Autor Tema: Nȁglasci na ovom forumu (html4, utf-8)  (Posjeta: 19860 )

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
mrčisoft
« Odgovori #60 : 17 Prosinac 2009, 03:02:14 prijepodne »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
rčisoft
« Odgovori #61 : 17 Prosinac 2009, 03:02:59 prijepodne »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: mrakosoft
« Odgovori #62 : 17 Prosinac 2009, 03:18:34 prijepodne »

US Extended keyboard, Combining Macron, [Alt+a] Ṝ ṝ, oba rade, HTML 4 to ne će prikazat
Combinig Grave, [Alt+`] US keyboard, R̀ r̀; [Alt+<] hr-hr tipkovnici, R̀ r̀, obe rade, HTML 4 prikaz zna bit problematičan.

Tipkam: R 0300 Alt+x g l o t i n a. Dobijem: R̀glotina.
Tipkam: r 0300 Alt+x g l o t i n a. Dobijem: r̀glotina.
Ovo je neprikazivo na webu (HTML4/XHTML1).
Ajmo istrt. Combining Macron (0304 Alt+x)
Tipkam: I S T R 0304 Alt+x T Dobijem: ISTR̄T
Tipkam: i s t r 0304 Alt+x T Dobijem: istr̄t

Ovi što su utipkavani na *nixu kod mene imaju uredan prikaz u web pregledniku, unatoč HTML 4 standardu.
ISTR̄T i istr̄t su kopirani iz Worda u Emacs i tamo su bili uredni, u web pregledniku nisu.
Utipkavam izravno u Imoart s *nixa: ISTṜT, istṝt  i odmah vidim da ne valja.
Utipkavam u Emacs i kopiram u Imoart: ISTṜT, istṝt i izgleda mi u redu po škljocanju na gumb Pregled. Nije. Osim gornjeg Macrona znakovi dobiju i donju točku što može biti sasvim u skladu sa HTML 4 standardom, i definicijom parsera, i SMF implementacijom metoda POST i GET.
« Zadnja izmjena: 17 Prosinac 2009, 04:04:57 prijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: mrakosoft
« Odgovori #63 : 17 Prosinac 2009, 03:24:33 prijepodne »
Utipkavam izravno u Imoart s *nixa: ISTṜT, istṝt  i odmah vidim da ne valja.
Ovo gore je u prozoru za unos imalo prazne pravokutnike iza R i iza r, nakon škljocanja na gumb Pregled isto, nakon škljoca na Pošalji, dakle, kao objavljeno prikaže mi se u web pregledniku isto kao i ono kopirano iz Emacsa - R i r uz gornji Macron dobiju i donju točku. U Emacsu stvar izgleda očekivano uredno, s Macronom i bez točke. Uostalom, ionako je izvan HTML 4 standarda.
« Zadnja izmjena: 17 Prosinac 2009, 03:26:23 prijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Nȁglasci na ovom forumu (html4, utf-8)
« Odgovori #64 : 17 Prosinac 2009, 03:42:20 prijepodne »
...
Dugo malo r: r > Insert Symbol > Symbols, Subset: Combining Diacritical Marks (nađi "̀̄ "0304) > Insert, i dobijesh:
...
Kod mene je kad postavim upis na besidishte sve u redu, a shto tko od gledatelja vidi, ne znam.
Vidim pravokutnik na mjestu gdje treba bit Combining Macron, kao i na mjestu gdje treba bit Latin Small Letter R wit Macron Above.

Nego, razumiš li ti da te ja nagovaram da koristiš samo prečace za Combining Diacritical Marks i ni za što drugo. Njih ti treba samo desetak. U Windowsima utipkaš slovo pa xyzn Alt+x za naglasak koji ti treba na tom slovu.

I nikad mi odgovorit na ono za Inverted Breve i društvo
Još kad bi mi reka koji od slijedećih parova znakova se ne koristi po pravilima Hrvatskog jezika:
Circumflex (npr. Â) - Inverted Breve (Ȃ) za dugosilazni
Caron (hacek) (npr. Ǎ) - Breve (npr. Ă) za kračinu?
Ili, ako nije propisano, koje od gornja 4 ti ne koristiš?

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Uniscribe unsuscribe
« Odgovori #65 : 17 Prosinac 2009, 23:31:54 poslijepodne »

Kombiniranje dijakritičkih oznaka u Windowsima

Pokušavajući unix logikom kombinirajućih oznaka unositi onaglašene znakove u Windowsima naišli smo na probleme.
Prvi kombinirajući znak po Unicode redoslijedu je U+0300 (Combining Grave Accent). Potreban nam je za naš kratkouzlazni naglasak. Pokušaj da se taj dijakritk kombinira s našim samoglasnicima je zapeo. Radi otklanjanja sumnje u fontove instalirani su fontovi (Cardo, Linux Libertine) koji po specifikaciji imaju sve kombinirajuće znakove u skladu s Unicode klasifikacijom (raspon 0300-036F hexadecimalno). I na tim fontovima (Win XP Pro, MSO Word 2007) kombiniranje nije bilo uspješno prikazano na znakovima A, a, E, e, dok su slijedeći bili uspješni: ÌìÒòR̀r̀Ùu.

Mogući uzroci najprije su traženi u visini redka, po nekim izvorima treba ga definirati po metodi "točno", a ne po nekom umnošku standardnog proreda i dovoljno visoko da se font može prikazati. Nakon definiranja fonta od 14 pt. i visine redka 32 pt ništa se nije promijenilo.

Druga je sumnja bila da kombinirajući način ne funkcionira za one znakove koji su već definirani u numerički nižim podskupovima Unicode-a (Extended, Extended-A, Extended-B; hexadecimalni kodovi manji od 300) što nije konzekventno jer su i ÌìÒòR̀r̀Ùu ranije definirani kao pojedinačni znakovi.
Neke sumnje oko regionalnih i jezičnih postavki ostaju i dalje po analogiji s unixima gdje US Extended keyboard layout daje najveći izbor kombinirajućih dijakritika.

Instalacija OpenOffice-a ukazala nam je na problematičan način implementacije Unicode-a u Windovsima općenito.
"neither OpenOffice.org (with OpenOffice, version 4.0) or Microsoft (with Vista) has yet to address this issue in respect to all programs."<>
Da je problem baš u implementaciji Unicode-a u OS pokazuje i to da od pomoći nije bila ni instalacija Unicode tekst editora BabelPad ni pomagala Quick Unicode Input tool. Znakovi se i dalje nisu kombinirali.
Posumnjalo se i u Cardo font jer je TrueType, a ne OpenType: "OpenType has the ccmp "feature tag" to define glyphs that are compositions or decompositions involving combining characters." <>.

Izgleda da se problem zove Uniscribe. "Combining mark sequences may be incorrectly rendered. This is not a bug in the font, but it is a Uniscribe bug which has been reported to Microsoft (update:it is reportedly fixed in Uniscribe version 1.0606.5078.0). It will only be a problem in applications using OpenType, not applications using Graphite. Failure depends on surrounding text. The following table lays out which character sequences will be a problem." <>
"Uniscribe users should be aware that base+diacritic combinations that exist in Unicode (and the font) as precomposed chars are handled differently than those that are not (Uniscribe favors the use of the precomposed). &nbsp;(Note however: PUA characters needing special handling, e.g., diacritics, will not work properly in Uniscribe-based apps. Nor do the double-wide diacritics)." <>

Uz popis Uniscribe verzija <> mogu se naći podaci o mušicama i u novijim verzijama (1.626.5756.0 i 1.626.6000.16386).

Provjerom naših virtualnih Win XP Pro: Škljoc Start > Škljoc Pokreni > Utipkaj: msinfo32 > Škljoc 'U redu' > Škljoc 'Softverska okolina' > Škljoc 'Učitani moduli'... Treba pričekati popis i potražiti podatke o datoteci usp10.dll. Pošto nam nije bio pokrenut nijedan program koji ju koristi imali smo podatke samo o sistemskoj &nbsp;zaštićenoj usp10.dll verzije 1.0420.2600.5512 što odgovara verziji iz SP3 OS-a WinXp Pro. Pokrećemo Word 2007 pa ponovo tražimo informacije o sustavu. Start > Svi programi > Pomagala > System Tools > Informacije o sustavu > Softverska okolina > Učitani moduli i čekamo... Opet isto. Otipkamo u Wordu nešto kao: U 0300 Alt+x i dobijemo Ù. Pogledamo ponovo na popis učitanih modula, pojavljuje se još jedan usp10.dll verzije 1.0626.5756.0. Ne aktivira ga Word nego pokušaj (uspješan) unosa Unicode znaka u Word.
Verzija 1.0626.6001.18000 je namijenjena Visti SP1. Izčupali smo je tako što smo skinuli Microsoft
VOLT 1.3. <>, instalirali ga, instalirali dodatne datoteke, raspakirali datoteku usp.cab. Ne ćemo dirati ni sistemsku, ni Wordovu usp10.dll, već ćemo oprobati Notepad.
Nađemo notepad.exe (%SystemRoot%\system32\notepad.exe, obično C:\Windows\system32) kpoiramo ga na Desktop, napravimo mapu npr. u_notepad i u nju premjestimo notepad.exe i ovaj novi usp10.dll. Pokrenemo Notepad. Volt1.3 možemo deinstalirati da ne prznimo računalo. Ako ne znate za što će vam takav Notepad, niste ovo trebali ni napraviti. BabelPad u ovom folderu radi ko sat.
Pokušat ćemo zamijeniti Wordovu usp10.dll. Oprezno. <>. Ako s tim ne bude problema, još opreznije ćemo zamijeniti sistemsku.
Zdravu ne škodi, bolesnu ne pomaže. Rezultat sa 0300 Alt+x isti je kao i na početku upisa.

Kad bi netko bio dobar pa prikačio noviju verziju datoteke usp10.dll (1.0626.6002.18005, 1.0626.7100.0, ili 1.0626.7600.16385) da dalje ne sumnjamo da ni one ne pomažu i da treba tražiti drukčija rješenja. Dok to ne zbavimo, možemo vidjet gdje je razlika između OpenType i Graphite tehnologije u primijenjenim Windowsima <>.
« Zadnja izmjena: 17 Prosinac 2009, 23:40:20 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
bug
« Odgovori #66 : 18 Prosinac 2009, 00:06:10 prijepodne »

Charis SIL font jasno pokazuje Uniscribe bug.
A, a, E, e u kombinaciji sa 0300 Alt+x produciraju prazan kvadrat. Dvoklik na U+300 simbol u tabeli za unos simbola pravi na njima kratkouzlazni naglasak, na velikim slovima (A,E) malo prenisko renderiran. (OS, Word i usp10.dll kao u prethodnom upisu)

edit

TITUS kombinacija radi ispravno u našem primjeru (Combining Grave).
http://titus.fkidg1.uni-frankfurt.de/indexe.htm
Titus Cyberbit Font http://titus.fkidg1.uni-frankfurt.de/unicode/tituut.asp
UniqTitus http://titus.fkidg1.uni-frankfurt.de/unicode/tituutk.asp

Nakon instalacije Cyberbit Basic fonta i pokretanja predloška (.dot template) UniqTitus.dot stvar s A, a,E i e funkcionira na škljocanje mišom po ikonicama makronaredbi za ovaj i za druge fontove koji podržavaju kombiniranje dijakritičkih znakova. Treba omogućiti makronaredbe u Wordu. Snalažljiviji će vjerojatno reorganizirati ikonice i makronaredbe u neki svoj predložak.

Po ovoj podtemi zanimaju me još samo novije verzije datoteke usp10.dll (1.0626.6002.18005, 1.0626.7100.0, ili 1.0626.7600.16385) koje ne mogu lako nać online.
« Zadnja izmjena: 18 Prosinac 2009, 00:45:46 prijepodne glonga »

Offline belevarac

• Moderator
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #67 : 18 Prosinac 2009, 01:48:50 prijepodne »
Vidim pravokutnik na mjestu gdje treba bit Combining Macron, kao i na mjestu gdje treba bit Latin Small Letter R wit Macron Above.
Nego, razumiš li ti da te ja nagovaram da koristiš samo prečace za Combining Diacritical Marks i ni za što drugo. Njih ti treba samo desetak. U Windowsima utipkaš slovo pa xyzn Alt+x za naglasak koji ti treba na tom slovu.
I nikad mi odgovorit na ono za Inverted Breve i društvo
Ne, ja ne razumin shto ti pod pricsacem podrazumivash. I okani me se vishe, bolan, s tim xyzn Alt+x. Shto tje mi to? Rakao sam ti da u TNR uz Win7, dakle u fontu u kojemu se mozse lipo pisati, postoje svi gotovi znaci (slovo s nadslovkom) koji oznacsavaju nasha glasove s naglaskom - osim KU r i R, te dugoga r i R. Kako ti dugo R virojatno nikada ne tje zatribati (ne tjesh valjda onaglashavati naslove pisane velikim slovima), ostaje ti da napravish tri velenaredbe (macros) od kojih na naravnom jeziku jedna glasi: "Unesi r, unesi Combined Diacritical Mark xxx, Stop". Dadnesh mu pricsac, recimo, "Alt+Ctrl+7,r" (s ovoim slidom jamacsno ne tjesh priekriti nijedan izvorni pricsac Worda) i pricsa gotova. Istina, slagani znakovi (kombinirajući) izgledaju malo nehero, i crtica za duzsinu i crta za KU naglasak pomaknute su malo u livo u odnosu na znak izpod, ali bolje i to nego ih praviti u Fontogrpheru. Dakle, imamo 5 samoglasa i svaki mozse imati svaki naglasak i duzsinu, shto ukupno csini 5x2=10x5=50. Ako od 50 oduzmesh duzine na velikim slovima, ostaje 45. Ako zanemarimo duzsinu i na velikom R, imamo 9 znakova za R, od kojih su njih 6 u TNR vech napravljeni, a 3 triba slozsiti kao shto sam gori rekao. Sveukupno, dakle, imamo 45+6=51 znak koji postoji u slovnoj mapi i za njih je potribno napraviti pricsace, a za tri znaka na r(R) potrebno je napraviti velenaredbe i dodiliti im pricsace. Ja tako radim, i 4-5 stranica jedne pricse u Iskonicama sam onaglasio brzo gotovo kao da sam pisao uobicsajeno shtivo. Jer su mi pricsaci, koje godinama rabim, u prstima. Recimo svi KS na malim slovima idu s "Alt+x" ("Alt+a" > KS a, "Alt+r" > KS r i t.d.). Eh, sada shto se to (ne)vidi na Imoartu, ja tu nishta ne mogu niti hotju.

Ja ne znam shto je to "caron", "inverted breve", "cirkumfleks", jer sam u shkoli ucsio da u hrvatskom standardnom jeziku postoje 4 naglaska koji se zovu (a tako se zovu i nadslovci kojima se naglasheni glasovi bilizse):
1. Dugouzlazni naglasak, bilizsi se nadslovkom sličnim onomu na "ć"("Ć"),
2. Dugosilazni naglasak, bilizsi se nadslovkom sličnim izvrnutomu nadslovku na "š"("Š"), ili izvrnutom slovu "v" ako ga gledash s Miseca [a ako nad slovom "e" vidish takav neizvrnut znak, i ne bash tako oshtar nego vishe zaobljen, e to ti je latinicska oznaka za pokojni glas "jat", a to nema ama bash nikakve veze s naglascima],
3. Kratkouzlazni naglasak, bilizsi se znakom koji sliči nadslovku na "ć", samo shto ne ide odozdol livo prima gori desno, nego odozgor livo prima doli desno, bash kao backslash tvog prijana Billa (\),
4. Kratkosilazni naglasak, bilizsi se blizancima od onoga pod 3.
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline belevarac

• Moderator
« Odgovori #68 : 18 Prosinac 2009, 17:31:41 poslijepodne »
Citat:
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
tipk škljoc
« Odgovori #69 : 18 Prosinac 2009, 18:07:00 poslijepodne »

International Phonetic Alphabet

Web (online) alat za unos IPA teksta, zgodan i za onaglašavanje onima kojima se pri ruci ne zateknu bolja rješenja. Tipkate ASCII bez kljukica, kvačica, naglasaka. Škljocate mišom iza slova na koje kanite dodat kljukicu, kvačicu, bilo kakav kombinirajući znak. Gotov tekst kopirate i zalijepite tamo gdje vam treba, npr. ovdje.

http://rishida.net/scripts/pickers/ipa/
« Zadnja izmjena: 18 Prosinac 2009, 18:12:57 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
škljoc
« Odgovori #70 : 18 Prosinac 2009, 18:20:24 poslijepodne »

Za one sklonije škljocanju, isti web alat drukčije posložen:

http://people.w3.org/rishida/scripts/pickers/latin/

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
Alt-Latin keyboard for Windows
« Odgovori #71 : 18 Prosinac 2009, 18:25:15 poslijepodne »

"Alt-Latin keyboard for Windows", čini mi se, ima pristup sličan unixoidima u onaglašavanju teksta. Postupak instalacije i uporabe je opisan na stranici:
http://www.lib.uchicago.edu/e/su/mideast/encyclopedia/unicode.html

Utipkaš akcent (dijakritik, kombinirajući znak) pomoću Alt+(nešto) pa onda znak na koji ga treba dodati. U unixoidima rade oba Alt-a i Shift+Alt+(nešto) daje još znakovlja za kićenje slova. Još imaju alatić Keyboard viewer koji ti prikaže znakove koji su na donjoj slici obojeni (oba na jednoj tipki).

Nešto mi se na prvi pogled čini da su čak i kombinacije Alt+slova iste kao u upisu #48 na ovoj temi.

Čini mi se da je i jedina "neugodnost" na unixoidima slična i u ovom rješenju. Ono uključuje US Extended Keyboard u *nixima, u Windowsima vjerojatno uključuje američku tipkovnicu (uvijek onu proširenu, USX, US International, US Kbd with dead keys, različito je zovu), pa je početnicima malo neobično s našim standardnim dijakriticima. Šš đ Čč Ćć Žž u *nixima treba tipkati (očekivano i s ovim alatom pod Windowsima)
Alt+V S = Š
Alt+V s = š
Alt+V C = Č
Alt+V c = č
Alt+V Z = Ž
Alt+V z = ž
Alt+E C = Ć
Alt+E c = ć
Alt+L d = đ (ne vidim da ima na ovoj slici, može dj umisto đ)
Brzo se navikne. Odo vidit radi li ovo na Windozama virtuale.
« Zadnja izmjena: 18 Prosinac 2009, 18:51:43 poslijepodne glonga »

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
msklc
« Odgovori #72 : 18 Prosinac 2009, 19:03:34 poslijepodne »

Tko bi rekao da će meni (Doli M$!) past napamet pravljenje modificirane HR tipkovnice za Windoze. Na postojećoj ostavit ŠĐČĆŽšđčćž i dodat Alt+ za naglaske.
Čini mi se da u onoj iz prethodnog upisa nedostaje kratkosilazni (double grave).
http://msdn.microsoft.com/en-us/goglobal/bb964665.aspx

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
msklc
« Odgovori #73 : 19 Prosinac 2009, 00:07:05 prijepodne »

Za unos kombinirajućih naglasaka kanim napraviti HR Windows tipkovnicu po uzoru na Alt-Latin Keyboard Microsoftovim alatom MSKLC 1.4. Zbog toga što su korisnici već navikli na HR tipkovnicu glede unosa uobičajenih dijakritičkih znakova (ŠĐČĆŽšđčćž) i zbog toga što AltGr na HR tipkovnici ima dovoljno praznih mjesta, za osnovu uzimam HR tipkovnicu, a ne US International tipkovnicu. Dakle zadržavam sve što je već definirano, i dodajem ono što nedostaje.
Najprije pravim inventuru, da vidim što je već zavezano uz desnu Alt tipku (AltGr) na standardnoj HR tipkovnici.
http://ascii-table.com/keyboard.php/234-1
Keyboard layout 234
Croatian (Croatia)
AltGr zauzeto
1 ~ Tilde U+007E
2 U+030C Combining Caron
3 U+0302 Combining Circumflex Accent
4 U+0306 Combining Breve
5 U+030A Combining Ring Above
6 U+0328 Combining Ogonek
7 ` U+0060 Grave Accent
8 U+0307 Combining Dot Above
9 U+0301 Combining Acute Accent
0 U+030B Combining Double Acute Accent
/ U+0308 Combining Diaeresis
+ U+0327 Combining Cedilla
Q \ U+005C Reverse Solidus
W | U+007C Vertical Line
E € U+20AC Euro Sign
...RTZUIOP slobodno
Š ÷ U+00F7 Division Sign
Đ × U+00D7 Multiplication Sign
...ASD slobodno
F [ U+005B Left Square Bracke
G ] U+005D Right Square Bracket
...HJ slobodno
K ł U+0142 Latin small letter L with Stroke
L Ł U+0141 Latin capital letter L with Stroke
...Č slobodno
Ć ß U+00DF Latin small letter Sharp S
Ž ¤ U+00A4 Currency Sign
...<YXC slobodno
V @ U+0040 Commercial At
B { U+007B Left Curly Bracket
N } U+007D Right Curly Bracket
M § U+00A7 Section Sign
...,.- slobodno

Iz gornjeg popisa nam trebaju naši kombinirajući naglasci:

1. [ˇ] AltGr+2 Combining Caron [kračina] [K] U+030C
Ǎ ǎ Ě ě Ǐ ǐ Ǒ ǒ Ř ř Ǔ ǔ [etc] Š š Č č Ž ž
Unos: AltGr+2 A daje Ǎ itd.
*nix Alt+V (u Windowsima AltGr+v daje @)

2. [ˆ] AltGr+3 Combining Circumflex Accent [dugosilazni] [DS] U+0302
 â Ê ê Î î Ô ô Û û
*nix [Alt+6] US, [Alt+I] HR

3. [˘] AltGr+4 Combining Breve [jat] U+0306
ĕ [etc] Ă ă Ĕ ĕ Ĭ ĭ Ŏ ŏ Ŭ ŭ
*nix Alt+B US

4. [´] AltGr+9 Combining Acute Accent [dugouzlazni] [DU] U+0301
Á á É é Í í Ó ó Ŕ ŕ Ú ú [etc] Ć ć Ś ś Ź ź
*nix Alt+E

U gornjem popisu nedostaju, a trebaju nam najmanje slijedeći kombinirajući znakovi:

5. [`] AltGr+< Combining Grave Accent [dugosilazni] [DS] U+0300
À à È è Ì ì Ò ò R̀ r̀ Ù ù
*nix Alt+` US, Alt+< HR
Radi ujednačenosti s *nix unosom (u okviru mogućnosti) izabran prečac Alt+<
Potrebno dodati popis znakova koji se mogu kombinirati s ovim znakom u bazu MSKLC programa, provjeriti unose za sve prethodne.

6. [] AltGr+H Combining Double Grave Accent [kratkosilazni] [KS] U+030F
Ȁ ȁ Ȅ ȅ Ȉ ȉ Ȍ ȍ Ȑ ȑ Ȕ ȕ
*nix Alt+Shift+Y US, Alt+H HR

7. [¯] AltGr+A Combining Macron [dužina] [D] U+0304
Ā ā Ē ē Ī ī Ō ō Ū ū
*nix Alt+A

Time je definirano sve što nam najčešće može zatrebati. Možemo rezervirati za naredne verziju još par kombinirajućih znakova.

8. [] AltGr+S Combining Inverted Breve U+0311
Ȃ ȃ Ȇ ȇ Ȋ ȋ Ȏ ȏ Ȓ ȓ Ȗ ȗ
*nix Alt+Shift+S US, Alt+K HR
Ponegdje se koristi kao [DS] [dugosilazni].

9. [-] AltGr+D Combining Short Stroke Overlay [đ] U+0335
đ
Alt+L US
Za moguću izmijenjenu USX tipkovnicu.

Everytype i hrvatska abeceda .pdf
« Zadnja izmjena: 19 Prosinac 2009, 00:09:41 prijepodne glonga »

Offline belevarac

• Moderator
Odg: msklc
« Odgovori #74 : 19 Prosinac 2009, 00:54:01 prijepodne »
Everytype i hrvatska abeceda .pdf

Nemoj davati poveznicu na stranicu koja prtlja o hrvatskoj abecedi. Inacse tju o tebi snimiti slikopis "Csovek koji je voleo linkove".