Autor Tema: Nȁglasci na ovom forumu (html4, utf-8)  (Posjeta: 20089 )

Offline dub

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: Nȁglasci na ovom forumu (html4, utf-8)
« Odgovori #15 : 14 Lipanj 2008, 16:55:32 poslijepodne »

Nemam sad pri ruci Microsoftov OS da vidim kako se parsira (and listve devet jedan tocskazarez - za livu zagradu), kod mene radi i to samo iz prve, ako upis ili podpis otvorim za uregjivanje onda ga izmini ko i kod tebe.

A da tvoj upis server neshto drukcsije parsira vidim i u zadnjem upisu jer mi je vidljiv kôd [ (and listve devet jedan tocskazarez - za livu zagradu) u izvornom zapisu a ne bi triba bit.

Koliko znam besidishte je instalirano na unix stroju koji s ovim strojem na kojem sad radim razgovara na istom strojnom jeziku - strojna kula babilonska svetog Billa od Redmonda.
Ako tebi ne smeta izgled  mozses ostavit po jednu bilinu/razmak izmegju zagrada i slova s nutrene strane - i tako u mene prihvacsa veliko pocsetno slovo unutar zagrade.

[Lisabon]

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #16 : 14 Lipanj 2008, 18:58:54 poslijepodne »

Upravo sam otvorio forum na virtualnim Windowsima XP SP3 u IE7.0.5730.13 a sve se to vrti na Solarisovoj unix mrcini i prikazuje na zaslonu rezolucije 1920x1200 a malo me Solarisova tipkovnica i raspored zbunjuju. Nije samo QWERTY i QWERTZ. Lokalne postavke i tipkovnica uredno postavljeni na HR. WIn XP SP3 i IE7 imaju uredno instalirano HR korisničko sučelje

U IE7 sam stavio Prikaz> Veličina teksta > Najveći.

Standardni tekst u prozoru za upis mi se čini sitnim, ranije objavljeni tekstovi ispod prozora za upis također, tekst unutar citata isto, u zaglavljima odgovora i u zapisu o uređivanju prvi i zadnji znak se ne vide kao upitnici (kao u Firefoxu) već kao neispunjeni pravokutnici, podaci o autoru upisa (prvi lijevi stupac) osim samog nadimka su isto sitno ispisani.
Sve navedeno pripisujem kako maloj fizičkoj velični piksela i rezoluciji tako i sposobnosti IE7 da uredno renderira SMF.

Prvi upis na ovoj temi pokazuje nevjerojatno loše renderirana naglašena slova u slogu Verdana.

Citat:
Gȍre gȍrē gȍre gòrē
no što gȍre gòrē dolje.

Belevarčev propietary Times (iako nije sans serif) puno je bolje renderiran (ipak se IE7 bolje slaže s ostalim članovima Microsoft Family).

A sad da vidim kako makar virtualni windowsi rade sa kodovima za pravokutne ( [ ] ) i oštrokutne ( < > ):

[Lisabon]

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #17 : 14 Lipanj 2008, 19:02:44 poslijepodne »
Zaključak:
Posebni HTML znakovni kodovi uneseni kroz IE7 u SMF prozor za upis ne će biti uredno parsirani.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #18 : 14 Lipanj 2008, 19:13:31 poslijepodne »

Postavke kao u pretprošlom upisu osim -  Firefox 2.0.0.14

Puno bolje renderiranje Verdane i manji nesrazmjer u prikazanim veličininama slova. Čitkije.
Iako su serif fontovi bolji na papiru nego na zaslonima meni i u Firefox-u  belevarčev propietary serif (onaglašeni TNR) izgleda bolje.

Da vidim zagrade. Unosim posebne HTML znakovne kodove za pravokutne i oštrokutne zagrade:

[ ]

< >

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #19 : 14 Lipanj 2008, 19:14:35 poslijepodne »

Ne parsira ni iz Firefox-a.

Instalirat ću najnoviju Operu pa se vraćam.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #20 : 14 Lipanj 2008, 19:32:14 poslijepodne »

Isto kao gore, Opera 9.50 v. 10063

Uz dvostruko Ctrl++ opći dojam malo bolji nego u IE7. Ako nije do ovog bezobrazno velikog zaslona (24" na 1920x1200 pix) onda je ovaj forum umornu oku teško gledati pod Windowsima u bilo kojem browseru i uz uključen ClearType u OS-u za LCD zaslone i uz instaliran SilverLight dodatak za IE7. Ili se VMware virtualni stroj nije (s)našao s grafičkom karticom i zaslonom za Windowse na Solarisovom očvrsju.

[ ]

< >

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #21 : 14 Lipanj 2008, 19:35:16 poslijepodne »

Definitivno, kroz tri glavna browsera pod Windowsima uneseni na serveru se ne parsiraju posebni HTML znakovni kodovi na ovom forumu.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #22 : 14 Lipanj 2008, 19:37:21 poslijepodne »
To shto nisi imao problema s tiskarama znacsi da si se nȁmirio na dobre ljude ...

U standardu je nàmirio.

Rekao si da su u mom zadnjem upisu naglasci u redu. Mislim na ovo:
"Metar": N "mȅtar", G "mȅtra"; N mn. "mȅtri", G mn. "mȅtārā". U dilu Bekije, recimo posushkom, znali su govoriti "métar", pa smo im se rugali. Za "litar" vazsi sve isto. (Opet nisam siguran hotjesh li vidit na upisu, shto se naglasaka ticse, ono shto ja pishem i vidim; koristim Arial Unicode).

Sad mi nieshto nikako nije jasno.

Radi se o mishavini fontova: u "metar" je "e" s kratkosilaznim iz Arial Unicoda, a ostalo je Verdana - sve je radjeno u Wordu i prienesheno u uredjivacs besidishta. Kad u Wordu napishem u Verdani "metar", pa iz Arial Unicoda ubacim kratkosilazno "e", zatim oznacsim cilu rics i formatiran u Verdanu, ono "e" iz Ariala ostane i dalje Arial. I tako se to sve prienese u uredjivacs. Csudno. S tim fontovima nikad na zelenu granu.

Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #23 : 14 Lipanj 2008, 19:44:44 poslijepodne »
Da vidimo ostale mogućnosti prikza znakova koji su rezervirani znakovi u BBB tag sintaksi.

E da je sad nać windows tipkovnički raspored.

Normal
¸1234567890'+qwertzuiopšđasdfghjklčćž<yxcvbnm,.-

Shift
¨!"#$%&/()=?*QWERTZUIOPŠĐASDFGHJKLČĆŽ>YXCVBNM;:_

Alt right
~ˇ^˘°˛`˙´˝¨¸\|€÷×[]łŁß¤@{}§<>

[noparse][lisabon][/noparse]

[noparse] [lisabon] [/noparse]

[ Lisabon ]

[/lisabon]

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #24 : 14 Lipanj 2008, 19:45:14 poslijepodne »
Puno bolje renderiranje Verdane i manji nesrazmjer u prikazanim veličininama slova. Čitkije.
Iako su serif fontovi bolji na papiru nego na zaslonima meni i u Firefox-u  belevarčev propietary serif (onaglašeni TNR) izgleda bolje.

Mozsda je zbog ovoga: ja, ako tribam nieshto onaglasiti, najprije napishem u Wordu, u "svom" TNR; priebacim u uredjivacs besidishta, gdi se, naravno, sve pokvari, jer prietvara font u Verdanu; ondan mu ja dohakam tako shto font, ali samo za onaglasheni dio shtiva, prominim u svoj TNR, nakon csega je na mom zaslonu sve u redu, osim shto je onaj dio koji je u mom TNR puno sitniji od ostale Verdane, na shto sam ja dosada "font size" za taj dio upisa povechavao sa standardnih 10 na 12 ili 13, kada slova Verdane i TNR budu podjednaka.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #25 : 14 Lipanj 2008, 19:52:48 poslijepodne »

Još jedan pokušaj. BBC tag "pre" samo što bi font trebao biti fiksne širine (Courier i sl.) ako upali

[lisabon]

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #26 : 14 Lipanj 2008, 19:55:45 poslijepodne »

Odustajem. Ne znam kako pod Windowsima unijeti rezervirane znakove BBC tagova da bi na ovom forumu bili uredno parsirani i prikazani.

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #27 : 14 Lipanj 2008, 20:06:16 poslijepodne »
Evo sam Lisabon rishio viticsastim zagradama, da se pridrzsani znaci ne bune.

Naime, Plinije Stariji u dilu "Naturalis historia", knj. IV., opisujući "danashnji Portugal", kazse: "Tu su imena Keltici, Turduli i uz Tagus Vettones. Između rijeke Anasa i rta Sacruma su Luzitanci. Znameniti gradovi na obali počevši od rijeke Tagus su: Olisippo (Lisabon) čuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomoću zapadnog vjetra, Salacia ..."

Naravno, anticski je naziv bio "Olisippo", i Plinije nije znao za ini, a ovo "Lisabon" u malim zagradama je ubacsno shtivo od strane prievoditelja / nakladnika (Knjizsevni krug, Split). Ako se to tako ostavi, nietko bi mogao pomisliti da je to Plinijeva rics, pa je uobicsajeno da se dio shtiva koji nije od izvornoga srocsitelja ogradi uglatim zagradama. Kad vidje vraga, one su kontrolni znaci. Eto, odtuda cila petljanija. A ovo o kobilama mi se svidilo, pa ...

Offline dub

« Odgovori #28 : 14 Lipanj 2008, 20:52:07 poslijepodne »

Ma ko che vishe povatat standard. Priberem pravopise i gramatike i ne vidim kako se pishe nadnevak i valuta, igje li u zapisu nadnevka tocska iza cetvoroznamenkasto zapisane godine po pravilu rednog broja ili...
Nisam vidio nash pravopis u kojem je opisan niz znakova koji bi danas tribali bit opisani, navedena je uglata zagrada a vech jucer je tribala bit razcslanjena na: pravokutnu, oshtrokutnu, tupokutnu... nema veze shto je oshtrokutna navedena kao "vishe" (desna) i kao "manje" (liva) nigdi nema ni imena za kosu crticu zrcaljenu po upravnoj pravcu (backslash) itd.
Ni Drzsavni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo nije se pokazao oko racsunalnih nacionalnih kodnih stranica ili lokalnih nacionalnih racsunalnih postavki za format zapisa nadnevka, valute etc. Primiena SI decimalne tocske i razdilnika tisuchica je pricsa za se.

Ocsito je da se spoticsem o fontove i o naglaske. Namjeriti, namjernik... - o dobrim ljudima na put i dushmanima pod put.
Ja opomenu izrecsenu pucskim izricsajem i u Belevariji csujem ovako: - Nȁmirit chesh se ti na rȕnjavu nȍzdrvu! sad ili sam ja vrlo gluvoprdast ili csemo mi i to odbit na ukupnu melodicsnost recsenice koja otezsava razlucsivanje naglaska pojedine ricsi.

A tek onaglashavanje SI osnovnih miernih jedinica za tekuchinu i duljinu izgovorenih mostarskim izricsajem - od tog mi se zamanta, josh kad to pocsnem uzporegjivat s proloshkim izricsajem (u kojem se, dodushe, valja naglasiti, cseshche spominje litar (o vinu) od metra).

A more bit i da sam sitnicsav i/ili perfekcionist. Ako si imao u ruci staro i novo izdanje npr. knjige "Sa Kupreshke visoravni" (Dzsaja/Draganovich) onda znash kako novokomponirane graficske pripreme i tiskare mogu unakazit knjigu, odsicsene fusnote, csudni dijakriticski znakovi, smishni i zaloshni prilomi ricsi na kraju redka, netocsna kazala i stvarna kazala... ja od takvih stvari poludim.

[Lisabon]

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #29 : 18 Lipanj 2008, 22:56:45 poslijepodne »
Josh malo, izvor: krugoval.

andragôg, boràvio, progrâm