Autor Tema: Događanja u Zagrebu  (Posjeta: 9402 )

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
Odg: Događanja u Zagrebu
« Odgovori #15 : 30 Studeni 2009, 22:16:20 poslijepodne »
Citat:
Citat:
Shit in the city

Mesečini mi se da ja iman performans svaki dan.  :spidom

i prilično je "realističan umjetnički performans".
 :hm :hm :hm

Likarijo, Ivan je zapravo svima prikazao izvanredno REALISTIČAN UMJETNIČKI PERFORMAS i dopustio svakom gledatelju da ga u sebi doživi, svatko prema svome mentalnome sklopu - upravo genijalno!

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #16 : 14 Prosinac 2009, 19:43:21 poslijepodne »
Likarijo, Ivan je zapravo svima prikazao izvanredno REALISTIČAN UMJETNIČKI PERFORMAS i dopustio svakom gledatelju da ga u sebi doživi, svatko prema svome mentalnome sklopu - upravo genijalno!
Brajo, nema tu ni U od umjetničko,
zar ne vidiš da je to .ranje.

A što se tiče mentalnog sklopa, stvarno je trebao dobar da smisli plan bijega
poslije tog unjetničkog .ranja.

Ovo bi ko tribalo biti ko u onoj priči - Carevo novo ruho.

:orilo

:starac

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #17 : 14 Prosinac 2009, 19:44:11 poslijepodne »

Da ne otvaram novu temu:

ETIMOLOGIJA ZAGREBAČKOG POZDRAVA 'BOK'

Zagreb je od 1526. bio grad pod Austrijom i Austro-Ugarskom. Tu su bile austrijske upravne, vojne i djelomično industrijske strukture, a sa njima i utjecaj austrijske verzije njemačkog jezika.

Građanski trgovci su se obraćali mušterijama arhaičnim austrijskim pozdravom: "Mein Buecken," što je iskvarena verzija austrijskog njemačkog, koja se u Zagrebu čitala kao «Majn bokn» ili Moj naklon. Vremenom su se paralelno razvijale obje verzije tog pozdrava, ali i odzdrava, tako da se pojavljuje i skraćena verzija: „Bokn“ ili „Naklon“, a u susretu i skidanjem šešira. Od tog skraćenog „Bokn“ nastao je tipično zagrebački pozdrav „BOK“, sa kratkim o ili ponekad dvostrukim o.

Obje verzije, mogle su se čuti kod trgovaca još '50 g. (kao i obraćanje mladićima sa na pr.: "Mladi gospon"). Utjecajem pridošlica sa raznih strana. pozdrav "Moj naklon" polako se gubi i nestaju građanska obilježja samog grada usred burnog miješanja stanovništva.

Pozdrav i odzdrav “Bok“ ne postoji u Rijeci, Splitu, pa niti u Osijeku. Tamo su neki drugi utjecaji bili dominantniji, pa odatle tamo "ciao", "adio" i drugo.

Pridošlice u Zagreb, pogotovo u zadnjih 20 godina, zatekli su pozdrav „Bok“. Kako često dolaze iz drugih provincijskih kultura, veza sa arhaičnim austro-njemačkim pozdravom kod njih nije postojala. Uz to, vremena su bila da se ističe hrvatstvo i pripadnost jednoj crkvi, pa su počeli koristiti izraz "Bog", koji nema nikakve veze s pozdravom "Bok".

Spominjanje Boga u Zagrebu se koristilo kao odzdrav na rastanku u obliku "s Bogom", kasnije "zbogom" kojim želimo nekome da ga na putu Bog čuva. Javlja se i verzija "Bog daj", koja isto nema veze s "Bok".

A iz razloga straha, da se ne spočitava vezanost za srpski jezik, izbjegava se hrvatski pozdrav i odzdrav "Zdravo", jer je to kao "srpski", a možda i „komunistički“?! A nije! Jer i najljepša hrvatska molitva počinje upravo sa "Zdravo..."
------------------------------------------------------------------------------------------------------

«PURGER»
od njemačke riječi «buerger» = gradski čovjek … polako je prerastao u «purger»
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

CMROK – kako je dobio ime ?

80.-tih pretprošlog stoljeća, na današnjem je Cmroku bila je gostiona koju je držao gospon Rok, a koji je i svirao bajs u malom bandu. Navečer za ples. Zagrepčani, oni jednostavni bi rekli: «Idemo k Bajsu», kako su popularno zvali Roka. A zagrepčani purgeri, oni koji su sve okretali na iskrivljeni hoh njemački bi rekli: »Idemo zum Rok!»

... i tako se polako taj - zum Rok -, spajao u jednu riječ i ... nastalo za taj dio grada današnje ime Cmrok.

:orilo
:starac

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
etimologija bogna u imoti
« Odgovori #18 : 14 Prosinac 2009, 20:26:30 poslijepodne »

Iđe teška rauba, probija testu priko podvornica. Zemlja se trese. Stari Čmate lega prid nož od raube i ne diže se. Trese se zemlja, trese se Čmate na ležeću. Ove je se scene sitijo Čmatić ka su ga pripremali za rat. Triba zaleć da priko njega priđe tenk, triba ostat između gusjenica da ga ne satare, a zemlja se trese, Čmatić se trese, sve mu se čini da oskače toliko o zemlje da će mu klirens od tenka bit tisan pa da će mu sadrt guzicu, leđa, ili koju god najvišu stranu kako god se okrene. Aha, a Čmate. Sletili se narodni odbornici, ne da se Čmate dignit. Gasi se rauba i čuje se Čmate kako viče:
— Ne š na meni bogna pravit! Goni priko svog parta! Ne š na meni pravit Vinkovaca!

To su bili performansi.

A bogno? http://de.wikipedia.org/wiki/Bogen

Ovdje u značenju zavoj, krivina, okuka, inače najčešće luk, svod.

Vinkovci, svojedobno pojam predočbe prometnog čvorišta, danas bi možda bilo rečeno Šestanovac, Zagvozd, Zadar 2...

Nešto mi ne iđe lako ta na zor etimologija od bogna do bok-a. Moram priznat da mi se pomalo i gadi ta zagrebačka na zor etimologija. Znam ja nas. Kakvi smo, mi od bogna obično napravimo govno.

Ne znam je li Belevarac u životu vidijo nadotegnutiju etimologiju od ove za Cmrok. Bljak.

Kad je Čmatić položijo Algebarsku lingvistiku ondak je naniša kroz selo Dračan i reka: — Ja san proložijo, paxmaster. — prvo je proša kroz gornje selo, a ondak kroz dojne. Otada se gornje selo zove Proložac Gornji, a dojne Donji Proložac. Kad je zaglavinja, ondak je imentova Glavine, obadve.
Za tizin je puvi miš zamota ćekoladu u ćat dvajesdvicu.
A možda su u šumi.
« Zadnja izmjena: 14 Prosinac 2009, 20:54:37 poslijepodne glonga »

Offline miniMALAMAXImala

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Shobedo rasprodaja u Tvornici
« Odgovori #19 : 16 Lipanj 2010, 09:49:08 prijepodne »
od danas pa do 18.6. od 10-19h - Wulf sport ima rasprodaju svojih popularnih markica....
...i tako i to...

Offline miniMALAMAXImala

• Ne može bez foruma i obrnuto...
novi mali ducan
« Odgovori #20 : 17 Lipanj 2010, 13:03:56 poslijepodne »

...i tako i to...

Offline Insomnia

• Banned
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...