Autor Tema: Ne ću  (Posjeta: 5774 )

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Ne ću
« Odgovori #30 : 15 Rujan 2010, 14:05:25 poslijepodne »
također, budući da sam bio i zapisničar (ćato se reklo) tražilo se od mene da pišem službenim jezikom jna. trebalo je pisati 'dnevna zapovest'. to je iz moga osobnoga iskustva.
Bemti. Pa ćate je u JNA ubio glas da su grebatori, cinkaroši, kosovci…
Nisi valda pisao i Podsetnik za njutanje kratko političko informisanje?

Pa podsetnike za taktičku obuku i vaspitanje?

Tema 1: Drkanje qrca
Vežba 2:  Drkanje qrca sas dva prsta
Cilj teme: Da prođe vreme

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #31 : 15 Rujan 2010, 14:24:57 poslijepodne »
Golozlo, nervuje me način na koji pišeš razgodke. Interpunkcije, ako ne razbiruvaš. Na prvi pogled takav način pisanja razgodaka odaje nenačitanu osobu. Za to većina ljudi ne mora znati pravopis. Ostane im u vizualnoj memoriji izgled otisnutih razgodaka u dobrim starostavnim knjigama na većini zemaljskih jezika.
Razgodci su naslonjenice. Naslanjaju se na prethodnu riječ.

Ako se dobro sjećam, problem JNA jezičkog standarda bijaše u izigravanju dogovora, ako ga je bilo u vidu dogovora, čini se da je prije bila direktiva i to takva da je JNA u vrijem JA jezični standard trebao biti Hrvatski jezik ekavskog izgovora. Nešto slično se danas događa u službenim dokumentima institucija Federacije BiH. "Jer će u Vašem kantonu/županiji da bude lahko/lako…" Kao da jezik čine samo riječi, a sintaksa i ostalo lebdi u vaseljeni neđe…

Protiv standarda Hrvatskog jezika s ekavskim izgovorom u ono vrijeme i u onom kontekstu ne imadoh ništa protiv. Pritom se razumije se da bi mi ikavca bila draža. U narodnom razgovornom jeziku i Hrvata i Srba ijekavski izgovor je, ako se dobro sjećam, ionako vrlo rijedak. Govore li ono Bokelji ijekavski?

Ne nisam načitana osoba , tj.ne znam jesam li ili ne dovoljno!
A to što pišem kako pišem je moj problem i moja neukost , a ti ako ne razbiraš pitaj ili se malo više potrudi!
Nemoj se nervovati(upadica jer šatro mi korisitimo hrvatski izraz nervirati) nisu svi pametni a Bogami ni načitani , samo nešto napišu ponekad , a fala bogu danas je demokratija pa niko nikod ne lupa po ušia da čita i da se bavi koekakvim nepismenim trvijalštinama!
Vrlo jednostavno!

Ej vojska je u pitanju i tu nema izbora već samo jedna varijanta jbg ispala je više srpska ekavska , mada nije striktno to poštovano da za svako jutranju gimastiku stoji lektor sa desetarima nadgledajući hoće li drugi-desetar-grebo nekad reći "Leva ili lijeva 1,2.." pri vođenju tog mučenja!

Ao je neko pokušao u onoj nedemokratskoj zemlji da jezik nameće kroz nedemokratsku instituciju samu po sebi kao što je vojska?! , onda je totalno promašio nameru i način , jer kad se tebi dere majmučina dok kopaš rov na bilo kojem jeziku muka će ti biti od toga svejedno!

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #32 : 15 Rujan 2010, 14:32:06 poslijepodne »
Nego s tim pravopisom me živčira jedna druga stvar. Švabo. Švabo često mijenja pravopis. Može mu se. U povijesti promjena njemačkih pravopisa (jedan online dostupan sažetak) vidljiv je trend prilagodbe standarda praksi. Može im se.
Kod nas je suprotno. Praksa podlegne asimilaciji pa ju korigira standard. Francuzi su restriktivni i rigorozni. Posebno na engleski Cultural Influence kroz jezik. Mora se.

Golozlo, ljudi vrlo brzo u ovom dijelu Europe zaborave tko su. Pa se isturče. Masivno. Prijeđu na Island. Naprasno postanu ateisti i uđu u Partiju. Postanu Jugosloveni. Ničim izavani, s neba pa u rebra, kozmopolite, građani sveta, Globulini, Jèburopljani, Mediteranci… ili šta se već nosi i šta je moderno u njihovoj generaciji, a zapravo su seljani sela Luga.
« Zadnja izmjena: 15 Rujan 2010, 14:50:38 poslijepodne glonga »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #33 : 15 Rujan 2010, 14:32:47 poslijepodne »
Znači jezikoslovnakomunistička klika je svojom nedemokratičnošću pobedila tad takođe nedemokratičnu jezikoslovno-nacionalističku kliku koja je pisala "Londonac"!! , a i iskreno imali su podršku i kod samih drugih hrvatskih jezikoslovaca podržavaoce novosadskog dogovora!
nije nacionalizam borba za svoju samobitnost, posebnost, kao niti za posebnost svoga jezika. to je rodoljublje a bio bi nacionalizam da nekome drugome brani da se bori za svoje. zato bih ja tu izvršio rošadu: jezikoslovnakomunistička klika je zapravo bila nacionalistička klika (u pokušaju stvaranja srpsko-hrvatske ili jugoslavenske nadnacije) a 'jezikoslovno-nacionalistička klika' je zapravo bila rodoljubna klika.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #34 : 15 Rujan 2010, 14:34:53 poslijepodne »
I ja sam držala katedru, a hauzmajstor je čavle zabijal.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #35 : 15 Rujan 2010, 14:36:55 poslijepodne »

A to što pišem kako pišem je moj problem i moja neukost , a ti ako ne razbiraš pitaj ili se malo više potrudi!
Čoveče, što si pesak? To je moj problem. Nije (samo) tvoj. Je l vidiš one svoje zapete što lebde u vaseljeni, između dve reči. E, takav tekst mučno čitam.
Daklem. Ne tastaturiši "reč-razmak-zapeta-razmak-reč" već "reč-zapeta-razmak-reč". Ako oćeš da te ljudi lakše čitaju. Kapišeš?
neukost , avs
neukost, a
Bem ti što me nervišu lebdeće zapete i tačke.
« Zadnja izmjena: 15 Rujan 2010, 14:47:57 poslijepodne glonga »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #36 : 15 Rujan 2010, 14:39:54 poslijepodne »
Izvini ali ovo jeste paranoja kad izčitam kako govoriš da to nije slučajno sve!
Kao da postoji kod vas neka projugoslovenska klika koja potajno,strpljivo i vrlo perfidno malo po malo stvara prostor za neku novu Jugoslaviju , gde će kad se jezik izjednači i svi budu govorili kako to mediji nalažu postati Jugosloveni i na kraju naravno Srbi i jezik srpski , a hrvatski jezik će nestati a samim time i Hrvatska!

Ovaj fatalističko gledanje dolazi iz nesigurnosti u sebe,svoju naciju i svoj jezik , izvini ali tako izgleda , i da ti savetujem što više insistiraš na tome teže će ti biti , jer u svakom bogovetnom momentu života može uvideti neki napad na hrvatski jezik i na kraju i narod i državu!
kod nas postoji upravo takva klika a ja nisam osoba sklona teorijama zavjere. ne radi se o fatalističkome gledanju. ja kao vjernik katolik nemam pravo vjerovati (i ne vjerujem) da je hrvatski jezik ili hrvatski narod neuništiv na način na koji to vjerujem za crkvu Kristovu koju vrata paklena ne će nadvladati. zato možda i pomnije pratim silnice koje utječu na propadljive stvarnosti kojima ne odričem i duhovnu dimenziju.
« Zadnja izmjena: 15 Rujan 2010, 14:50:55 poslijepodne Potjeh »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #37 : 15 Rujan 2010, 14:44:25 poslijepodne »
Ljudi su ovde hteo ne hteo upućeni jedni na druge , ali veruj nikad neće zaboraviti ko su i šta su , tj.uvek će biti Hrvati i uvek će biti Srbi , a svoj jezik će zvati po onome što jesu!
A da će se jezik menjati i da će u svom prirodnom toku preuzimati srbizme i obrnuto kroatizme?! , to sigurno da! , samo je bitno da neka država i neka vlast sedi iznad glava naroda i trkelja bezveze zbunjujući ih , ali fala Bogu ta vremena su prošla i totalno političko obojenu struku više niko ne ljivi ni za petoparac , a niti ni treba!
neki će hrvati uvijek biti hrvati i neki će srbi uvijek biti srbi, a nažalost, pod utjecajem globalizacije ili čega već mnogi će se stidit bit što jesu a sve ih je više i više jer ih se zaglupljuje pričama o tome da je staromodno biti pripadnikom jedne male nacije u vremenu kad je 'sav svijet jedno'.
zato ja više volim četnika nego jugoslavena i to sam ovdje već napisao. s ovim prvim znaš na čemu si.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #38 : 15 Rujan 2010, 14:46:26 poslijepodne »
Bemti. Pa ćate je u JNA ubio glas da su grebatori, cinkaroši, kosovci…
a što ako je obratno pa sam namjerno stavljen tamo da 'budem na oku'.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #39 : 15 Rujan 2010, 14:48:31 poslijepodne »
Nemoj se nervovati(upadica jer šatro mi korisitimo hrvatski izraz nervirati)
mi hrvati reknemo živac i živcirati.  ;)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #40 : 15 Rujan 2010, 14:49:26 poslijepodne »
Golozlo, ljudi vrlo brzo u ovom dijelu Europe zaborave tko su. Pa se isturče. Masivno. Prijeđu na Island. Naprasno postanu ateisti i uđu u Partiju. Postanu Jugosloveni. Ničim izavani, s neba pa u rebra, kozmopolite, građani sveta, a zapravo seljani sela Luga.
sad će ispast da san ko ćato pripisiva. ne bi vala od tebe pripisa.  -?

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #41 : 15 Rujan 2010, 14:50:34 poslijepodne »
Čoveče, što si pesak? To je moj problem. Nije (samo) tvoj. Je l vidiš one svoje zapete što lebde u vaseljeni, između dve reči. E, takav tekst mučno čitam.
Daklem. Ne tastaturiši "reč-razmak-zapeta-razmak-reč" već "reč-zapeta-razmak-reč". Ako oćeš da te ljudi lakše čitaju. Kapišeš?
neukost , avs
neukost, a
Bem ti što me nervišu lebdeće zapete i tačke.
a i tebi svaki qc smeta

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #42 : 15 Rujan 2010, 14:52:46 poslijepodne »
a što ako je obratno pa sam namjerno stavljen tamo da 'budem na oku'.
Tebe takog? Nisi ti ko pošćetna koza.
O šta ti je tebe držat na oku.
Di te ostave tu će te i nać, ako te kogod ne odnese.
« Zadnja izmjena: 15 Rujan 2010, 15:01:36 poslijepodne glonga »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #43 : 15 Rujan 2010, 15:07:50 poslijepodne »
Tebe takog? Nisi ti ko pošćetna koza.
O šta ti je tebe držat na oku.
Di te ostave tu će te i nać, ako te kogod ne odnese.
rec pravo valja li mi marketing
« Zadnja izmjena: 15 Rujan 2010, 15:19:19 poslijepodne Potjeh »

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #44 : 15 Rujan 2010, 15:19:07 poslijepodne »
neki će hrvati uvijek biti hrvati i neki će srbi uvijek biti srbi, a nažalost, pod utjecajem globalizacije ili čega već mnogi će se stidit bit što jesu a sve ih je više i više jer ih se zaglupljuje pričama o tome da je staromodno biti pripadnikom jedne male nacije u vremenu kad je 'sav svijet jedno'.
zato ja više volim četnika nego jugoslavena i to sam ovdje već napisao. s ovim prvim znaš na čemu si.

Pa to je došlo zbog naleta primitivnog nacionalizma , znači čist odgovor na to a ne neko stremljenje i odricanje od nacije , jednostavno drugačiji pristup!
A taj pristup je manje fatalistički , u smislu da je dosta da svaki životni segment se provuče kroz nacionalnu prizmu , takve stvari odbijaju ljude jer ih usko postavlja , trpa ih u stado kojem rukovodi neka samoprozvana moralna grupa koja ima primat na savest naroda!

Iskreno meni bilo muka od sopstvenog naroda , veliki zločini,srbovanje na svakom mestu,....čoveku dođe da se svega odrekne i da pljune kad vidi da je gotovo nemoguće drugačije biti Srbin nego samo onako kao što ti neko propisuje!
Ali fala Bogu više nije tako i život pokazuje dase stvari mogu menjati!

Onaj koji se stidi sebe zarad globalizacije i kako misli da je primitivan jer nije sve odbacio nacionalno je barem budala koja ne ume da se snađe i ponudi nikakve odgovore sebi i drugima već je najobičniji komformista!
Ali to nije ni čudo jer kad je na sceni primitivni nacionalizam , onda je logičan kontraški plitki globalstički pristup nekih gde je svako govno što dolazi od treko super a sve odavde primitvno i isključivo!

zato kad se istorja,jezik i opšti nacionalni osećaj strgne konačno od antagonizma prema nekom drugom narodu na koejm su nažalost građeni nacionalni identiteti zadnjih decenija , onda se otvara prostor za življenje svoje nacije i naroda punim plućima bez paranoje i večne borbe za opstanak!