Autor Tema: Ne ću  (Posjeta: 5773 )

Offline golozlo

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Odg: Ne ću
« Odgovori #15 : 14 Rujan 2010, 19:14:46 poslijepodne »
ne bi tio minjat temu ali ne mogu nikako vidit sličnosti srba i židova. nit su srbi bili toliko raseljeni po svitu nit bez države, a hrvati jesu. mada mislim da je i to nategnuta usporedba. spominje ju, inače imotski pisac pokojni ivan raos u romanu 'prosjaci & sinovi'.
golozlo, misliš li da baš nikakva nametanja srbskoga nije bilo u jugoslaviji? pa sjeti se samo jezika i pisma u jna. na svojoj sam koži osjetio što znači jezično (i svako drugo) nasilje nad pripadnicima svih nesrba. da sam imao pameti pa izbjeći taj radni logor. mislim da ne bih bez osnove danas tražio da se ta godina tretira kao godina u kojoj sam bio politički zatvorenik.
novosadski je sporazum hrvatskome jeziku nanio veliku štetu. možda bi bilo dobro da otvorimo posebnu temu o tome. jezik nije moje područje iako se kao hrvatski rodoljub zanimam i za nj.
doista ti vjerujem da osobno protiv hrvatskoga jezika i hrvata nemaš ništa. dakako da nema razloga ni za kakvim tenzijama. moje je iskustvo da različitost čovjeka samo može obogatiti, ako to nije nasilno nametanje kakvo je bilo u jna.

Ma ovo je zezanje oko Jevreja , samo sam komentarisao njegov odgovor i poređenje , a i ima po pitanju toga i kod nas koji nelaze sličnosti , ali ja baš ih i nevidim!

Nwego to nebitno , u čemu je bio problem jezika u JNA?! , šta jel vojnička terminoligija?! , nazivi za činove i umesto automaske puške i mitraljeza nije bilo "mučenice strojnice"!!

Ja zaista ne razumem gde je tu bilo nametanja ičega a u vojsci ga ipak mora i biti jer je to vojska , onda u vojsci se moraju držati čiste logike tako da su morali jednu terminologiju izabrati i nisu mogli imati ih 2,3,4...vrsta terminoligija jer vojska mora biti efikasna jer je vojska!
To je sve partizanska priča i nema veze sa Srbima , a to što su Srbi bili glavne oficirčine i u 2.sv.ratu i kasnije , tu ja nisam kriv već oni jer su bili većina u toj zemlji i imali su vojničku tradiciju! , sasvim logično!

A što se tiče mučenja ovog drugog tipa to ti verujem , jer sam i ja bio , ali doduše 2 meseca jer sam video da tamo neću dobro proći , pa sam se skinuo sva sreća! , i tu si u pravu tamo je bilo nametanja ali nečeg drugog a ne jezika!

Ja mislim da nije bilo nametanja srpskog jezika , prvo jer se i srpski i hrvatski jezik zasnivaju na istome , a razlikuju se samo u nekim momentima koji nisu presudni da se može reći "E to su dva različita jezika"!!
Leksik i terminologija nije nešto što je nacionalno , ona se stiče i stvara , kako dolaskom iz svih mogućih pravaca,  tako i od jezikoslovaca , leksik nema nacionalnu odrednicu!
Tako da ni "oficir" nije srpski izraz već je preuzet iz drugog jezika , i samim time postao i srpski i hrvatski , dok "časnik" je stvoren od nekog jezikoslovca koji se koristi u Hrvatsko , ali ipak to je stvrena reč od jedne persone!
Znači terminologija nema veze sa nacijom tj.nema veze sa jezikom!

Ja sam i pomenuo zato Vuka jer neka pravila i same reči se nekad više korstile a danas manje , tj.nekad je jedno pravilo a danas već drugo , a oba su logična i naravno nemaju veze famoznim nametanjem!

Mislim da je to jedna velika fama mitomanija kod vas u vezi jezika , famozni Novosadski dogovor kao i Bečki nije ništa oštetio bilo koga niti zakinuo u ničemu,  sve je bila stvar izjednačavanja radi boljeg sporazumevanja u životima!
A književnici su se bunili samo ne znam zašto , jer njih niko ne tera da pišu po standardima i da se njega striktno pridržava,  tako da napisana i pročitana reč u Hrvata je bila potpuno bezbedna!
A to što se terminologija u onoj vojsci bila onakva to je totalno besmisleno i nepotrebno , jer tbi je svejedno nadam se jel se na tebe dere glavati oficir i li glavati časnik dok ti lopataš i kopaš kučarom rov sa nekim Srbinom kojemu je takođe svejedno bilo!

Danas je više na delu srsbizacija hrvatskog jezika i kroatizacija srpskog više nego ikada , ko to ne primećuje taj zalutao u vremenu i prostoru , to što se konačno dobili časnika umesto oficira je potpuno izlišno , jer ste dobili narodnjake i turbo-folk,srpske filmove , a mi vaše serije i televizije,interent,muzika..... , i uz velika komunikacija preko medija kao što je i forum!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #16 : 14 Rujan 2010, 21:36:28 poslijepodne »
Ja sam mislio da smo mi Srbi slični Jevrejima?! , ali ako ste i vi onda izvini neću više naivno  "provocirati" blesave! ;D

Ne razumem šta sam pogrešno rekao ?! , samo je drugačije mišljenje i ništa više!
Šta treba da ti se u dupe uvlačim postovima?! -?

"tlačenja i mučeništva jezika nasušnog" gde se uvek Srbi kao nositelji toga nabede prstom zajedno sa vašim domaćim izdajnicima komunjarama i jugoslovenčinama!
A tako stvari ne stoje , već su naduvane i napuhane do besmisla!

Mislim , možemo i i ovako da razgovaramo na ivici sukoba , međutim nemoramo jer ja ne uživam u tome , ali ako se sam išta preterao i nešto provokatorski uradio?! , eno brate moderacije pa nek' radi svoj posao!
Ili možemo nastaviti sa respektom kako mene tako  itebe?!

Aj uzdravlje!

obrisao bih te toaletnim papirom, možda bih te i opro na česmi. ne trebam uvlačenje, ali nemoj mislit ni da će mene s toaletnim papirom odnijet voda. ja incidenta ne vidim. dakle, ne puši u prazno. prije svega, mislim da lažiraš svoj identitet predstavljajući se kao srbin, to me za početak ofucano imoartovsko zaigravanje smeta. rekao bih da neuvjerljivo pišeš srpski, možda me uho vara. sama činjenica tvoje pojave na ovom lokalnom forumu me uznemirava iliti zaintrigirava, makar si i lažnjak (jer je postalo dosadno), pa razgovaram o ovako banalnim temama. potjeh ti je dao argumentaciju, a ako si htio isprovocirati neku priču, mogao si i s višega levela, jer braniti dijete u čačku ili siromašnog studenta u beogradu za novosadski sporazum, e, to bi već bilo teorijski smjelo.  ;D
respect! 8ako izdržiš u ovoj formi još mjesec dana, ja postajem musliman, ili se šišam naćelavo)
« Zadnja izmjena: 14 Rujan 2010, 21:38:12 poslijepodne Slovak »
Dosta parola.

Offline golozlo

« Odgovori #17 : 14 Rujan 2010, 22:18:16 poslijepodne »
obrisao bih te toaletnim papirom, možda bih te i opro na česmi. ne trebam uvlačenje, ali nemoj mislit ni da će mene s toaletnim papirom odnijet voda. ja incidenta ne vidim. dakle, ne puši u prazno. prije svega, mislim da lažiraš svoj identitet predstavljajući se kao srbin, to me za početak ofucano imoartovsko zaigravanje smeta. rekao bih da neuvjerljivo pišeš srpski, možda me uho vara. sama činjenica tvoje pojave na ovom lokalnom forumu me uznemirava iliti zaintrigirava, makar si i lažnjak (jer je postalo dosadno), pa razgovaram o ovako banalnim temama. potjeh ti je dao argumentaciju, a ako si htio isprovocirati neku priču, mogao si i s višega levela, jer braniti dijete u čačku ili siromašnog studenta u beogradu za novosadski sporazum, e, to bi već bilo teorijski smjelo.  ;D
respect! 8ako izdržiš u ovoj formi još mjesec dana, ja postajem musliman, ili se šišam naćelavo)

Ne , ja sam udbaš i po krvi i po svetonazoru , a na tebi je da provališ jesam li hrvatski domaći izdajnik ili direktno radim obaveštajni posao iz Srbije!
Pošto ima paranoje u vezi jezika , onda će ti misterija moje pojave forumu biti u skladu sa time , tako da će ti u svakom slučaju biti zanimljivo pa prešo ili ne prešao u islam nakon demistifikovanja moje pojave!

Kako si primetio da neuverljivo pišem srpski?! , u kojim se to delovima ogleda ?! , jel ima nešto striktno u srpskom jeziku što mora ispoštovati da se okarakterisalo kao srpsko?!

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #18 : 15 Rujan 2010, 09:50:29 prijepodne »
Nwego to nebitno , u čemu je bio problem jezika u JNA?! , šta jel vojnička terminoligija?! , nazivi za činove i umesto automaske puške i mitraljeza nije bilo "mučenice strojnice"!!
nisam mislio na to. koliko pamtim, u jna je službeno u upotrebi bio tadašnji tzv. srpsko-hrvatski jezik, ekavica i latinica. ova ekavica je predstavljala problem. osobno sam bio maltretiran zbog nje od jednoga desetara iz vrnjačke banje (mater mu hrvatica). također, budući da sam bio i zapisničar (ćato se reklo) tražilo se od mene da pišem službenim jezikom jna. trebalo je pisati 'dnevna zapovest'. to je iz moga osobnoga iskustva.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #19 : 15 Rujan 2010, 09:56:47 prijepodne »
Ja mislim da nije bilo nametanja srpskog jezika , prvo jer se i srpski i hrvatski jezik zasnivaju na istome , a razlikuju se samo u nekim momentima koji nisu presudni da se može reći "E to su dva različita jezika"!!
Leksik i terminologija nije nešto što je nacionalno , ona se stiče i stvara , kako dolaskom iz svih mogućih pravaca,  tako i od jezikoslovaca , leksik nema nacionalnu odrednicu!
dobro poznajem jednu profesoricu koja je na jednom hrvatskom fakultetu držala katedru za sve istočnoeuropske jezike. jednom sam ju pitao je li razlika između češkoga i slovačkoga veća ili manja nego između hrvatskoga i srbskoga? rekla je da je ta razlika manja ali da su slovaci i česi pametniji od nas pa su je učinili većom a mi i srbi gluplji pa veću razliku činimo manjom.
nitko ne spori o tome jesu li češki i slovački dva jezika. u pozadini svega je onda politika.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #20 : 15 Rujan 2010, 10:04:38 prijepodne »
Mislim da je to jedna velika fama mitomanija kod vas u vezi jezika , famozni Novosadski dogovor kao i Bečki nije ništa oštetio bilo koga niti zakinuo u ničemu,  sve je bila stvar izjednačavanja radi boljeg sporazumevanja u životima!
zašto bi za bolje sporazumijevanje u životima (koje po meni teče bez nekih problema) bio potreban dogovor jezičnih stručnjaka koji se ne bave razgovornim jezikom?
zašto je onda bilo potrebno zabraniti 'londonac' ako nije bilo nametanja?
londonac
itd.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #21 : 15 Rujan 2010, 10:08:58 prijepodne »
Danas je više na delu srsbizacija hrvatskog jezika i kroatizacija srpskog više nego ikada , ko to ne primećuje taj zalutao u vremenu i prostoru , to što se konačno dobili časnika umesto oficira je potpuno izlišno , jer ste dobili narodnjake i turbo-folk,srpske filmove , a mi vaše serije i televizije,interent,muzika..... , i uz velika komunikacija preko medija kao što je i forum!
ovo se ne događa slučajno. nije nimalo slučajno da hrvatski 'jugovići' podupiru medijsku ovu stvar kao nešto čime eto upravljaju ekonomski zakoni:
kako je đorđe postao tatek
pavičić svršava na ovu temu. slučajno?

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #22 : 15 Rujan 2010, 10:12:07 prijepodne »
prije svega, mislim da lažiraš svoj identitet predstavljajući se kao srbin, to me za početak ofucano imoartovsko zaigravanje smeta. rekao bih da neuvjerljivo pišeš srpski, možda me uho vara. sama činjenica tvoje pojave na ovom lokalnom forumu me uznemirava iliti zaintrigirava, makar si i lažnjak (jer je postalo dosadno), pa razgovaram o ovako banalnim temama. potjeh ti je dao argumentaciju, a ako si htio isprovocirati neku priču, mogao si i s višega levela, jer braniti dijete u čačku ili siromašnog studenta u beogradu za novosadski sporazum, e, to bi već bilo teorijski smjelo.  ;D
slovače, čovik je srbin od glave do pete. bilo je lažnjaka al ovi je pravi i štaš mu.  ;D
najbliža džamija ti je ona obnovljena u vitini. radije se ošišaj na ćelavo.

Offline Insomnia

• Banned
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #23 : 15 Rujan 2010, 13:11:05 poslijepodne »
slovače, čovik je srbin od glave do pete. bilo je lažnjaka al ovi je pravi i štaš mu.  ;D

absolutli.

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #24 : 15 Rujan 2010, 13:30:44 poslijepodne »
najbliža džamija ti je ona obnovljena u vitini. radije se ošišaj na ćelavo.

ponovit ću  (ili možda da ponovim):

Kleta Jovanka... 8)
:starac

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #25 : 15 Rujan 2010, 13:43:35 poslijepodne »
ovo se ne događa slučajno. nije nimalo slučajno da hrvatski 'jugovići' podupiru medijsku ovu stvar kao nešto čime eto upravljaju ekonomski zakoni:
Misliš li da je slučajno bilo da su stripovi (crtani romani) i pisani romani u ovom dijelu Europe bili na srpskom? Lunov Magnus Strip, Zlatna Serija… ako se dobro sićan, a nisam, X-100 je bijo na Rvackom. I danas me muči je li Blek Stena zapravo bio Black Stijena - Crni Kamen? Sećaš li se, ma ne Dolly Bell, nego crtića, Patka Dače, Pere Detlića, Pantera Pante…
Pa humoristične (i druge) serije i filmovi. BTW HRT 1 meščini i danas baštini lep ideološki običaj pušćanja najzanimljiviji dičinji emisija nediljon u vrime rane mise.
Sićaš li se BIGZ-ovih (ako se dobro sićan) džepnih izdanja knjiga na srpskom koje su bile doista bile pristupačne cijenom generacijama koje izrastu iz crtića i crtanih i pisanih romana? Nasuprot "luksuzno" opremljenim i preskupim zagrebačkim beletrističkim izdanjima.
U taj kontekst ubacujem podatak da je npr. u Mostaru 1980-ih i jedna Slobodna Dalmacija, kao takva kakva je, kasnila na kioske jedan dan za razliku od npr. Dela, Rilindje, Nove Makedonije…
Kod Sida Meiers-a u Civilization to se zove Cultural Influence —> asimilacija.

Offline golozlo

« Odgovori #26 : 15 Rujan 2010, 13:44:08 poslijepodne »
zašto bi za bolje sporazumijevanje u životima (koje po meni teče bez nekih problema) bio potreban dogovor jezičnih stručnjaka koji se ne bave razgovornim jezikom?
zašto je onda bilo potrebno zabraniti 'londonac' ako nije bilo nametanja?
londonac
itd.

Kad sam rekao bolje sporazumevanje mislio sam na izjednačavanje standarda u vidu više formalnih stvari na nivou cele države! , a ovi sa Londoncom su uradili na svoju ruku namerno kontra novosadskog dogovora , i ovaj je bio samo određen za Hrvate tj.samo za Hrvatsku! , a to komunistima je bilo nedopustivo iz političke atmosfere koja je vladala a ne iz nekih pukih razloga utiranja svega hrvatskog u ovom slučaju jezika , jer ipak znamo da se time bave jezikoslovci i da to nije prirodna stvar koja sama od sebe ističe!
Znači jezikoslovnakomunistička klika je svojom nedemokratičnošću pobedila tad takođe nedemokratičnu jezikoslovno-nacionalističku kliku koja je pisala "Londonac"!! , a i iskreno imali su podršku i kod samih drugih hrvatskih jezikoslovaca podržavaoce novosadskog dogovora!

Svaki standard i svaki pravops je nametanje zapravo , e sad je samo pitanje kako je to protumačeno u datom političko-društvenom momentu , nema tog pravopisa i standarda koji nije nametnut
E sad najbitinije je u svemu tome da se smanji uticaj politke , kako dnevne tako i bilo koje , a naročito nacionalističke!

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #27 : 15 Rujan 2010, 13:45:17 poslijepodne »
držala katedru
I ja sam držala katedru, a hauzmajstor je čavle zabijal.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #28 : 15 Rujan 2010, 14:00:10 poslijepodne »
Nwego to nebitno , u čemu je bio problem jezika u JNA?! , šta jel vojnička terminoligija?!

Golozlo, nervuje me način na koji pišeš razgodke. Interpunkcije, ako ne razbiruvaš. Na prvi pogled takav način pisanja razgodaka odaje nenačitanu osobu. Za to većina ljudi ne mora znati pravopis. Ostane im u vizualnoj memoriji izgled otisnutih razgodaka u dobrim starostavnim knjigama na većini zemaljskih jezika.
Razgodci su naslonjenice. Naslanjaju se na prethodnu riječ.

Ako se dobro sjećam, problem JNA jezičkog standarda bijaše u izigravanju dogovora, ako ga je bilo u vidu dogovora, čini se da je prije bila direktiva i to takva da je JNA u vrijem JA jezični standard trebao biti Hrvatski jezik ekavskog izgovora. Nešto slično se danas događa u službenim dokumentima institucija Federacije BiH. "Jer će u Vašem kantonu/županiji da bude lahko/lako…" Kao da jezik čine samo riječi, a sintaksa i ostalo lebdi u vaseljeni neđe…

Protiv standarda Hrvatskog jezika s ekavskim izgovorom u ono vrijeme i u onom kontekstu ne imadoh ništa protiv. Pritom se razumije se da bi mi ikavca bila draža. U narodnom razgovornom jeziku i Hrvata i Srba ijekavski izgovor je, ako se dobro sjećam, ionako vrlo rijedak. Govore li ono Bokelji ijekavski?

Offline golozlo

« Odgovori #29 : 15 Rujan 2010, 14:05:17 poslijepodne »

Izvini ali ovo jeste paranoja kad izčitam kako govoriš da to nije slučajno sve!
Kao da postoji kod vas neka projugoslovenska klika koja potajno,strpljivo i vrlo perfidno malo po malo stvara prostor za neku novu Jugoslaviju , gde će kad se jezik izjednači i svi budu govorili kako to mediji nalažu postati Jugosloveni i na kraju naravno Srbi i jezik srpski , a hrvatski jezik će nestati a samim time i Hrvatska!

Ovaj fatalističko gledanje dolazi iz nesigurnosti u sebe,svoju naciju i svoj jezik , izvini ali tako izgleda , i da ti savetujem što više insistiraš na tome teže će ti biti , jer u svakom bogovetnom momentu života može uvideti neki napad na hrvatski jezik i na kraju i narod i državu!

Ljudi su ovde hteo ne hteo upućeni jedni na druge , ali veruj nikad neće zaboraviti ko su i šta su , tj.uvek će biti Hrvati i uvek će biti Srbi , a svoj jezik će zvati po onome što jesu!
A da će se jezik menjati i da će u svom prirodnom toku preuzimati srbizme i obrnuto kroatizme?! , to sigurno da! , samo je bitno da neka država i neka vlast sedi iznad glava naroda i trkelja bezveze zbunjujući ih , ali fala Bogu ta vremena su prošla i totalno političko obojenu struku više niko ne ljivi ni za petoparac , a niti ni treba!