Autor Tema: Imotski danas  (Posjeta: 14600 )

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
Imotski danas
« : 04 Lipanj 2009, 15:40:13 poslijepodne »
Na stranicama www.imotskidanas.com
Pročitam članak o imotskom gospodarstvu.
Neznam tko je autor, ali mislim da je dotakao srži problema.

Imotsko gospodarstvo - tko ga može spasiti?

Imotsko gospodarstvo u posljednje vrijeme dobiva sve veće šanse za (ponovno) stavljanje na noge. Uređuju se ceste, probijaju se tuneli, rade se mnogi infrastrukturni radovi, što uvelike pomaže razvoju imotskog gospodarstva. Svi se sa sjetom prisjećaju nekih davnih vremena kada je navodno bilo sve bolje. No jeli zapravo bilo bolje? Radnici su se možda osjećali bolje i zaštićenije, no realna “krvna slika” imotskih tvornica i velikih poduzeća zasigurno nije bila bajna. Svi očekuju pomoć države, no postavlja se pitanje treba li država dati pomoć tvornici čije radnice konstantno naručuju glazbene želje preko radiopostaja i međusobno se pozdravljaju za vrijeme radnog vremena. Gradska vlast uvijek je prva na meti kritika nezadovoljnih radnika i sindikata, no treba znati da ni lokalni čelnici nisu svemogući u rješavanju gospodarske situacije. Ipak, dobrim radom lokalnih vlasti moguć je veliki napredak, što je u Imotskom evidentno u posljednjih nekoiko godina. Sama budućnost tvornice ili poduzeća nalazi se u rukama rukovodstva, koje treba znati odlučiti tko može, a tko ne može nastaviti s radom u tvornici. Iako su rukovoditelji firmi među najodgovornijima za eventualno loše stanje u firmi, ni radnicima ne svijetli aureola oko glave. Našao sam se jednom prilikom na jednom javnom mjestu gdje su dvojica poprilično starijih ljudi raspravljali o radu u privatnim firmama. “Ne mo’š za kasnit ni uru vrimena, a da ne dobiješ otkaz” - to su bile riječi kojima je gospodin iz čekaonice opisao aktualno stanje s kapitalistima. Podjela “zahvalnica” očito je neminovnost u pokušaju stavljanja imotskog gospodarstva na noge, jer radnici očito nisu navikli raditi kako treba.

Tvornica TRIMOT priča je sama za sebe. Od prijatelja sam nedavno posudio stare snimke Bakovih svečanosti koje sežu duboko u osamdesete godine prošloga stoljeća. Ono što mi je zapelo za oko jest činjenica da se svake godine u Bakovoj ostavštini ili predstavi na ironičan način priča o TRIMOTu i situaciji koja je i tada vladala u ovoj tvornici. Vremena i vlasti se mijenjaju, ali neke stvari poput TRIMOTa uvijek ostaju iste. Nevjerojatnom mi se čini činjenica da niti jedna vlast u posljednjih 30-ak godina nije uspjela sanirati stanje u TRIMOTu. Priznajem, u tu tvornicu nikada nisam ni ušao, a i nemam neku veliku želju, no jednostavno mi je neshvatljivo da nitko nije sposoban riješiti stanje u ovoj odavno posrnuloj tvornici. Ok, vrijeme je krize pa nije ni čudo da se tvornica sada nalazi u stanju u kakvom je, ali kriza je kod nas očito “na snazi” posljednjih 30-ak godina. Kad već spomenuh krizu, moram se osvrnuti na očitovanje Crkve oko aktualne krize. Da se razumijemo, nemam ništa protiv Crkve, dapače. Isto tako poštujem svačije mišljenje, bez obzira kakvo ono bilo, no dobro se sjećam komentara na članak u kojemu sam spomenuo odnos Crkve prema krizi. Izvjesni gospodin kojemu ne pamtim ime, što sada nije ni važno, pripomenuo mi je da Crkva ne poznaje krizu, a takvo mišljenje moglo se čuti i u izjavama nekih “ljudi od Crkve”. Očito da je Crkva konačno prepoznala krizu te je odlučila, barem svojim stavovima, utjecati na ublažavanje osjeta krize. No nije li primarna zadaća Crkve okupljanje vjernika i molitva? -Ukoliko nije, bilo bi dobro da se netko iz redova Crkve baci na posao spašavanja lokalnih tvornica i poduzeća, jer poznato je da vjernici svećenikovu riječ slušaju bez pogovora, pa bi možda svećenici mogli biti ti koji će uvesti prijeko potrebnu disciplinu među imotsku radničku klasu.

:starac

Offline Insomnia

• Banned
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
Odg: Imotski danas
« Odgovori #1 : 04 Lipanj 2009, 15:54:35 poslijepodne »
dobar sajt, ima sve predispozicije biti i vodeći u imotskom, samo ako će biti ažurni i objektivni koliko je moguće...

Offline barack

« Odgovori #2 : 05 Lipanj 2009, 10:00:22 prijepodne »
Svi se sa sjetom prisjećaju nekih davnih vremena kada je navodno bilo sve bolje.  :starac

Vrati se Mate Imoćanac iz Švedske di je bio u posjeti ćeri što se gorika udala za nekoga .......ssona i priča on kumu Jozi u gostjoni:
- "Šveđani su, gospe mi, bar dvajes-trijes godina iza nas.."
- "Ma oklen ti to, dabojda te đaaodnjo manita! Kako to misliš..."
- "Je, je, isukrsta mi, kod nji ti se još dobro živi..."-
Je, daštaje...

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #3 : 05 Lipanj 2009, 10:21:23 prijepodne »

Evo ija iman još desetak dana lanjskog bolovanja i nikako ga iskoristit. ;D

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #4 : 10 Lipanj 2009, 10:08:30 prijepodne »

Asfaltiranje na D60 i dalje traje, ne bliži se kraj radovima

Dionica ceste između Lovreća i Imotskog obnavlja se već više od godinu i pol dana, a završetak radova odgađa se već mjesecima. Posljednjih nekoliko dana u tijeku je asfaltiranje kroz središte Grubina, a promet se već odavno na ovoj dionici ne odvija normalno. Najveći problemi prilikom obnove ove dionice stvorili su se za vrijeme obnavljanja mosta na Kamenmostu. No tu problemi nisu stali - problemi imovinsko-pravnim odnosima na području mjesta Ajduci [/b] opstruirali su završetak radova, te je on odgođen već nekoliko puta.

VOZAČI NE POŠTUJU PRAVILA
Promet se od početka radova regulira svjetlosnom signalizcaijom, no većina vozača ne obazire se na boju koju signalizira semafor , tako da se na ovoj dionici zbog nepoštivanja pravila stvaraju ogromni prometni čepovi, a dovodi se u pitanje i sigurnost sudionika u prometu.

LOVREĆ I DALJE ZATVOREN
Iako je puštanje prometa kroz Lovreć najavljeno za jučer, automobili se i dalje preusmjeravaju preko dionice autoceste A1 od Zagvozda do Šestanovca i obratno.

:smil443643319dc3d6ai: :smil443643319dc3d6ai: :smil443643319dc3d6ai: :smil443643319dc3d6ai:

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #5 : 10 Lipanj 2009, 10:25:39 prijepodne »
ja se ne sjećam vrimena kad je bilo bolje nego danas (u vrime prije recesije) jer nije u doba yuge svakom bilo isto, to je činjenica, ali se sićam da su mi zahtjevi bili manji i sa manje su svi bili zadovoljni, ljudi bi bili sritni kad uvate po kila kave "ispod tezge" i što im je registracija neparna na "neparni dan" (sutra su manje bili zadovoljni) ili kad, na primjer, dođe ćaća iz njemačke, pa počne sinu pravit kuću pa priko zadruge ušćedi priko 40% na porezu.
ko se sića malo bolje, bilo je 40 + 10% na krajnju potrošnju; prvi je bio na TB1, a drugih 10% na, zamislite, "porez na usluge trgovine na malo", pa si ti misli!

hoću reći da se dobro sićan, pa tako i toga da je portal "imotski danas", ustvari, nekadašnji "imotski portal"...

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #6 : 10 Lipanj 2009, 10:40:15 prijepodne »

I ja se sićan vrimena nestašice kave, par-nepar vožnje, bonova za gorivo, ...
Neponovilo se.
I ničim nisam ni spomenio da je prije bili bolje(Bože sačuvaj da bi i pomislio na to).

Htio sam skrenuti pozornost na članak (oba su s pomenutog portala), koji vjerno ocrtava stanje.

"..hebeš firmu u kojoj nemogu okasnit na posa i otić kad oću..." ( slobodna interpretacija)
".. je da nisan bio u vrtlu zadnji 10 godina , ali vridi bar 300.000,00..." ( slobodna interpretacija drugog članka)

Nikad nisam bio sklon tezgarenju, zadrugama, izbjegavanju poreza.. ( Bože sačuvaj, od poreza živim)

S navedenim portalima ( ako sam dobro čitao između redova) nemam ništa, osim što su mi se dva navedena članka učinila
kao realna slika stanja.

:batina :orilo

Offline Zavelim

• Forumski mudrac...
  • Gožđeno pero foruma
  • *
« Odgovori #7 : 10 Lipanj 2009, 10:44:13 prijepodne »
Ovi što vam naliću iz kontra smjera u Grubinama mogu bit i iz Kurajića i Svitlučića jerbo kad iziđu na glavnu cestu između semafora ne znaju je li crveno ili zeleno.

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #8 : 10 Lipanj 2009, 10:54:37 prijepodne »
pa nisam tebi ništa ni rekla, svak ima pravo na mišljenje, ali činjenica je da su firme pokradene još za vrime one države, životarile prvih godina rata, a onda prodane u bezcjenje. dolazim iz mista di su takve čak TRI tvornice još prije rata toliko pokradene i toliko bile u dugovima, da ih ni bil gejts ne bi moga spasit.
a ko je kra'?
krali su skoro svi!
čistačica krala deterdžente, kuvar nosijo meso kući, tokar otuđio škrip priko ograde, bravar bušilicu, električar mjerne instrumente i set skupih klišća, inženjer sav alat koji mu je bio pri ruci s tim da je u svezi sa direktorom ostvario bespovratni kredit od firme ili stančinu koju nikad nije triba otplatit, a direktor prisvojio u jednom mandatu najmanje stan, vikendicu, auto i ljubavnicu iz knjigovodstva.
i sve to iz kredita koje su firme uzimale...
prvo "legalno" pelješenje, pa pljačka u pretvorbi. jednako i prije ko i danas. hrvat državu minja, ali ćud nikad!

zato kažem, bila san sritnija jer nisam znala ni za internet, ni dvd plejere, kućna kina, lcd televizore... kompjuter mi se činijo preglomazan, ni u susjedovu garažu ne bi sta takav, a tranzistor mi bio baš onako kul kako mi empetrica nikad neće bit...
vratila bih samo taj osjećaj zadovoljstva kad malo imaš, pa se svemu veseliš...

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #9 : 10 Lipanj 2009, 11:48:10 prijepodne »
"..hebeš firmu u kojoj nemogu okasnit na posa i otić kad oću..." ( slobodna interpretacija)

Upravo san ti o firmama i radu na taj način govorio.
Samo triba dodat : " i uzet šta mi triba"

Rodice, nebi ni osjećaj vraća.
Netriba đavla dirat

:potjeh

Offline barack

« Odgovori #10 : 10 Lipanj 2009, 12:11:42 poslijepodne »
pa nisam tebi ništa ni rekla, svak ima pravo na mišljenje, ali činjenica je da su firme pokradene još za vrime one države, životarile prvih godina rata, a onda prodane u bezcjenje. dolazim iz mista di su takve čak TRI tvornice još prije rata toliko pokradene i toliko bile u dugovima, da ih ni bil gejts ne bi moga spasit.
a ko je kra'?
krali su skoro svi!
čistačica krala deterdžente, kuvar nosijo meso kući, tokar otuđio škrip priko ograde, bravar bušilicu, električar mjerne instrumente i set skupih klišća, inženjer sav alat koji mu je bio pri ruci s tim da je u svezi sa direktorom ostvario bespovratni kredit od firme ili stančinu koju nikad nije triba otplatit, a direktor prisvojio u jednom mandatu najmanje stan, vikendicu, auto i ljubavnicu iz knjigovodstva.
i sve to iz kredita koje su firme uzimale...
prvo "legalno" pelješenje, pa pljačka u pretvorbi. jednako i prije ko i danas. hrvat državu minja, ali ćud nikad!

zato kažem, bila san sritnija jer nisam znala ni za internet, ni dvd plejere, kućna kina, lcd televizore... kompjuter mi se činijo preglomazan, ni u susjedovu garažu ne bi sta takav, a tranzistor mi bio baš onako kul kako mi empetrica nikad neće bit...
vratila bih samo taj osjećaj zadovoljstva kad malo imaš, pa se svemu veseliš...

Evo kako se živilo zemanile u tom soc/kom/drug društvu ...

Sedam čuda socijalizma

1. Svi su bili zaposleni ;
2. Iako su svi bili zaposleni nitko nije ništa radio ;
3. Iako nitko nije ništa radio, svi planovi su bili 100 % ispunjeni ;
4. Iako su planovi bili ispunjeni, trgovine su bile prazne ;
5. Iako su trgovine bile prazne, svi su imali sve ;
6. Iako su svi imali sve, svi su i krali ;
7. Iako su svi krali, nikad ništa nije nedostajalo.

:trbotor :trbotor :trbotor

Čudna neka matematika...

Je, daštaje...

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #11 : 21 Lipanj 2009, 21:31:54 poslijepodne »

:clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #12 : 28 Lipanj 2009, 22:08:17 poslijepodne »

RIM, Nedjelja, 28 Lipanj 2009

Imoćanin Mensur Sulejmanović se žali na policiju u Imotskom

Jesu li imotski policajci prekoračili ovlaštenje ili je Mensur Sulejmanović (30) koji već više od 18 godina živi u Podbablju
preuveličao svoju priču, vjerojatno će se znati nakon policijske istrage.
...U svatima sam malo i popio i nisam trebao sjesti za volan, ali što je tu je. Napravili su mi alkotest i pokazalo se da imam 1,8 promila alkohola. ...
... Potom ih je počeo vrijeđati govoreći im “Je... vam mater, privedite me ako možete” i oglušio se o zapovijedi da prestane s narušavanjem javnog reda i mira. ...
_____________________________________________________________________________________________________________________

Jesu li ili nisu, a?

:hm :hm :hm

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
Imotski nikuvečer
« Odgovori #13 : 29 Lipanj 2009, 07:26:20 prijepodne »
Pijana posla i "Laki" u plavom koji je bio malo nerozan...
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
Napokon malo inicijative
« Odgovori #14 : 05 Srpanj 2009, 17:52:40 poslijepodne »

Napokon da se ne priča samo o ispadima, kriminalu i sl.

http://www.tz-imotski.hr/content/view/69/2/lang,hr/

Imotski uvršten u MobilExplore
Grad Imotski je prva destinacija  Dalmatinske Zagore koja je uvrštena u mobitel vodič Mobil Explore. Ovaj vodič je za sve korisnike potpuno besplatan, a obiluje mnoštvom korisnih podataka o destinaciji i njenoj turističkoj ponudi koje korisnici vide na zaslonu svojih mobilnih uređaja.  Svi podaci se često ažuriraju, a skidanje svih preinaka je također besplatno za korisnike.

Prema podacima tvrtke Gideon, oko 500.000 turista  prošle godine koristilo je ovaj mobitel vodič koji je dostupan na hrvatskom i engleskom jeziku.

„Turistička zajednica Imotski naručila je i financirala uvrštenje Imotskog u ovaj mobitel vodič. Mišljenja smo da je ovaj način promocije izuzetno značajan, pogotovo za manje destinacije i da će sada više turista iz Makarske rivijere posjetiti Imotski kada na svom mobitelu vide i detaljan opis našeg grada i sve korisne kontakte“ – riječi su direktora ureda TZ Imotski Luke Kolovrata.

Aplikacija podržava gotovo sve modele mobitela,  može se preuzeti na stranicama http://www.mobiexplore.com/ , a kako to izgleda na zaslonu računala može se vidjeti na linku http://www.mxcroatia.com/?show=7116