Autor Tema: Što čitate?  (Posjeta: 14970 )

Offline Trbotor

• Ne može bez foruma i obrnuto...
...in defendenda veritate catholica et Croatia bene administranda...

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
MASANOBU FUKUOKA
« Odgovori #76 : 26 Ožujak 2012, 14:45:45 poslijepodne »

Poljodjelac, znanstvenik i filozof - Masanobu Fukuoka, rijetka je osoba koja je više od pedeset godina posvetila obrađivanju zemlje kao duhovnom putu. Još je rjeđe u ovom dobu rascjepkane specijalizacije njegovo shvaćanje međuodnosa svih oblika ljudskog društva i prirode. Od svojih sunarodnjaka, a zbog svoje paradoksalne mudrosti, proglašen je ''Lao Tzeom modernog doba''.
i love my bike

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
Odg: MASANOBU FUKUOKA
« Odgovori #77 : 26 Ožujak 2012, 21:25:44 poslijepodne »

Poljodjelac, znanstvenik i filozof - Masanobu Fukuoka, rijetka je osoba koja je više od pedeset godina posvetila obrađivanju zemlje kao duhovnom putu. Još je rjeđe u ovom dobu rascjepkane specijalizacije njegovo shvaćanje međuodnosa svih oblika ljudskog društva i prirode. Od svojih sunarodnjaka, a zbog svoje paradoksalne mudrosti, proglašen je ''Lao Tzeom modernog doba''.

I kako ti se čini? Baš me zanimaju mišljenja o sadržaju ove knjige?
O tome bi se moglo pod ekologija i sl. :misli
« Zadnja izmjena: 26 Ožujak 2012, 21:31:20 poslijepodne Ratnik svjetlosti »

Offline nunu

• Sve zna, sve čita, svugdje piše...
  • SATAN GUDARSKI
« Odgovori #78 : 27 Ožujak 2012, 06:21:03 prijepodne »
I kako ti se čini? Baš me zanimaju mišljenja o sadržaju ove knjige?
O tome bi se moglo pod ekologija i sl. :misli

pročita sam prvih 19 stranica i već mi ide na ku(r)ac
ipak ću je pročitati zbog trenutne besposlice i dokolice 
i love my bike

batakljun

• Gost
Odg: Što čitate?
« Odgovori #79 : 27 Ožujak 2012, 10:58:42 prijepodne »
ako ti to ide na milokliz (a ide i meni) onda naruči ovo (ne plaća se ni PDV ni carina...)

http://www.amazon.com/Enriching-Earth-Fritz-Transformation-Production/dp/0262693135

Offline Ratnik svjetlosti

• Gožđeno pero foruma
  • I sa sobom treba znati biti u ratu i miru.
« Odgovori #80 : 27 Ožujak 2012, 22:11:27 poslijepodne »
pročita sam prvih 19 stranica i već mi ide na ku(r)ac
ipak ću je pročitati zbog trenutne besposlice i dokolice 

A je ono malo čudna.  :D Opisuje kako čovjek na zemlji ništa ne mora raditi: okopaj, prokopaj, nadohrani, odhraniti (u prijevodu = komplicirati), nego samo posije sjeme i strpljivo čeka!  I to je kaže revolucija - u glavi.  8) :spidom

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
lijek za jugoslavitis
« Odgovori #81 : 09 Svibanj 2012, 08:56:35 prijepodne »
Vilim Karlović: Preživio sam Vukovar i Ovčaru
http://www.vilimbook.com/

Bolno, ubitačno, potresno...
Mislim da ovu knjigu treba preporučiti kao terapiju svima oboljelima od kroničnog jugoslavitisa.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #82 : 27 Ožujak 2013, 17:56:48 poslijepodne »
Branko Škare: Idealisti siju, lukavi žanju (Sjećanje jednog radićevca na 20.stoljeće), Matica hrvatska ogranak Imotski, Zagreb 2012.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #83 : 01 Rujan 2013, 07:54:41 prijepodne »
Mirna Šitum: Naranče i mrtve ribe 

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #84 : 03 Rujan 2013, 10:32:48 prijepodne »
Mirna Šitum: Naranče i mrtve ribe

Julijana Matanović je morala svoju recenziju nazvati baš tako — Naranče i mrtve ribe. Pa će vam tražilice tipa Google Scholar nać recenziju u stručnom časopisu umjesto knjige.
Acta Clinica Croatica, Vol.43 No.3 Rujan 2004.
http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=23833

Naklada Slap je unakazila prijelom. Ej. 2004. godina a oni u Jaski nisu makli od .doc Micro$hit Worda za prijelom knjige i aspx-a za web.
Obrasci u Wordu!? Na aspx stranici.
http://www.nakladaslap.com/obrasci.aspx
Učite TeX!
http://www.latex-project.org/
Ne znam za što im je služio Adobe InDesign CS3 kako stoji u svojstvima pdf datoteka:
http://www.nakladaslap.com/public/docs/knjige/Narance%20i%20mrtve%20ribe%20-%20sadrzaj.pdf
i
http://www.nakladaslap.com/public/docs/knjige/Narance%20i%20mrtve%20ribe%20-%20poglavlje.pdf

Da su u mojoj knjizi ostavili one crtice iz prethodne verzije prijeloma i rastavljanja riječi, grdno bi se proveli.
str. 7.
… proveli-
str. 9.
pos-koci
str. 10.
dese-tinama
priti-snutih
po-staviti
skro-mni

Dr. House, Uvod u anatomiju… Klinika Schwartzwald… Opis na stranici 15. Priča: Savjest. Može i u beletristiku. Komoótno.

Zaključna lamentacija na str. 16. Jesmo li bili ljudi?
Pa duhovni učitelji su nam govorili da je u ratu opravdano i dozvoljeno. Nisu spominjali savjest.
Jesmo li bili duhovno jaki?
Mirna zna (ko i Ćirohito) što je rekao Ksenofan — pobjedu u ratu ne odnose brojnost ili snaga, nego ona vojska koja u borbu pođe jača u duši.
(Ne) puno kasnije su nam isti duhovni oci vrlo ružno udarili na dušu i na savjest, govoreći između ostalog — ubojstvo je ubojstvo, bez obzira na okolnosti.
Ubili su nam duševnu snagu. Tako. Njima ili nepoznatom nekom naša duhovna snaga više nije bila potrebna? Naprotiv? Strašila ih je?

Lako je topnicima? Oni nisu vidjeli što su ubili, ni jesu li ubili!
Pa bacaju savjesti šaljiva šarena zrnca:
— Šta mi je ovo i ovo, napunit top — pa u tuđu salátu?!
Valjda misle na salatu u vrtu malo podalje od obiteljske kuće, ne baš na stolu za obiteljskim objedom.

… i ne mogu se čudom načuditi da nitko, ali baš nitko, od komentatora nije osudio strašan grijeh samoubojstva.

Bože, do nekidan se samoubojice nisu pokapale na katoličkim grobljima, a danas je ubiti se, izgleda, katolički ideal. …

Pogodijo ga je! Pogodilo te iako ni nije baš toliko blizu. Osobno. Blisko blizu. Tko je moj bližnji? Ta niste zajedno ovce čuvali ko što neki jesu, ni tenkove ćopali ko Mirna i Ilko primjerice.

Daklem, novu vam zapovijed dajem — ubij bližnjega svoga kao i samoga sebe.
« Zadnja izmjena: 03 Rujan 2013, 10:48:50 prijepodne glonga »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #85 : 03 Rujan 2013, 17:07:17 poslijepodne »
Opis na stranici 15. Priča: Savjest. Može i u beletristiku. Komoótno.

Zaključna lamentacija na str. 16. Jesmo li bili ljudi?
Pa duhovni učitelji su nam govorili da je u ratu opravdano i dozvoljeno. Nisu spominjali savjest.
Jesmo li bili duhovno jaki?
Mirna zna (ko i Ćirohito) što je rekao Ksenofan — pobjedu u ratu ne odnose brojnost ili snaga, nego ona vojska koja u borbu pođe jača u duši.
(Ne) puno kasnije su nam isti duhovni oci vrlo ružno udarili na dušu i na savjest, govoreći između ostalog — ubojstvo je ubojstvo, bez obzira na okolnosti.
Ubili su nam duševnu snagu. Tako. Njima ili nepoznatom nekom naša duhovna snaga više nije bila potrebna? Naprotiv? Strašila ih je?

Lako je topnicima? Oni nisu vidjeli što su ubili, ni jesu li ubili!
Pa bacaju savjesti šaljiva šarena zrnca:
— Šta mi je ovo i ovo, napunit top — pa u tuđu salátu?!
Valjda misle na salatu u vrtu malo podalje od obiteljske kuće, ne baš na stolu za obiteljskim objedom.

Pogodijo ga je! Pogodilo te iako ni nije baš toliko blizu. Osobno. Blisko blizu. Tko je moj bližnji? Ta niste zajedno ovce čuvali ko što neki jesu, ni tenkove ćopali ko Mirna i Ilko primjerice.

Daklem, novu vam zapovijed dajem — ubij bližnjega svoga kao i samoga sebe.
Prijelom i slog, manje-više nebitno. Mirnini tekstovi su dobar spoj medicinske stručnosti i lirskih uzleta na tragu naše Olegine. Duhovnost joj nije jača strana, kao ni većini praktičnih ljudi. Mislim da joj je vrhunac duhovnosti u knjizi iskreno priznanje da ne može ljubiti neprijatelja koji joj ubija suborce. Nu, što se savjesti tiče, Mirna u toj priči o njoj progovara kroz čovjeka koji ima cilj koji mu je vrjedniji od vlastitog života. To nije dovoljno, jer to ima i 'savjestan' četnik koji je osvajao za Veliku Srbiju (npr. Mare, četnik iz knjige 'Preživio sam Vukovar i Ovčaru'). Ne nosim na duši ničiju smrt, ali nosim mnoge druge grijehe. Uglavnom, čini mi se da su okolnosti jako bitne, možda i presudne. Sv.Mojsije je ubojica Egipćanina. Sv.Pavao ubojica kršćana. Mojsije nije baš nešto kukao za žrtvom, ali ni Pavao se nije nešto posebno opravdavao. S druge strane, kralj David je u pokajanju nakon ubojstva Urije Hetita napisao najljepši od svih psalama. Okolnosti!
Nije dobro da jedna ovakva Mirna bude na listi čovjeka koji se Maksimirom sprešetava s Titinim bedžom i propagira 'balkanske ljubavi', a ja danas bormeš ne bi niti na listu čovika koji napad na dvojezične ploče komentira kao proces. Proces bi trebao dovesti do toga da nam nenormalno i osvajačko postane poželjno i normalno?

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #86 : 04 Listopad 2013, 20:48:39 poslijepodne »
Mate Maras: Pisma od smrti

(posudio od brata)

Naš Mate puno dobro barata ričiman.

Offline glonga

• Forumska Al-tipkovnica
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #87 : 04 Listopad 2013, 23:09:59 poslijepodne »

Naš Mate puno dobro barata ričiman.
Marasov je prievod Bellija "najfuncionalniji" i najmashtovitiji prievod kojeg san csita - s jednoga rimskog naricsja na govor imotske krajine.

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #88 : 02 Ožujak 2014, 20:48:16 poslijepodne »
Neven Sesardić: Iz desne perspektive (S političke desnice protiv tvrdih ljevičarskih uvjerenja)
Večernji edicija, Zagreb, 2012.
Izvrsno!  :clap

Offline Shishmish

• Tek se pojavio na forumu...
« Odgovori #89 : 03 Ožujak 2014, 17:01:29 poslijepodne »
I?
Koja su npr. tvrda ljevičarska uvjerenja?