Autor Tema: Pravi Imoćanin (navodnike stavljajte po potrebi)  (Posjeta: 18396 )

Offline Leo

• Uhodava se na forumu...
Odg: Pravi Imoćanin (navodnike stavljajte po potrebi)
« Odgovori #15 : 01 Lipanj 2009, 15:35:05 poslijepodne »
Drago mi je stanovita Insomnia tako detaljno čita komentare na stranicama Radio Imotskog. Posebno mi je drago zbog toga što je stanovita u više navrata isticala kako ne sluša RIM i ne čita stranice RIM-a,  a posebno ne obraća pozornost na "mudroserije" koje se nalaze u komentarima članaka. Drago mi je da je sama sebe demantirala.

Offline Insomnia

• Banned
  • Sve zna, sve čita, svugdje piše...
« Odgovori #16 : 01 Lipanj 2009, 15:45:30 poslijepodne »
morat ću te razočarati, ali tekst imam spremljen s bloga http://babl.blog.hr/2007/08/index.html još odavno, a na rim-u ga je kopirao netko i može se naći na tražilici, sasvim slučajno sam našla komentar kojeg više ne mogu naći (izbrisan?).
planiram temu još od pojave nekih rasističkih napisa na vašem portalu

portal ponekad čitam, nikad nisam tvrdila suprotno, sad kad su izbori malo češće. nasmijem se tu i tamo, ali ne komentarima.
inače ste hard-core glede komentara, ni na forumima gdje se svašta može pročitati, nisam čitala takvo nešto.
radio uopće ne slušam.

kako se ovdje ne brišu konemtari i teme kao kod vas, možeš se i sam uvjeriti.

http://www.imoart.hr/forum/index.php?topic=720.0

tako, da niti sam ja demantirala sebe, niti ti dobro pamtiš.

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #17 : 01 Lipanj 2009, 15:46:58 poslijepodne »
usput, jesi li ti pravi imoćanin?

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
« Odgovori #18 : 01 Lipanj 2009, 16:29:35 poslijepodne »
Citat:
Prije nekoliko desetljeća razgovarao sam s fra Vjekom Vrcićem
koji je cijeli život izučavao povijest Imotskog i imotske krajine i on je tvrdio
da pravih imotskih familija nema mnogo, šesnaest ili sedamnaest, zapisanih u
gradskim i crvenim knjigama unazad nekoliko stotina godina, i točno se zna koji
su i koji nisu, a grad nikada nije bio mnogoljudan. Je li još živ fra Vjeko? Sad
bi mogao biti već u devedesetima… No kako to da je tako mali broj ljudi uspio
sve preplaviti?

Ne znam mislimo li (ja i onaj koji je ovo pisao) na istu osobu ali onaj na koga ja mislim ima drugo ime: fra Vjeko Vrčić ne Vrcić ili je to tekstopisac u brzini pokazao osnovno neznanje greškom.

Citat:
Pravi Imoćani su gospoda. Živjeli su u gradu i bili vlasnici
zemlje u polju, a seljaci u mjestima u dolini i na njenim padinama vjekovno su
bili kmetovi, sluge i najamnici. Utoliko je ono kako su se neki predstavljali
"Imoćanin iz Zmijavaca" ili "Imoćanin iz Vinjana Donjih" isto
kao i drveno željezo ili okrugli kvadrat. Imoćani su iz Imotskog, a ne iz
Prološca ili Runovića. Između onih rođenih i odraslih u gradu i onih stasalih
svega pet kilometara dalje postoji bitna razlika. Ako postoji sličnost, ona je
izrasla iz toga što su oni van grada stoljećima željeli biti poput onih iz
grada.

Ovaj uvod je tolika glupost da ni sam neznam ima li smisla komentirati? Zapravo zbog sebe samog koji se doživljavam Imoćaninom moram napisati barem rečenicu dvije...

Naime IMOTA kao pojam je daleko starija od utvrde na kosini zvanoj Podi da ne znam što reći za ovu nepismenost. Vjerujem da povijesni dokazi opravdavaju tu činjenicu i da ta utvrda iznad IMOTE sa poslije polako/paralelno razvijenim selom okolo dobiva ime po istoj toj IMOTI, znači IMOTski.

IMOTA nije dobila ime po gradiću Imotskom već IMOTska (Imotski) utvrda po IMOTI kojoj pripada.

Imoćani koji žive u IMOTI su IMOĆANI i ne moraju biti (zapravo u velikoj većini i nisu) "varušani" već stari IMOTani-Imoćani. Oni koji su nastanjivali samu Utvrdu (Topanu, Forticu) i par kuća okolo su oni koji su spletom okolnosti i potrebe obrane i podrške za utvrdu postali IMOĆANI. Znači, daleko kasnije nego su to bili stanovnici jednog RusNovea, Bilibiuma, Trostruke gradine u Sovićima, Rimskog naselja u Gracu kraj Posušja...i gdje sve nije bilo ljudi i IMOTAna dok nije konačno nastao i sam IMOTski.

Stoga držim da su najmanje IMOTE-IMOTAni-IMOćani oni koji su rođeni u samom "varušu"...Sva ostala mista Imotske krajine koja su u pravilu daleko starija od samog gradića oko utvrde sa svojim mještanima su po meni PRAVI Imoćani.

Taj podatak da je bila samo jedna obitelj NEMUSLIMANSKA u doba turaka također govori o autohtonosti "gradskih" Imoćana.

"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline OriloGorilo

• Veteran
  • Gožđeno pero foruma
    • Prolozac
« Odgovori #19 : 01 Lipanj 2009, 16:35:48 poslijepodne »
Samo da nadodam kako prema knjizi spomenutog fra Vjeke "Plemena Imotske krajine" preko 50% plemena Imotske krajine vuče podrijetlo iz Hercegovine. Nekadašnje Imotske krajine nastale cijepanjem IMOTE na Krajinu i Bekiju, a nakon osobađanja od Turaka .
"...bit će svega samo nas ne će..."

Offline Koramac

• Ne može bez foruma i obrnuto...
« Odgovori #20 : 01 Lipanj 2009, 19:05:44 poslijepodne »
proložan sam, ali i imoćan... i baš me zaboli šta tko govori ili piše... ono si što osjećaš da si... pokrajina imota se prostirala od roškog polja do klobuka... svi smo mi imoćani, jadna nam nesložna majka...  ;D
mason, komunist, sotonist i strani plaćenik...

Offline andjeo gabriel

« Odgovori #21 : 01 Lipanj 2009, 19:08:56 poslijepodne »
U pravu si Gorilo. Ljudi iz cile Imotske krajine kada su išli davni vrimena u današnji Imotski govorili bi kako iđu u Varuš. ;D

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #22 : 01 Lipanj 2009, 20:25:44 poslijepodne »
Samo da nadodam kako prema knjizi spomenutog fra Vjeke "Plemena Imotske krajine" preko 50% plemena Imotske krajine vuče podrijetlo iz Hercegovine. Nekadašnje Imotske krajine nastale cijepanjem IMOTE na Krajinu i Bekiju, a nakon osobađanja od Turaka .

Kaže da su fratri s rajon sedam puta išli do Omiša i vraćali se.
Isto tako se i narod iz Hercegovine pomjerao prema zapadu i vraćao na "prvobitna " ognjišta.
Kako su "TI" fratri osnovali samostan u Omišu, pretpostaviti je da je i jedan dio naroda ostao tamo("Imoćana").
Isto tako se pouzdano zna da je jedan dio (u tim pomjeranjima) ostao i oko Gornjih Brela, te danas u Donjim Brelima.

Tako je i s pomenutom obitelji Bauk, koji su danas u Pućišću (o. Brač).
 :beat

proložan sam, ali i imoćan... i baš me zaboli šta tko govori ili piše... ono si što osjećaš da si... pokrajina imota se prostirala od roškog polja do klobuka... svi smo mi imoćani, jadna nam nesložna majka...  ;D

Nisam siguran je li to bila Imota ili Vinjanska župa ??? ( no ta dvoumica nipošto ne umanjuje istinitost posta)

:starac

Offline barack

« Odgovori #23 : 01 Lipanj 2009, 21:00:30 poslijepodne »
U pravu si Gorilo. Ljudi iz cile Imotske krajine kada su išli davni vrimena u današnji Imotski govorili bi kako iđu u Varuš. ;D
¸
Mislim da su govorili da iđu uvaruš
Je, daštaje...

Offline barack

« Odgovori #24 : 01 Lipanj 2009, 21:02:50 poslijepodne »
:batina :batina :batina
Je, daštaje...

Offline likarija

• Gožđeno pero foruma
  • Nu me!
    • Oldtimer klub Zagreb
« Odgovori #25 : 01 Lipanj 2009, 22:02:42 poslijepodne »
¸
Mislim da su govorili da iđu uvaruš

Jedino sridon.  ;D

A digod bi se svratilo u Glavara na marendu.

Offline Podi

• Iskusni forumaš...
Bauk
« Odgovori #26 : 01 Lipanj 2009, 23:18:01 poslijepodne »
obitelj Bauk još i danas živi u Imotskom... zadnji izdanak loze je Miće Bauk, koji je postao stari momak... kako mi je prijatelj, iskreno bi volio da nađe kakvu curu kako bi ta loza nastavila... o tom sam puno puta razmišljao.
« Zadnja izmjena: 01 Lipanj 2009, 23:25:40 poslijepodne Podi »

Offline Slovak

• Gožđeno pero foruma
  • Bez cezure.
« Odgovori #27 : 02 Lipanj 2009, 00:04:50 prijepodne »
Kaže se da je samo nesposobnu momku potribno tražit curu. A ako se ne oženi, nemoj se sikirat - možda je nesposoban.
Dosta parola.

Offline andjeo gabriel

« Odgovori #28 : 02 Lipanj 2009, 00:06:21 prijepodne »
Samo prezime mu govori da je da nešto ne štima BAUK! ;D

Offline Insomnia

• Banned
« Odgovori #29 : 02 Lipanj 2009, 09:50:09 prijepodne »

Ovaj uvod je tolika glupost da ni sam neznam ima li smisla komentirati? Zapravo zbog sebe samog koji se doživljavam Imoćaninom moram napisati barem rečenicu dvije...

Naime IMOTA kao pojam je daleko starija od utvrde na kosini zvanoj Podi da ne znam što reći za ovu nepismenost. Vjerujem da povijesni dokazi opravdavaju tu činjenicu i da ta utvrda iznad IMOTE sa poslije polako/paralelno razvijenim selom okolo dobiva ime po istoj toj IMOTI, znači IMOTski.

IMOTA nije dobila ime po gradiću Imotskom već IMOTska (Imotski) utvrda po IMOTI kojoj pripada.

Imoćani koji žive u IMOTI su IMOĆANI i ne moraju biti (zapravo u velikoj većini i nisu) "varušani" već stari IMOTani-Imoćani. Oni koji su nastanjivali samu Utvrdu (Topanu, Forticu) i par kuća okolo su oni koji su spletom okolnosti i potrebe obrane i podrške za utvrdu postali IMOĆANI. Znači, daleko kasnije nego su to bili stanovnici jednog RusNovea, Bilibiuma, Trostruke gradine u Sovićima, Rimskog naselja u Gracu kraj Posušja...i gdje sve nije bilo ljudi i IMOTAna dok nije konačno nastao i sam IMOTski.

Stoga držim da su najmanje IMOTE-IMOTAni-IMOćani oni koji su rođeni u samom "varušu"...Sva ostala mista Imotske krajine koja su u pravilu daleko starija od samog gradića oko utvrde sa svojim mještanima su po meni PRAVI Imoćani.

Taj podatak da je bila samo jedna obitelj NEMUSLIMANSKA u doba turaka također govori o autohtonosti "gradskih" Imoćana.

a znan ja ko će se referirati kako triba... :raspa

tekst je glupost na kvadrat, pisao ga je netko tko, sudeći po ostalim tekstovima, uopće nema veze s imotskim, ali tragikomično je to da ga neki "pravi imoćanin" uzima zdravo za gotovo.. da se identificira sa napisanim.
u više navrata sam naišla na slične komentare, tako da to jedno viđenje "pravog" imoćanina, uopće nije usamljeno. na žalost.

Citat:
obitelj Bauk još i danas živi u Imotskom... zadnji izdanak loze je Miće Bauk, koji je postao stari momak... kako mi je prijatelj, iskreno bi volio da nađe kakvu curu kako bi ta loza nastavila... o tom sam puno puta razmišljao.

i triba ga jamit pod svoje i usmjerit, jer šta ako sam nađe okopoljku? :P ili, nedajbože, ercegovku?  :o
stranu na šalu, bilo bi dobro da se najstarija varuška obitelj nastavi.