Autor Tema: Što čitate?  (Posjeta: 15431 )

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
Odg: Što čitate?
« Odgovori #45 : 17 Svibanj 2010, 09:10:28 prijepodne »
pročitao
ivana bodrožić simić_hotel zagorje

iskrena autobiografska proza o odrastanju vukovarske prognanice imotskih korijena. 

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #46 : 17 Svibanj 2010, 14:20:46 poslijepodne »
ipak poluautobiografska, reče autorica na nu2. vidjeh sad.
ima nekih detalja koji nisu baš u fer duhu (nazivanje zagoraca među kojima je živjela 'pajcekima' npr.) ali može se prihvatiti njezino objašnjenje da to nije njezin današnji stav nego stav djeteta od 9. godina koje je to tako vidjelo.
« Zadnja izmjena: 17 Svibanj 2010, 14:37:13 poslijepodne Potjeh »

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
život ipak ima smisla
« Odgovori #47 : 31 Svibanj 2010, 09:47:52 prijepodne »
viktor e. frankl: 'život ipak ima smisla' (uvod u logopediju)
doživljaji jednoga psihologa u koncentracijskom logoru

obvezno pročitati
izvrsno

izdala: provincija franjevaca trećoredaca
narudžbe na adresu:
'oko 3 ujutro', sv.izidora 5, 10020 novi zagreb
tel. 01/6233 980
091 789 3803
oko3ujutro@mail.inet.hr
www.franjevcitor.hr

Offline miniMALAMAXImala

• Ne može bez foruma i obrnuto...
Lazy gardening
« Odgovori #48 : 16 Lipanj 2010, 09:25:43 prijepodne »
LAZY - Ugodno vrtlarstvo
...i tako i to...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
još jednom
« Odgovori #49 : 09 Studeni 2010, 20:57:34 poslijepodne »
ken grimwood_još jednom
(vrlo interesantna i neobična ideja)

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
jozo poskok & sons
« Odgovori #50 : 24 Svibanj 2011, 15:20:29 poslijepodne »
uspio sam se bez platit (ni zrna žita neprijatelju!) dočepat romana ante tomića 'čudo u poskokovoj dragi'. štivo za ubit dosadno popodne. čitano površinski zabavna knjiga bez puno mozga. ipak, ja anti tomiću nit virujem da je puno glup nit da je vele pametan pa mislim da ovaj romačić o udovcu jozi poskoku i njegovim sinovima (krešimiru, branimiru, zvonimiru i domagoju) ne funkcionira samo na toj razini za maloumne. naime, moje je mišljenje da ante u obitelji poskok želi prikazati cijeli hrvatski narod koji je na početku romana zatucan i autističan da bi na kraju prihvatio otvaranje prema drugima i liberalne 'vrijednosti'.
na početku romana poskoci, koji žive izolirano od ostatka svijeta u svojoj dragi nedaleko smiljeva, zarobljavaju radnike elektrodalmacije koji su im došli naplatiti struju (?). sinovi nemaju slučajno imena hrvatskih knezova već ante mislim time upućuje na ovu višu (ne visoku!) razinu na kojoj roman treba čitati.
nakon jeftinog i nemaštovitog zapleta (koji je kombinacija zapleta iz antinih dosadašnjih djela) sinovi joze poskoka pronađu žene (otvaraju se svijetu) a čini se i bez problema prihvaćaju da je najmlađi od njih (domagoj) homoseksualac koji će s jednim od zarobljenih radnika elektrodalmacije u koga se zaljubio čak usvojiti dijete.
roman ima nekoliko smiješnih dijaloga, a najveća mu je vrijednost neusiljenost, to što likovi pričaju razgovornim jezikom (što je rijetkost u hrvatskoj književnosti).
meni su se onako baš zgadila dva detalja (uz spomenutu psovku!): jedan je kad ante u usta hrvatskoga branitelja stavlja rečenicu: *eben ti hrvatsku da ti *eben! (osobno sam odmah tu rečenicu zamislio kao onu koju zapravo pisac izgovara. ona nekako najviše nosi autorov pečat). druga je kad pisac spominje hvatanje nekakve dorćolske mafije kao nečeg poskocima poznatog s televizije. to također ima autorski pečat jer prosječnome hrvatu, kakvi smo mi zatucani poskoci, vijest o nekoj tamo mafiji na brdovitom balkanu znači da možemo otić na wc ili popit čašu vode u po dnevnika.
ovo jada je metnuto i na daske u hnk a ante neđe piše da su mu ovi živili u glavi dugo. eto, neka je 'naš poznati pisac' (kako navodno 'duhovito' piše na njegovoj posjetnici) poskoke izbacio iz glave...iako mi nešto govori da ih se ne će riješiti dok ne shvati da nije nimalo bolji od njih već je samo malo licemjerniji.
« Zadnja izmjena: 24 Svibanj 2011, 15:28:41 poslijepodne Potjeh »

batakljun

• Gost
« Odgovori #51 : 24 Svibanj 2011, 16:31:55 poslijepodne »
nisam čitao (a nemam ni namjeru), ali iz tvog opisa mi je jasno da se radi o matrici već viđenoj.

možda je roman u cjelini neusiljen i možda likovi pričaju razumljivim jezikom, ali mene kod nove 'rvatske književnost smeta to što likovi sami po sebi nemaju blage veze s realnošću. spletom okolnosti sam pogledao par stvari, uključujući i famozni film "što je muškarac bez brkova" i ne mogu se u to uživjeti....

inače, nije ante dogurao do HNK, već samo do kerempuha!!!

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #52 : 24 Svibanj 2011, 19:39:41 poslijepodne »
inače, nije ante dogurao do HNK, već samo do kerempuha!!!
jest i do hnk jerbo je kerempuh gostova u hnk split:
http://www.hnk-split.hr/Drama/Gostovanja/Cudo-u-Poskokovoj-Dragi

batakljun

• Gost
« Odgovori #53 : 24 Svibanj 2011, 21:35:53 poslijepodne »
znači igra na poljudu, ali ne za hajduk, već za slogu iz mravinaca koje je gostovala na poljudu......

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #54 : 25 Svibanj 2011, 07:58:43 prijepodne »
znači igra na poljudu, ali ne za hajduk, već za slogu iz mravinaca koje je gostovala na poljudu......
tako je. nisam bio primjetio da je u pitanju gostujuća predstava ali svejedno - poskoci su pušteni u hnk split.  :shy

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #55 : 25 Svibanj 2011, 08:04:17 prijepodne »
čitam tinov životopis iz pera ili tipkovnice jasena boke. très intéressant.
uspoređujem bokino viđenje tina s onim jedne naše drage imoćanke koje ćete imati prilike čuti ako 28.rujna ove godine dođete u krivodolsku školu na znanstveno-kulturno savjetovanje 'kulturno nasljeđe ujević'.

batakljun

• Gost
« Odgovori #56 : 25 Svibanj 2011, 08:42:35 prijepodne »
ne znam do kud si dogorao s bokom, ali meni je prva polovica dobra, ostalo, i ne baš...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #57 : 25 Svibanj 2011, 08:49:18 prijepodne »
ne znam do kud si dogorao s bokom, ali meni je prva polovica dobra, ostalo, i ne baš...
u prvome sam dijelu, taman kod tinova zaokreta od hrvatstva k jugoslavenstvu. vidim toga boku di čeka dite isprid škole kraj mene i mislim si ovaj mi je poznat iz novina. iđen vidit što tip piše, kako razmišlja. i tako sam pročita onu knjigu putopisa 'peta strana svijeta' a sad ovo čitam.
« Zadnja izmjena: 25 Svibanj 2011, 08:50:58 prijepodne Potjeh »

batakljun

• Gost
« Odgovori #58 : 25 Svibanj 2011, 14:07:02 poslijepodne »
u prvome sam dijelu, taman kod tinova zaokreta od hrvatstva k jugoslavenstvu. vidim toga boku di čeka dite isprid škole kraj mene i mislim si ovaj mi je poznat iz novina. iđen vidit što tip piše, kako razmišlja. i tako sam pročita onu knjigu putopisa 'peta strana svijeta' a sad ovo čitam.

ne pamtim detalje, ali čini mi se da je malo pretjerao...

Offline Potjeh

• Pravednik
  • Gožđeno pero foruma
« Odgovori #59 : 25 Svibanj 2011, 14:33:49 poslijepodne »
ne pamtim detalje, ali čini mi se da je malo pretjerao...
komentirat ću ovdje kad pročitam cijelu knjigu.