onda ne može čitati"
… «^

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #127 : 01 Ožujak 2013, 10:52:56 prijepodne »
Božije davanje. Pa to ti je. Božije davanje je i da u biografiji primirice pokojnog pra Bariše Drmića jedva moš nać podatke o solidnoj naobrazbi iz biologije, a u svizi drugizi su i tečajevi popisani. A kažu da niko nije uslišnije od njeg molijo suprotiva gusina u kupusu, i znamo što je kupus značijo na području rimske provincije Dalmacije.

»Borami san kašnje molijo avazile ko pra Bariša Drmić kad je molijo i zaklinja gusine, mušice, zavijače, svezače i ostalu gamizajuću gamad da izađu iz kupusa.«^
Jes vidijo da je i uman i pravopismen kad oće.  :-X
Ali ne će. Ošta ćemo da će u novon pravopisu bit i pogreška i neću. Nješto mi šapuće.
Sestro Glonga, je li ovo ruganje s molitvon kad pra Barisha zaklinje gamizajuću gamad da izilaze iz ćupusa?
Rečimo je sveti Ante upravlja s riban ki policajac: tamo-amo, tamo-amo. Ali to je uspilo pa se more pripovidat. Nisu za pripovidat vake zgode:

U Bosni negdi sedamdeseti niki mlad i pripobožan pratar da je iša za kapsilon i u jednom trenutku naredio sprovodu da stane nasri puta.
- Otvorite sanduk
kaže on rodbini.
Oni otvorili, a on podiga kažu ruke i vrlo autoritativno reka gledajuć u kapsil:
- Kažem ti, ustani!
Kad se nije ništa dogodilo, reka je:
- Ljudi, ja probo!  :shy
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak 2013, 10:54:32 prijepodne Potjeh »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #128 : 01 Ožujak 2013, 11:06:29 prijepodne »
Zauzinad đavlu paklenon!
Izvrsno!  :clap

Citat:
Jednu večer ja san odlučijo ne molit naglas, jer san vidijo kako učeni ljudi i školci pročitaju cile novine a da avaza ne puste niti gubican mrdnu –govorilo se da čitaju u sebi. I tako svi mole, a ja šutin. Ćaća pòglēdā u me, ali ništa ne govori – moli se. Kad je baba brte jednon više završila, pita ćaća zašto se mene nije čulo da molin. A ja mu nako učenjački otpovrnen da san molijo u sebi. „De, ako te ja jednon mlatnen, moli ćeš ti meni ko kenjac, magarče jedan! Sa će večara, ali nemojder se siniji primicat – večeravaj U SEBI!“

To je prava odgojna mira - večeravaj u sebi! Moji bi svi molili u sebi. I ne smiš ti danas nikome ništa reć. O tempora, o mores.
Inače, zanimljivo za korizmeno promišljanje, kad smo pozvani malo se više zagledat u sebe i malo manje budalasat i ludekat.

Farizej se uspravan ovako u sebi molio: 'Bože, hvala ti što nisam kao ostali ljudi: grabežljivci, nepravednici, preljubnici ili - kao ovaj carinik.' Postim dvaput u tjednu, dajem desetinu od svega što steknem.' A carinik, stojeći izdaleka, ne usudi se ni očiju podignuti k nebu, nego se udaraše u prsa govoreći: 'Bože milostiv budi meni grešniku!' Kažem vam: ovaj siđe opravdan kući svojoj, a ne onaj!

Farizej se u sebi molio, a carinik na glas tukući se u prsi.
A jopet, Isusova se molitva moli bez avaza, samo srcem u kome govorimo: Gospodine Isuse Kriste, Sine Božji, smiluj mi se grješnu!
 :misli

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #129 : 01 Ožujak 2013, 14:12:52 poslijepodne »

Sestro Glonga, je li ovo ruganje s molitvon kad pra Barisha zaklinje gamizajuću gamad da izilaze iz ćupusa?
Rečimo je sveti Ante upravlja s riban ki policajac: tamo-amo, tamo-amo. Ali to je uspilo pa se more pripovidat.…
Nisi ti gluvoprdast ti se samo praviš taki. More ti òstat.

Evo ti činjenice pa ti zaključi i objavi ovdek je li to ruganje s molitvon i je li za pripovidat.
Ko što se da naslutit i iz A.K. 'Vanđelja po Matiši' i iz pučke žive predaje pra Bariša je upravlja gusinon bolje neg sv. Ante ribama. Narod tako pripovida.
S druge strane činjenica je i da negdje postoje podaci o njegovoj solidnoj naobrazbi iz biologije i odgovarajuća implikacija da je moga znat kad lokalne gusine poliću ko ljeptiri.
S treće strane, činjenica je da je do podataka o njegovoj solidnoj naobrazbi iz biologije poprilično teško doć.

Uzput. Batu šupiralo s foruma (da mu rečen za d.o.o. s druge teme), a ja molim za male poduzetnike ne i za Linića ni za službenike i IT odjel porizne uprave ministarstva vilancija. Dr. Hale, do you pray for the Senate?
Baš se mislim koliku proviziju ima Linić & Co. od Micro$ofta (Je li no Radman još = M$ Rvacka?). Ponašaju se ko Bo(r)govi.

Resistance is futile…

Ko ne mere kupit fiskalnu kasu ne triba bit poduzetnik? To je tako napredna tehnologija da je dokumentacija za nju dostupna na kapaljku, uglavnom je na ćirilici (bugarskoj, srpskoj, ruskoj…). Jedina suvisla dokumentacija na engleskom jeziku je pravljena za Tanzaniju i Zimbabve:
http://www.datecs.bg/en/support/Documentation/3
Zakonom popisani softver dostupan je samo za M$ Windoze:
http://www.datecs.bg/en/support/Downloads/4
Bi li se ti igra s fiskaliziranom kasom i pokušajem pokretanja drajvera za fiskalnu kasu na linuksu pod Wine-om? Na stranu što sama insatlacija Wine-a za linuksaša znači kapitulaciju pred Micro$oftom.

Što to znači? Izravne troškove za instalaciju Windows 7 OS-a čije su licence u svim varijantama u RH skuplje nego u Europi. Značajno. I online provjerljivo. Pa jȁ. Dok se ukalkuliraju sve provizije.

Zašto Windows 7 Pro? Zato što Home verzije nisu za posla ni u neozbiljnoj tvrtki. Windos 8? Nije to OS za desktop u poslovnu okružju. To je M$-ovo mrtvorođenče za raubanje tehnologije ko i Win Millenium, Vista i svaki nihov parni/neparni OS u nizu.

Neizravne troškove migracije na Windowse, reinstalacija OS-a, instalacija potrebnih korisničkih programa, obuka i testiranje… i sve to u tkz. 'produkcijskim uvjetima' ne smim ni računat.

U talu je i telekom jer ta bugarska skalamerija ne benda to što poduzetnik ima broadband ADSL. To priča s poreznom kroz GPRS. Pa ti triba još jedna GSM/GPRS kartica koju plaćaš 50-ak kn misečno bez obzira ima li prometa na blagajni ili nema.

Termo papir je tako zgodan za heftanje uz A4 račune da će povećat zaposlenost. Podaci na njem (termopapiru) izblijede u stričevu mračnu podrumu za jedno po godine. Svejedno čim blagajna izprinta i osiče fiskalni račun, to se skovrlji tako da ti tribaju četri ruke da to isporaviš i prikeljiš heftalicom na A4 račun. Zamisli samo desetak takvih računa, pa onda zamisli na što će ti ličit listanje KUF da ne rečen KUR registratora, a tek KIR/KIF? Tvrtke koje imaju prosječno 5 računa dnevno mora će zaposlit po dva rukovatelja fiskalnim računima jer za to samoskovrljivo čudo disciplinirat potrebno je istodobno uvježbano sinkronizirano djelovanje dva para ljudskih ruku koje će bit vrlo zaposlene. Ko da arhiviraš opruge u registratore. Odmarat će samo u promjeni radne zadaće. Kad zatreba u tim blagajnama zamijenit one dvije role termopapira. I za to trebaju dva para dobro uvježbanih ruku.

Unti! Da je dizajnirat alatić za zamjenu rola termopapira na fiskalnim blagajnama?! Mogle bi se pare namlatit.
Moglo bi se razmislit i o izporavljaču fiskalnih računa? Ili košujlicama, nešto ko klete futrole za odsječke 35 mm negativa filmova za fotoaparate? Dodat im neku džidžu da se mogu zgodno vezat na ostalu KUR/KUF dokumentaciju?

Taman kad se činilo da će se revolucijonarni bugarsko kazahstanski "FPrint WIN" moć posložit na  linukse, Linić & Co. su uzeli čekić i zakucali malo poduzetništvo za kupovinu još M$ licenci.

»Očekujemo od Porezne uprave tolerantan pristup, odnosno barem mjesec, dva potrebnog vremena u kojem će se taj zahtjev moći ispuniti.«
Elektroničke prijave za sve obveznike PDV-a. Četvrtak, 13.12.2012. rrif.hr

Ne mogu se pričekat provizije od M$-a još koji mjesec?

Mali poduzetnik zatvorio račun u banci A i otišao u banku B da bi imao pristup poslovnom bankarstvu kroz linuks. Banka nije država. More šta oće i kako oće ponudit e-bankarstvo na kojem god oće operativnom sustavu. Zavadijo se s rodbinom i s vezama u svojoj omiljenoj banci i reka jim da ga njijovo poslovno internet bankarstvo košta još 250 eura licenci za M$ Windowse. Otiša u ZaBu
http://www.zaba.hr/home/wps/wcm/connect/zaba_hr/zabautils/onlineusluge/e-zaba+poslovno+bankarstvo/ezaba_na_linuxu
koja na svom USB stiku ima i Fina-ine cerifikate za poreznu i to u ukupnoj računici povoljnije nego ih prodaje Fina. Pritom se Finina e-kartica jopet more uštekat i radit samo na M$ Windowsima.

Nu ne lezi đavle…

Porezna napravi e-poreznu e-M$Kùrac koji radi samo na Windowsima:
http://www.porezna-uprava.hr/e-porezna/kakoPostatiKorisnik.asp?id=b03d3
Ni riči isprike!

Još brezobrazluka! I moguće protuustavnosti!?

»Klijentska aplikacija, namijenjena komunikaciji sa servisom, a koja se stavlja korisnicima na slobodnu upotrebu razvijena je za MS Windows (2000 SP4/Server 2003/XP SP1-SP2-SP3/Vista) operacijski sustav, koji je danas izrazito dominantan korisnički operacijski sustav. Na računalu je potrebno imati instaliran Internet preglednik Internet Explorer 6.0 ili noviji te isti treba biti postavljen kao zadani preglednik.«
http://www.porezna-uprava.hr/e-Porezna/Datoteke/ePorezna-Instalacija.pdf

Znaš šta je reka mali poduzetnik kad je ovo gornje pročita?

— O jèbem mu díte i màjku!
— !?
— E tako ti je reka 1992. u proliće na Rvackoj televiziji jedan starac sijuć šenicu jaricu na Duvanjskom polju ka su ga Jozo Barišića, Silvana Menđušića, Cmiljko Šagoljov… ili koji već nounar pitali o svezi rata i sijanja… reka je za rat ono što je reka, a za sijanje je nastavijo … sijen… moran sijat, šta ću izist ako ne posijen…

Daklem, ne očekuj, slidom gornjeg, ni od mene, da se u molitvama svojim spomenem Billa Gatesa, ministarstva vilancija i porizne uprave, baremko ne u prvizi stotinu priporuka.
Dočim će mi mali poduzetnici bit u Top Ten priporuka.
« Zadnja izmjena: 01 Ožujak 2013, 14:36:52 poslijepodne glonga »

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #130 : 01 Ožujak 2013, 19:32:44 poslijepodne »
Ošta ćemo da će u novon pravopisu bit i pogreška i neću. Nješto mi šapuće.

Novi pravopis! Koji je to, sedmi, osmi?
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #131 : 04 Ožujak 2013, 08:44:35 prijepodne »
Nisi ti gluvoprdast ti se samo praviš taki. More ti òstat.

Evo ti činjenice pa ti zaključi i objavi ovdek je li to ruganje s molitvon i je li za pripovidat.
Ko što se da naslutit i iz A.K. 'Vanđelja po Matiši' i iz pučke žive predaje pra Bariša je upravlja gusinon bolje neg sv. Ante ribama. Narod tako pripovida.
S druge strane činjenica je i da negdje postoje podaci o njegovoj solidnoj naobrazbi iz biologije i odgovarajuća implikacija da je moga znat kad lokalne gusine poliću ko ljeptiri.
S treće strane, činjenica je da je do podataka o njegovoj solidnoj naobrazbi iz biologije poprilično teško doć.
Ne pravin se gluvoprdast vengo san spora srca da povirujen u priču od svetomu Anti i ribama a kamol za pra Barišu i baje.  :neznam

Uzput. Batu šupiralo s foruma (da mu rečen za d.o.o. s druge teme), a ja molim za male poduzetnike ne i za Linića ni za službenike i IT odjel porizne uprave ministarstva vilancija. Dr. Hale, do you pray for the Senate?
...
Daklem, ne očekuj, slidom gornjeg, ni od mene, da se u molitvama svojim spomenem Billa Gatesa, ministarstva vilancija i porizne uprave, baremko ne u prvizi stotinu priporuka.
Dočim će mi mali poduzetnici bit u Top Ten priporuka.
Moliš li za Batu joli za admine?  ;D
Triba jednako molit, i jače, za vilance i liniće, jerbo su u većoj banani. Sveti je Stipan molio za svoje ubojice ki i Isukrst. To je što bi tribalo. Drugo je što bi ti tijo da ti ja priznan da si baš pravedan jer si žito odvojio od kukolja i moliš samo za pravedne. Da ću te razumit ko sestru u Kristu, oću brte, al da ću ti priznat da tako baš triba...e ne ću.  :plete

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #132 : 05 Ožujak 2013, 11:53:35 prijepodne »
Ne pravin se gluvoprdast vengo san spora srca da povirujen u priču od svetomu Anti i ribama a kamol za pra Barišu i baje.  :neznam
Moliš li za Batu joli za admine?  ;D
Triba jednako molit, i jače, za vilance i liniće, jerbo su u većoj banani. Sveti je Stipan molio za svoje ubojice ki i Isukrst. To je što bi tribalo. Drugo je što bi ti tijo da ti ja priznan da si baš pravedan jer si žito odvojio od kukolja i moliš samo za pravedne. Da ću te razumit ko sestru u Kristu, oću brte, al da ću ti priznat da tako baš triba...e ne ću.  :plete
Sve s kiše na krupu.
Eno ga jopet! Ni prirodno gluvoprdasti ne mogu bit vako zavrti.
Da nisi spominja skočnost srca, pa — ajde neka.
Da nisi spominja onog mlađahnog bosanskog daidžu što je probo. Pa se usro? Ko Glamočak.
A baš je ima skočno srce. Daidža. Ćuj ba. Kažem ti — ustani!

Jesu. Ovi su u većoj banani. I od onog daidžinog. Kolika brezdušna i brezobrazna mrljina moraš bit da za svoju sebi sitnu provizijicu s kiše na krupu iza fiskalnih blagajni napraviš zakonom obvezujuću e-poreznu e-Micro$oftov e-kùrac?

Svak more bit brezdušan koliko mu duša more podnit. Nitko ne mere bit brezobrazan više neg mu drugi dopuste.

Ja, vako malodušna i neskočna srca mogu samo reć:
— Zaista, zaista, kažem vam, e-gonite_se, e-u_kùrac! Od e-ovce. Robotove.

Glede žita i kukolja. Znaš kako se žito pikobaciva? O Ilini. Ni ćuva vitra. Onon drvenon lopatom nalik na veslo. S rpe na rpu.
Sisom veslala. Crkla od rževine.
A vesla i lopata za prikobacivanje žita?

Čim je Tesla izmislio vesla,
drug je Tito izumijo žito.

Odvaja se pliva i rževina od žita za žitnicu. Šantić. Aleksa.

O klasje moje ispod golih brda,
moj crni hljèbe krvlju poštrapani
ko mi te brani ko li mi te štedi
od crnih ptica moja muko tvrda…

A molitva? Jopet Šantić. Ne Vlado. Aleksa.

… i jeca zvono bono, po kršu dršće zvuk
s uzdahom tuge duge, ubogi moli puk.
Kleče mršave glave pred likom Boga svog.
Ištu, al' tamo samo — ćuti raspeti Bog…
« Zadnja izmjena: 05 Ožujak 2013, 12:00:00 poslijepodne glonga »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #133 : 05 Ožujak 2013, 13:58:47 poslijepodne »
ko mi te štedi, ko li mi te brani...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma