Autor Tema: Sritan ti rođendan IMOart forume!  (Posjeta: 12032 )

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: Sritan ti rođendan IMOart forume!
« Odgovori #75 : 03 Prosinac 2015, 13:18:48 poslijepodne »
Glede i unatoč jezikoslovcima In monte Bulsiniostatio na rimskoj trasi Salona — Argentaria  držim planinu Bosiljnu.
Ne znam što će na to reć belevarac (i vinx), ne (samo) od jezične strane već od zemljopisne, naimen, doklen traje Bosiljna, a di počinje Lib. Na onoj usedlini sjeverno od Slobodnika?
Ništa prije makarskih biskupa. U poveljama sredovječne Baznije, me š čini da nema spomena. Onda slijede defteri, pa samostanski ljetopisi Bosne Srebrene.
Sve u sve, izgleda da se Tušnica poturčila, još ako vinx nađe halit ili čobana s Vučipolja koji ne soli ovce već se one same sole ližuć stine po suhim koritima.

Ako je iztocsni rub planine Lib na putu Crvenice - Karacsichi - Rudo polje - Poljanice - Svinjacsa, onda do Bosiljne triba prichi cili Shtitar i tek prieko novoga asfaltiranoga puta uchi u shumu Bosiljne. To je vrtencom (helikopterom) najmanje 10 km. A od tuz 'sol', tuzla 'solana', tuzluk 'soljenk' do Tushnica ne tjesh, mislim, nikad stichi ni zrakoplovom na mamlazni pogon.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)