Autor Tema: Svjedočanstva jednog vremena  (Posjeta: 754 )

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Svjedočanstva jednog vremena
« : 13 Studeni 2009, 08:56:58 prijepodne »
Zatrpali jedinu rimsku villu u Livanjskom polju!

U livanjskom selu Lipa, daleko od očiju javnosti, potiho je prije dva mjeseca zemljom i kamenjem zatrpana rimska villa rustica iz 4. stoljeća, koju su arheolozi Franjevačkog muzeja i galerije Gorica u Livnu otkrili u kolovozu 2007. godine. ...

villa rustica iz 4. stoljeća prije par mjeseci

villa rustica iz 4. stoljeća prije par dana

Detaljnije:
http://www.livno-online.com/zupanija/14427-zatrpali-jedinu-rimsku-villu-u-livanjskom-polju
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
Odg: Svjedočanstva jednog vremena
« Odgovori #1 : 13 Studeni 2009, 09:40:53 prijepodne »
A di će čovik saditi kumpire? :spidom
Ali nema brige, napraviti će oni još stariju.

;D
:starac

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Svjedočanstva jednog vremena
« Odgovori #2 : 13 Studeni 2009, 13:57:39 poslijepodne »

Orilo, okle više vadiš ove bučne medijske ekologe i zaštitare baštine s prizemnim i prozirnim interesima?

Da se razumijemo. Za izvlaštenje (eksproprijaciju) treba ispuniti stroge uvjete. Rimska vila rustika nije ni potreban ni dovoljan uvjet za izvlaštenje. Točka.

Najprije mi se učinilo da Gelo i Krezo ravnaju neke stare račune preko ovog nalaza, onda mi se učinilo da su u pitanju drugi Gelo i drugi Krezo.

Prolog je staro arheološko nalazište. Sad je to na području mjesta Orguz. Lipa ispade zaselak.
Nazivi i područja naseljenih mjesta od Patsch-a naovamo su se mijenjali.
Po današnjem nazivlju je i Prološki kažiput (miljokaz) s rimske ceste Salona-Servitium u Orguzu, a ne u Prologu.
Ženi se Marko Orguz i uzima Maru Zaguz.

Vrlo i veoma mi se čini da je baš ovu vilu rustiku obradio Patsh potkraj 19. st. i objavio nalaz u Glasniku Zemaljskog Muzeja BiH.
Možda ne ću prekopati prašne brojove GZM-a samo da ne naružim Gelu i pratrine na Gorici.
Upućeni u Lipu i aluvijalne nanose po rimskim i ilirskim iskopinama primijetit će da su temelji vile uplitko sađeni što upućuje na to da je prije stotinjak godina bila na površini i da je "maslo" nalaza završilo kao spolij i na druge načine.

Ako je nalaz i nov, a vidi se da nema mogućnosti "zaštite" — najzaštićeniji je ovako zatrpan na dubinu veću od dubine dubokog oranja.
Di bi nas odvela eksproprijacija svakog zemljišta sa svakom otkopanom vilom rustikom? To se temeljito istraži, dobro dokumentira i zavali.

Da se opet razumijemo. Ja i dalje mislim da je npr. Dikovača nedovoljno istražena, loše dokumentirana, temeljito nezaštićena...
« Zadnja izmjena: 13 Studeni 2009, 14:11:38 poslijepodne glonga »

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Mate Otrpalo uzejo Maru Zatrpalo
« Odgovori #3 : 13 Studeni 2009, 14:53:42 poslijepodne »
...hmmmm...

Kako sam očekivao upravo jedno od sličnih tvom upisu tako sam odmah prije nego sam prenio vijest istu priredio na načim predstavljanja ovdje da se slaže ista s npr. tvojim osvrtom.

Nadalje, ja mislim (sa svoje strane7onostrane gledajući) kako je ova priča poprilično logična i normalna. Ne vidim u njoj ništa upitno osim novinarstvu kao struci iskoristivo.č..a jedino nad čime sam se mislio kad sam info prenosio ovdje je "...dva mjeseca zemljom i kamenjem zatrpana..." i da li da ostavim to "kamenjem" il da ga maknem kao nepotreban i bzvz novinski uteg na vagi exkluzive i dramatizacije.

Sve ostalo u toj vijesti što pročitah na navedenoj poveznici mi se čini normalno i lgično i nikakve panike i problema ne vidjeh pa iste niti ovdje ne prabaci već to ostavio ignorirajući nek na izvoru vijesti stoji...

Možda, znači možda da je došlo do nekakvog oštećenje ili devastacije onda probati ukazati na nepravilnost...ovako se vijest i događanja čine sasma normalnima ali eto i novinarima iskoristivima...

"...bit će svega samo nas ne će..."