Autor Tema: Pavelić bez maske  (Posjeta: 5626 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Pavelić bez maske
« : 29 Studeni 2009, 22:32:29 poslijepodne »
Film "Pavelić bez maske" prva je biografija, uopće, ustaškog poglavnika dr.Ante Pavelića. U njemu su svi važni podaci za opis Pavelićeva života i djelovanja. Film sadrži i rijetke, nikad viđene snimke koje ilustriraju jedno teško i tragično vrijeme za hrvatski narod. Fotografije i filmovi pronađeni su ne samo u Zagrebu, već i u Wiesbadenu, Beogradu, Rimu, Tel Avivu, Washingtonu, Buenos Airesu i Madridu. Pred vama je jedinstven filmski žurnal o prešućenom i neobjašnjenom dijelu hrvatske povijesti.
Režija: Jakov Sedlar

Viđoh jučer na kiosku i kupih. Ne znam jeste li čuli za dr.Antu Pavelića. Gledajući ovaj, reć bi realan dokumentarac o tome političaru u uši upadne nesklad između dvaju čitača teksta...tinky winkyskog govora Borisa Mihaljevića te govora Dragana Despota primjerenog kakvom totalitarističkom promidžbenom uratku.
Ante ko Ante...do smrti se svoga idola zvanog Hrvatska nije riješio. A što ćete...
Možda ima tko voljan pogledati i prokomentirati ovaj dokumentarac inače lošeg redatelja...iako znam da teme o ustašama i nisu baš popularne po forumima.

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
Odg: Pavelić bez maske
« Odgovori #1 : 30 Studeni 2009, 01:34:22 prijepodne »
Eto na, imam taj filmić, od jučer, ali još neotvoren. Nego, naslov je metaforičan, a moje pitanje glasi, a tko mu je natrčio tu masku koju sad treba skidati? Pa on je uvijek bio Ante, Ante k'o Ante Ličanin.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #2 : 30 Studeni 2009, 09:25:31 prijepodne »
Eto na, imam taj filmić, od jučer, ali još neotvoren. Nego, naslov je metaforičan, a moje pitanje glasi, a tko mu je natrčio tu masku koju sad treba skidati? Pa on je uvijek bio Ante, Ante k'o Ante Ličanin.

Meni se čini da je i gori bez maske. Taj do smrti nije uvidio svoje zablude nit štetu koju je napravio svom narodu. Tužno i pretužno.
Nego Ratniče, jel te bilo stid kupit DVD na kiosku? Meni je bilo onako fest neugodno, u zemlju sam propada i crvenio se prid prodavačicon.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #3 : 30 Studeni 2009, 16:29:50 poslijepodne »
Ma tko mu je maske stavio...eeee, to je ono pravo pitanje - zvijeri, zvijeri, zvijeri! Inače, Likota iznutra bio pravo mliko. Nije mi bilo neugodno, nego sve u demokratskom duhu, a prodavačici još i simpa što to mene zanima i kako ja to kupujem. Sve pet.
Nego mi neugodno što o filmu govorim, a još stoji nepogledan u kutiji.

Potješe, mislim sa 97% sigurnosti da si se zabunio jer ali Hrvatska nije idol i ne može biti idol može biti samo IDEAL.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #4 : 30 Studeni 2009, 16:31:46 poslijepodne »
A ideala nikad dosta u ovome vulgarnom materijalizmu koji nas okružuje na zemaljskoj kugli.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #5 : 30 Studeni 2009, 16:42:13 poslijepodne »

Nakon Kranjčevića, ja se baš ne trsim i ne usudim nešto reći o idealima za koje mi se čini da se ovdje prebiru.

http://hr.wikisource.org/wiki/Mojsije_(Kranjčević)

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #6 : 30 Studeni 2009, 17:03:44 poslijepodne »
Ovdje se ne prebiru ideali, nego zablude i pogrješne terminologije.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #7 : 30 Studeni 2009, 17:07:15 poslijepodne »
Zemlja nikad nikom nije bila idol (idolatrijski su predmeti ili živi ljudi), zemlja, domovina ti može biti samo ideal, a ne idol - to je stvar upotrebe termina, POJMA...

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #8 : 30 Studeni 2009, 17:15:10 poslijepodne »
Citat:
do smrti se svoga idola zvanog Hrvatska nije riješio

Po Potjehovom zvuči kao da je domovina demon, neki smrdljivi bijes kojega se treba riješiti, pa mislim gdje to ima? :lopta: Samo kod Potjeha. 8)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #9 : 01 Prosinac 2009, 08:02:42 prijepodne »
Po Potjehovom zvuči kao da je domovina demon, neki smrdljivi bijes kojega se treba riješiti, pa mislim gdje to ima? :lopta: Samo kod Potjeha. 8)

Gospodine Ratniče svjetlosti, ovo što ste napisali je vrlo bezobrazno jer je stavljanje meni u usta nečega što nisam napisao. Možda je vaš problem što se pod krinkom vjere u Boga klanjate idolu 'krvi i tla'.
Tema je, međutim, komentar jednog dokumentarnog filma.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #10 : 01 Prosinac 2009, 09:07:26 prijepodne »
U filmu je postavljeno pitanje kako je moguće da je Pavelić nekoliko godina prije odlaska u Argentinu uspio živjeti u Austriji i Italiji (u zoni američkog utjecaja) pod lažnim imenom.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #11 : 01 Prosinac 2009, 16:40:23 poslijepodne »
Gospodine Ratniče svjetlosti, ovo što ste napisali je vrlo bezobrazno jer je stavljanje meni u usta nečega što nisam napisao. Možda je vaš problem što se pod krinkom vjere u Boga klanjate idolu 'krvi i tla'.
Tema je, međutim, komentar jednog dokumentarnog filma.

Gospodine Potjeh,
napisao si ovako:

Citat:

to što si napisao navodi na pitanje koje ću ponoviti:

Citat:
zvuči kao da je domovina demon, neki smrdljivi bijes kojega se treba riješiti, pa mislim gdje to ima?

U svezi filma, ne donosi ništa posebno novo, ali ipak je o.k. Objektivne činjenice.

Citat:
U filmu je postavljeno pitanje kako je moguće da je Pavelić nekoliko godina prije odlaska u Argentinu uspio živjeti u Austriji i Italiji (u zoni američkog utjecaja) pod lažnim imenom.

Tko će ga znati, možda zato što su Saveznici ostavili regularnu hrvatsku (Pavelićevu vojsku) na milost i nemilost, možda zato što su znali za sve događaje...za okolnosti pod kojima se događa Bleiburg, možda, možda sigurno?

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #12 : 01 Prosinac 2009, 16:45:58 poslijepodne »
Je li Pavelić ikad gonjen kao ratni zločinac, mislim da nije, nego je samo tretiran kao neprijatelj komunističkog režima, ili??? Tu je odgovor....
Tko je upućen o ovoj povijesnoj temi neka se javi?!

Najbolja strana ovoga filma je da popunjava popriličnu prazninu i kronični nedostatak tekstova i materijala različitih autora, a o povijesti 20. stoljeća.
« Zadnja izmjena: 01 Prosinac 2009, 17:07:14 poslijepodne Ratnik svjetlosti »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #13 : 01 Prosinac 2009, 18:40:54 poslijepodne »
Citat:
Ratniče, ja ne znam stvarno što ti hoćeš...meni objasniti da Hrvatska ne može biti idol?
Može, Ratniče. Itekako može.
Idol je predmet slijepog obožavanja (od grč.eidolon - slika, prilika, sjena, utvara).
Tvrditi da proglasiti nešto idolom znači imenovati to nešto smrdljivim bijesom je van svake pameti.
Najčešće su nam idoli vlastita djeca, novac... Jesu li to zbog toga smrdljivi bijesovi?
Ne znam što se i trudim. Čitam te već godinama i još uvijek se čudim kakvu si sve novu glupost u stanju napisati.

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #14 : 01 Prosinac 2009, 18:52:36 poslijepodne »
A možeš otvoriti i novi topić:

nazovi ga - OD IDEALA DO IDOLA MALI JE KORAK ili

OD IDEALA NAMETNUŠE IM IDOLE....

samo ne znam tko će biti zainteresiran!
« Zadnja izmjena: 01 Prosinac 2009, 19:01:19 poslijepodne Ratnik svjetlosti »