Autor Tema: Upravo slušam ... :)  (Posjeta: 111621 )

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
Odg: Upravo slušam ... :)
« Odgovori #1290 : 28 Listopad 2012, 01:00:43 prijepodne »

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #1291 : 28 Listopad 2012, 01:24:23 prijepodne »

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #1292 : 28 Listopad 2012, 01:34:11 prijepodne »

• Gožđeno pero foruma
« Odgovori #1293 : 28 Listopad 2012, 01:43:21 prijepodne »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #1294 : 31 Listopad 2012, 21:45:05 poslijepodne »
:starac

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #1295 : 15 Studeni 2012, 20:33:06 poslijepodne »

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #1296 : 15 Studeni 2012, 20:34:20 poslijepodne »

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #1297 : 22 Studeni 2012, 06:57:04 prijepodne »
mladi se sve vieš vole furat na gangu, ali isto bi tribali prije no što krenu nešto napravit i naučit šta je ganga, a ne samo ovako zavijat

http://dnevnik.hr/showbuzz/mladi_i_neizbjezni/pogledajte-hrvatski-odgovor-na-gangnam-style.html

recimo kako su to nekad davno puno lipše radili putokazi

http://www.youtube.com/watch?v=18laCU_eoGw

Offline belevarac

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #1298 : 22 Studeni 2012, 12:42:25 poslijepodne »
Prvo nema nikakve veze s gangom (mozsda ono shto dvojica "pivaju" mirishe na ojkavicu), drugo samo toliko shto je u pismu ubacsena rera iz Dicma. Nije prvi put da nieki pivacsi u svoje pisme ubacuju gangu (ili njezine izsicske), na pr. Ivan Mikulich - Civa i ini. Ne znam shto te zabavnjačke pisme time dobivaju, ali ganga barem ne gubi. 
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #1299 : 29 Studeni 2012, 10:55:00 prijepodne »
http://www.youtube.com/watch?v=X0WoIuRxDzw

evo jopet, na 50 sekundi morete čut kako naši filmski umitnici zamišljaju da se piva ganga

Offline belevarac

« Odgovori #1300 : 29 Studeni 2012, 14:04:51 poslijepodne »
Zavelime, ja osbiljno sumnjam u tvoje poznavanje gange. U izsicsku nitko ne tvrdi da je ovo ganga niti iz csega proizlazi da bi bila; ovo bi mogao biti tek pocsetak (jednoglas odpivan na deseteracskom dvostihu) ojkavice. Ako ojkashi kazsu da nije ni ojkavica, onda bi moglo biti sve ono shto se trpa pod jednoglasno (ne samo jedan glas, nego i samo jedan pivacs) "csobansko pivanje". A to je ono kad csoban ili csobanica, cili dan sam/sama u brdu csuva ovce, i sam/sama sa sobom piva. Sitjam se da su pivacsi tu pronalazili razlicsita rishenja. Lako je bilo s brojkom i becharcem: pivash jedan glas i sve OK. S gangom je bilo tezskocha. Kako tjesh istodobno i pivat i gangat (i "vodit" i pratit). I dan dans sitjam se kako je G. M. cilo jedno lito sam sa sobom piva gange (naravno, ovdi se to naziva gangom strogo uvitno). Csuva krave, manja grm i piva. Tu su postojala dva rishenja: 1) taj samac piva samo ono shto bi pivao kao "pivacs" u pravoj gangi, izgovara ricsi, ali po napivu tocsno odredjene gange, i 2) samac najprije odpiva "zapocsinjanje", a onda odganga pratnju.
« Zadnja izmjena: 29 Studeni 2012, 14:08:59 poslijepodne belevarac »
Znameniti grad na obali, Olisippo [Lisabon], csuven zbog svojih kobila koje zatrudne pomochu zapadnog vitra (Plinije Stariji)

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #1301 : 30 Studeni 2012, 09:30:07 prijepodne »
Znan ja šta je ganga i na usko i na široko. U ovom slučaju već prihvaćen sinonim za razna starinska dinarska pivanja. Kako se radi o sridnjodalmatinskoj zagori onda ono što bi triba ovaj pivat je vodeći glas u gangi (reri) ili je moga guslit.  Moj pokojni ćaća je često sam samcat piva i i gangu (vodeći glas) i guslijo bez gusala (obično Andrijicu Šimića i to onaj dio "a šta ću van duljit lakrdije...." valjda kad bi tribalo nešto pojist) i dok je to piva i te kako se znalo da je rič o dinarskom starinskom pivanju ili da glasom gusli. Ovo što izvode u primjerima koje sam stavio je zamišljanje ljudi koji su odgojeni u modernom glazbenom izričaju da bi bilo dinarsko pivanje i potpuno upada u moderno no do kraja simplificirano pivanje obično s tri tona poput re mi fa mi fa mi fa mi reee reee. Ko to je jadno, banalno pivanje koje traži samo tri tona. A bogaremi ono što je moj ćaća piva nema tog notnog zapisa koji bi to moga zapisat. Jedino okvirno opisat.

Offline belevarac

« Odgovori #1302 : 01 Prosinac 2012, 22:56:45 poslijepodne »
Navedi mi, molim, ozbiljna iztrazsivacsa kojem je ganga "sinonim za razna starinska dinarska pivanja". Ako ga i nadjesh, neozbiljan je. Ganga je sama po sebi toliko slozsena i zamrshena u svakom pogledu, pa shirenje njezina znacsenja na ono shto ona nije (ojkavica, brojka, putnicsko, kiridzsijsko, dzsotavica, csobanski jednoglas) samo bi josh vishe "uslozsilo" tezskoche i unilo mnoge, ako nishta, tehnicske nesporazume. Shto spada u gangu, ne mogu odredjivati novinari i omrizsni pisci, nego oni koji su je izmislili i koji je pivaju. Ajde reci Hercegovcima i Imotjanima da je ovo shto si ti stavio ganga, pa sh vidit. Ja sam u pridhodnome upisu govorio kako se pastairi snalaze, kada su sami, pokushavajuchi pivati gangu. Oni u biti mogu pivati samo jedan "part", jedan glas: onaj "pivacsa" ili onaj "gangasha", a mogu do pola (do kraja "zapocsinjanja") pivat prvi "part", a od toga trenutka drugi (to jest "gangati"). Ali je bitno, kakvu god kombinaciju odabrali, SLIDE ODREDJENI NAPIV GANGE. Izmedju oko tisutju izvedaba gange koje posidujem, virujem da ima danas zsivih oko 200-tinjak napiva (na dvostrukom CD-u Hercegovca ih je 122). Ma niti jedan ni ne podsitja na napiv (ili je pocsetak napiva) koji si stavio. To nije ganga, gangina notna logika jednostavno tako ne ide.

S ovim "re mi fa mi fa mi fa mi reee reee" si dobro opisao shto on piva, samo bi josh tribala torba povisilica (il snizilica).

Kad smo kod nota.
Pogledaj ova tri primira (zadnji je krnj, ali nije vazsno):

Kad je rics o gangi - to se vidi, ali eto - gornji je glas "pivacsa", donji "gangasha, pratnje" (mislim na 67. i 68.). Ako nietko zna odredjeni napiv gange, zatim zna csitati note i podmetnu mu note upravo tog napiva koji on poznaje, "skuzsit tje", "napaplat tje", priepoznati tje tu gangu. Virojatno lakshe gledajuchi note (jer tje aproksimirati visine) nego da mu to tko na harmonici odsvira (jer tje biti mnozstvo "falsh"-nota). U tom se smislu mozse rechi kako se gangu mozse notirati. Medjutim, kada bi nietko pokazao notni zapis br. 67. i najboljoj skupini gangasha, a koji znaju csitati note, ali nikad nisu csuli taj napiv (ili je mozsda nov, tek smishljen), ne bi imali pojma kako tje to odpivati, i svaka bi skupina gangasha to pivala u obliku drugcsijeg napiva. Ako nishta drugo, ne vidi se gdi se priginje, a to je glavna znacsajka gange. U tom smislu ganga se ne mozse notirati.

Ja sam gledajuchi zapis br. 67. vrlo brzo ga povezao s jednom gangom koju ima i Podi na svojim stranicama. Ti tjesh lako pogoditi o kojem se podrucsju, selu i gangi radi (prieslushavanje na Podijevim stranicama ne radi, valjda prielazi na drugu platformu). Razlika je u tome što je na Podijevim stranicama drugcsije shtivo i shto Lola Martić u ta dva slucsaja izvodi napivno razlicsito "zapocsinjanje" (koje je uvik slobodnije i ne odredjuje u podpunosti napiv gange). Dakli, u ovom primiru dvostih u izvornom polozsaju dvostihova glasi:
Bekijane, | tvoje ti gajtane!
Shto imade, | sve za gajtan dade.

U izvedbi ovoga napiva priminjen je slozsak: a2AB (drugi polustih prvog stiha + prvi stih + drugi stih), t.j.:

... tvo-je ti gaj-ta-ne! Be-ki-ja-ne, tvo-je ti gaj-ta-ne! Shto i-ma-de, sve za gaj-tan da-de.
Iz notnog zapisa uobtje nije vidljivo na kojim se slogovima priginje, a ja sam ta mista oznacsio jer u sluhu imam napiv te gange.

(obicsna slova: "zapocsinjanje", maztni: "ganganje", zsuto: mista "priginjanja").

U primiru br. 68. vidish da su na "h" stavljene dvi snizilice (jednom se dobiva ais, a dvi bi tribale dati a - dakli ona koja notira mucsi se s niecsim shto je izpod polustupnja).

Primir br. 69. nikako ne mozse biti ganga (csak i kad ne bi vidio note drugoga glasa iz csega jasno proizticse da oba glasa izgovaraju ricsi). Ne mozse biti ganga iz istih razloga zbog kojih ni ono tvoje. Ovo pivanje ima tocsno odredjen naziv, a on proiztiecse iz 12 puta ponovljenoga tona g od trena kada drugi glas ulazi u pivanje. Ti jamacsno znash o kojem se pivanju radi. (A pivao sam ga stotine puta).

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #1303 : 02 Prosinac 2012, 08:33:12 prijepodne »
Ozbiljna istraživača? Nismo se razumili, ganga je postala sinonim za svako ojkanje kod obična puka van dinarskog kruga jer je jedina opstala u značajnijoj miri pa je se često spominje. I loše je to ne što oni minjaju ojkanje za gangu nego pod gangu, ojkanje stavljaju nešto što nema nikakve veze s tim čak i na filmovima, u pismama, a da im se objasni i da imaju volje da saznaju mogli bi staviti ono što jest ganga, ojkanje itd itd itd itd itd.... Što se tiče notnih zapisa i sam si reka, more pomoć onome ko zna o čemu se radi pa će je pivat po sićanju i vlastitoj memoriji, daj nekome ko ne zna neće je moć otpivat. Zato velim da ju je notama moguće samo opisat, no ne more se točno zapisat.

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #1304 : 02 Prosinac 2012, 08:39:12 prijepodne »
A zašto se to dogoađa? Pa zbog neupućenosti, lošeg obrazovanja po tom pitanju. Evo recimo ja odo lani u osnovnu školu u Španskom na koncert i prezentaciju svega i svačega što su dica u vanškolskim i školskim aktivnostima naučiča. Pivaju, sviraju, glume, plešu.... i eno jedan svira didžiridu, drugi svira škotske gajde, a majke ti mile niko da zasvira neku domaću staru pismu ili domaći instrument. Ma i šestinski. Čak ni famozna tamburica. I kako će oni znat šta je ganga i šta su diple i šta je dinarsko pivanje? *ebeš diple kad imamo škotske gajde.