Autor Tema: Ne ću  (Posjeta: 5775 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Ne ću
« : 22 Siječanj 2010, 08:49:03 prijepodne »
Čitao sam (kod Stjepana Babića mislim) da je Novosadskim dogovorom, između ostaloga, nametnuto pisanje sastavljenoga neću.
Od tada pišem odvojeno ne ću, ne zato što mislim da bi drugačije bilo neispravno nego kao moj prilog otporu tom političkom nametanju pravopisnih rješenja.
Vjerujem da će ovdašnji znalci znati štogod o ovome i potkrijepiti ili opovrgnuti moje navode.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
prilozi
« Odgovori #1 : 22 Siječanj 2010, 10:01:00 prijepodne »

Nepisano pravilo u pravilu službe JNA glasilo je:
— Za ne ću - u zatvor, za nemogu - u stacionar.

U znak prosvjeda protiv novosadskoga dogovora Josip i Halid su hodali po rubu tako da se u njihovim pjesmama ne ću teško razabiralo od neću.

Citat:
3:00 Josip Pejaković — Ne ću http://www.youtube.com/watch?v=RmjtBa9Ljro
3:28 Halid Bešlić — Ne ću, ne ću dijamante http://www.youtube.com/watch?v=g2T1xD9eGeM

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: Ne ću
« Odgovori #2 : 23 Siječanj 2010, 00:59:52 prijepodne »
Imamo dva slucsaja: "ne tju" < "ne hotju" i "nemoj" < "ne mozi". Buduchi da "moj" kao rics za se ne postoji, to se i pishe zajedno s negacijom.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #3 : 25 Siječanj 2010, 15:43:04 poslijepodne »
Pojam srastanja je vrlo bitan za definiciju ovoga problema. Sraslice su riječi koje su nastale od dvije ili više riječi. Budući da se često pojavljuju zajedno, ne i ću su srasli. kako bi onda gledali na hoću. zašto ne bi onda pisali i ne gativ, ne ambiciozno, ne djelotvorno, ne radnik, ne pušač. sve su to neke tendencije. ostavljena je opcija, cvijetak je posađen, budemo li ga zalijevali možda se primi, ne budemo li, uvenut će.živo mi se fućka kako će se to primiti, to je kao brinuti se o rezultatima predsjedničkih izbora, nepotrebno.
Dosta parola.

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #4 : 25 Siječanj 2010, 16:06:42 poslijepodne »
. kako bi onda gledali na hoću.

Ne ću / neću je skraćeni oblik od - nekdanjega oblika ne hoću > ne`oću > ne `` ću = neću. Inače stari prezentni oblik glagola koji u prvome licu završavaju na u. Paralela npr . u ruskome (ja) nje haču Slovenski ima oblik nočem, koji je opet kontrakcija od ne hočem . Ne(i)mam  na što gledati!
...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #5 : 25 Siječanj 2010, 17:46:05 poslijepodne »
Zbog hoću se je vodila hoćimska bitka protiv turaka. glagol htjeti, koje mu je iskonoslovlje. zbog ovoga h kojega dio rvata ne voli govoriti doživjelo je te brojne morfološke varijante. onda se ovaj skup tj. podvrgao jotovanju, negdi vole reći hćeti. htjeti je predmetak u tvorbi futura s tim da mu se dogodila i jotacija i bacanje prvog dijela riječi s ovim ritantnim h. h se izgovara odakle se formira hračak. jedina slična riječ mi je hotimice. zna li ih itko još i koja mi im bila značenjska poveznica...hm
Dosta parola.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: prilozi
« Odgovori #6 : 26 Siječanj 2010, 00:52:42 prijepodne »
U znak prosvjeda protiv novosadskoga dogovora Josip i Halid su hodali po rubu tako da se u njihovim pjesmama ne ću teško razabiralo od neću.

Zlatko, Zozone, Zlatko!
Citat:
3:00 Josip Zlatko Pejaković — Ne ću http://www.youtube.com/watch?v=RmjtBa9Ljro

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #7 : 26 Siječanj 2010, 21:49:01 poslijepodne »
Ne moj, ba, netje i nemozse biti vazsno je li grah ili pasulj. Vazsno je ne ma li ga.
« Zadnja izmjena: 26 Siječanj 2010, 21:50:39 poslijepodne belevarac »
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #8 : 08 Veljača 2010, 08:42:56 prijepodne »
Smrt rastavljenog Ne ću

Sluge zove Igor Zidić
sred Matice, kule svoje,
u ulici Matičinoj:
Ajte amo, sluge moje,
dovedite jezičare
štono sam ih zarobio robljem
po uputi Ive Pranjkovića
i pod okom Josipa Silića.
Brze sluge brže poslušaše,
dovedoše jezičare
sve po izbor jezične junake
kojino će udariti
na Babića i Moguša
i još uz to na gospođu Sandu.
Njima veli Igore Zidiću:
Jezičari, moje vjerne sluge,
naoštrite svoja guščja pera
pa pišite novog pravopisa,
potkurite onim hazovcima
što u svome jadnom krivopisu
neću stalno pišu rastavljeno.
A mi znamo po Novome Sadu
da se neću piše sastavljeno.

Neka znade sav narod hrvatski
da je neću naša krilatica.
Vi na deklu dignite raciju
nek se znade da u pravopisu
neću dati pisat dvostrukosti.
Vi bo kako, svi ogranci tako.

Ironična pjesma Julija Derossija iz otvorenog pisma Središnjici Matice hrvatske 2006. kad se ova pod palicom prof.Ive Pranjkovića upustila u pisanje još jednoga hrvatskog pravopisa uz već postojeće.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #9 : 08 Veljača 2010, 08:48:30 prijepodne »
Naši lingvisti zbog svoje taštine uništavaju naš jezik. O tome svjedoči izjava prof.Silića na Hrvatskom radiju, 23.12.2005.:"Ja već pedeset godina pišem neću sastavljeno, a kada bih drukčije pisao priznao bih da nisam u pravu!"

dipl.ing. Krešimir Marić, Hrvatsko slovo, rubrika "Jeka", 9.svibnja 2008.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #10 : 13 Rujan 2010, 12:58:46 poslijepodne »
S isprikom što sam već ponekom dosadan, vraćam se još jednom znamenitom razgovoru što ga je "Vijenac" ljetos vodio s akademikom Radoslavom Katičićem. Naime, radi se o odgovoru na pitanje zašto ne postoji ujednačenost norme u školama, u medijima, zašto se na televiziji govori katastrofalno, u kazalištu loše...U kratkom odgovoru, Katičić reče: " Bilo bi dobro da u školama postoji potpuno jedinstvo, ali neki će radije umrijeti nego n e ć u pisati rastavljeno. Nema razloga da se n e ć u piše sastavljeno jer se tada mora pisati sastavljeno n a m e, z a t e. I to su enklitike s promjenom naglaska na naglašenoj riječi. Koja je razlika između n e ć u  i  z a t e? Svima je normalno da se z a t e piše kao dvije riječi, ali ako treba n e ć u pisati kao dvije riječi onda se neki ogorčeno opiru.

Komentirajući upletanje priglupe politike u jezikoslovlje (Sanader i neću), veli Katičić dalje:" Ja bih možda bio za to da se n e ć u i dalje piše skupa samo da ne bude toga cirkusa, i da nije postojao pravopis koji je propisivao rastavljeno pisanje. Sada naravno n e ć u stati na stranu politike, nego na stranu jezikoslovlja.

Tako govori Katičić, častan čovjek i znanstvenik.

još jednom o katičiću

Offline golozlo

« Odgovori #11 : 13 Rujan 2010, 15:57:37 poslijepodne »
Vuk Karadžić je pisao odvojeno ne ću!! , ali je i sastavljeno kasnije! , mislim da je i jedno i drugo OK , samo se ne treba oko toga patiti u smislu pominjanja politike i famoznih Novosadskih dogovora kao nečeg što je presudno i što je bilo kao nametano iz nacional-politčkih razloga n a uštrb drugog!

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #12 : 13 Rujan 2010, 18:43:28 poslijepodne »
Vuk Karadžić je pisao odvojeno ne ću!! , ali je i sastavljeno kasnije! , mislim da je i jedno i drugo OK , samo se ne treba oko toga patiti u smislu pominjanja politike i famoznih Novosadskih dogovora kao nečeg što je presudno i što je bilo kao nametano iz nacional-politčkih razloga n a uštrb drugog!
golozlo, pa zar ne znaš da su hrvati slični židovima, stalno im je netko kriv. još im samo fali zid. bar ovom nacionalopredijeljenom dijelu koji maše križevima i zastavama ne razaznajući što je što od čega. a da nije bilo vraga i s političke strane, to ti zerku navino provociraš blesave.
Dosta parola.

Offline golozlo

« Odgovori #13 : 13 Rujan 2010, 19:13:27 poslijepodne »
golozlo, pa zar ne znaš da su hrvati slični židovima, stalno im je netko kriv. još im samo fali zid. bar ovom nacionalopredijeljenom dijelu koji maše križevima i zastavama ne razaznajući što je što od čega. a da nije bilo vraga i s političke strane, to ti zerku navino provociraš blesave.

Ja sam mislio da smo mi Srbi slični Jevrejima?! , ali ako ste i vi onda izvini neću više naivno  "provocirati" blesave! ;D

Ne razumem šta sam pogrešno rekao ?! , samo je drugačije mišljenje i ništa više!
Šta treba da ti se u dupe uvlačim postovima?! -?

Samo sam naveo da su to tričarije kroz primer Vuka koji je i jedno i drugi koristio , i  da je to stvar koja se ne treba na taj način tumačiti kroz prizmu "tlačenja i mučeništva jezika nasušnog" gde se uvek Srbi kao nositelji toga nabede prstom zajedno sa vašim domaćim izdajnicima komunjarama i jugoslovenčinama!
A tako stvari ne stoje , već su naduvane i napuhane do besmisla!
E tu sam se ja blago pronašao jer sam iz blizine Novog Sada pa mi nije drago da moj blizak grad bude mesto zločina prema hrvatskom jeziku! , jer ja kao persona nemam ništa protiv njega niti mi je ikakav dogovor kojekakvih iz različitih istorijskih perioda bitan kao merilo onog što čitam i pišem!
Meni je jezik zanimljiv sam po sebi , zato sam se i ovde registrovao jer mi je upravo zanimljiv jezik dotičnih predela Imotskog i nešto šire okoline!

Mislim , možemo i i ovako da razgovaramo na ivici sukoba , međutim nemoramo jer ja ne uživam u tome , ali ako se sam išta preterao i nešto provokatorski uradio?! , eno brate moderacije pa nek' radi svoj posao!
Ili možemo nastaviti sa respektom kako mene tako  itebe?!

Aj uzdravlje!

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 14 Rujan 2010, 09:00:06 prijepodne »
Ja sam mislio da smo mi Srbi slični Jevrejima?! , ali ako ste i vi onda izvini neću više naivno  "provocirati" blesave! ;D

Ne razumem šta sam pogrešno rekao ?! , samo je drugačije mišljenje i ništa više!
Šta treba da ti se u dupe uvlačim postovima?! -?

Samo sam naveo da su to tričarije kroz primer Vuka koji je i jedno i drugi koristio , i  da je to stvar koja se ne treba na taj način tumačiti kroz prizmu "tlačenja i mučeništva jezika nasušnog" gde se uvek Srbi kao nositelji toga nabede prstom zajedno sa vašim domaćim izdajnicima komunjarama i jugoslovenčinama!
A tako stvari ne stoje , već su naduvane i napuhane do besmisla!
E tu sam se ja blago pronašao jer sam iz blizine Novog Sada pa mi nije drago da moj blizak grad bude mesto zločina prema hrvatskom jeziku! , jer ja kao persona nemam ništa protiv njega niti mi je ikakav dogovor kojekakvih iz različitih istorijskih perioda bitan kao merilo onog što čitam i pišem!
Meni je jezik zanimljiv sam po sebi , zato sam se i ovde registrovao jer mi je upravo zanimljiv jezik dotičnih predela Imotskog i nešto šire okoline!

Mislim , možemo i i ovako da razgovaramo na ivici sukoba , međutim nemoramo jer ja ne uživam u tome , ali ako se sam išta preterao i nešto provokatorski uradio?! , eno brate moderacije pa nek' radi svoj posao!
Ili možemo nastaviti sa respektom kako mene tako  itebe?!

Aj uzdravlje!
ne bi tio minjat temu ali ne mogu nikako vidit sličnosti srba i židova. nit su srbi bili toliko raseljeni po svitu nit bez države, a hrvati jesu. mada mislim da je i to nategnuta usporedba. spominje ju, inače imotski pisac pokojni ivan raos u romanu 'prosjaci & sinovi'.
golozlo, misliš li da baš nikakva nametanja srbskoga nije bilo u jugoslaviji? pa sjeti se samo jezika i pisma u jna. na svojoj sam koži osjetio što znači jezično (i svako drugo) nasilje nad pripadnicima svih nesrba. da sam imao pameti pa izbjeći taj radni logor. mislim da ne bih bez osnove danas tražio da se ta godina tretira kao godina u kojoj sam bio politički zatvorenik.
novosadski je sporazum hrvatskome jeziku nanio veliku štetu. možda bi bilo dobro da otvorimo posebnu temu o tome. jezik nije moje područje iako se kao hrvatski rodoljub zanimam i za nj.
doista ti vjerujem da osobno protiv hrvatskoga jezika i hrvata nemaš ništa. dakako da nema razloga ni za kakvim tenzijama. moje je iskustvo da različitost čovjeka samo može obogatiti, ako to nije nasilno nametanje kakvo je bilo u jna.